reklama

Námořnické tričko – módní kousek, který sluší každému

Nesmrtelný trend, který si zamilujete. Námořnické proužky, které snad nikdy nevyjdou z módy. Dají se kombinovat téměř se vším, hodí se ke každé příležitosti a ve vašem šatníku bude tričko s tímto vzorem spolehlivě plnit roli kousku, na který se můžete spolehnout kdykoliv, když nevíte co na sebe.

Nechybí vám v šatníku námořnické tričko? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Podívejte se, s čím ho kombinovat, odkud tento trend přišel a jaké známé módní ikony si ho oblíbily.

Námořníci ho nosili ze symbolického i praktického hlediska

Původem pochází tento vzor od námořníků ze severozápadu Francie, konkrétně z Bretaně – proto se tomuto vzoru říká také bretaňský. Jeho historie sahá až do roku 1858, kdy se pruhované tričko stalo uniformou námořnictva. Na základě nařízení republiky musela uniforma obsahovat 21 pruhů, které odkazovaly na počet vítězství francouzského vojevůdce Napoleona Bonaparte. Proužky navíc měly i svou praktickou funkci – pokud námořník přepadl přes palubu, proužkovaný vzor mu mohl zachránit život, protože byl ve vlnách dobře viditelný.

Pruhovaný vzor šatů ozvláštní květy kolem dekoltu
Pruhovaný vzor šatů ozvláštní květy kolem dekoltu (Zdroj: JTX)
Jednoduchý outfit do práce? Zkombinujte ho s džínami a pohodlnými botami
Jednoduchý outfit do práce? Zkombinujte ho s džínami a pohodlnými botami (Zdroj: JTX)

Proslavily ho módní ikony

V současnosti jde o jeden ze základů šatníku, dřív byl tento vzor spojen se symbolem emancipace, nezávislosti a elegance. Proto ho nosila i Coco Chanel, módní ikona, která tento vzor proslavila. Ikonický status si pruhy vybudovaly i díky hvězdám filmového plátna - Brigitte Bardot, Marilyn Monroe nebo třeba Audrey Hepburn.

Muži to s proužky ze začátku neměli jednoduché – Pablo Picasso nebo Salvador Dalí si z posměchu ale nic nedělali, a tak se bretaňský vzor stal symbolem bohémství a oslavou svobodomyslnosti. Postupem času si tričko zamilovali i popoví a rockoví zpěváci a zpěvačky, jako třeba Madona nebo Kurt Cobain. Ani po přelomu tisíciletí proužky neztratily na oblíbenosti. Stal se oblíbenou položkou šatníku třeba topmodelky Kate Moss, nyní ho můžete často vidět na vévodkyni Kate.

Na věku ani velikosti nezáleží, stačí dobře kombinovat

Oblíbily si ho ty největší hvězdy, jistě si ho oblíbíte i vy. Dá se totiž snadno kombinovat a se správnými doplňky ho vynesete při jakékoliv příležitosti. Jednoduchý outfit do práce? Zkombinujte triko s džínami a bílými teniskami. Pokud vás čeká rande, doplňtě ho černým sakem a černými nebo bílými kalhotami. A jestli chcete pruhy povýšit na novou úroveň, nebojte se ho zkombinovat s podpatky jako elegantní Francouzky, které rozhodně ví, co se nosí. Pokud se jimi budete inspirovat, nezapomeňte ani na jejich oblíbenou rudou rtěnku.

K pruhovanému vršku se hodí bílé kalhoty
K pruhovanému vršku se hodí bílé kalhoty (Zdroj: JTX)
Tričko s pruhy a černá sukně působí elegantně
Tričko s pruhy a černá sukně působí elegantně (Zdroj: JTX)

„Pruhy patří dlouhodobě k nejoblíbenějším vzorům ženského šatníku. Sluší totiž každému, můžou je oblékat ženy v každém věku a každé velikosti, stačí je jen správně zkombinovat. Námořnické tričko je tak jedním z nejuniverzálnějších kousků, který jen tak z módy nevyjde,“ říká Kateřina Štefanová, návrhářka české oděvní společnosti JTX, v jejichž nové letní kolekci pruhovaná trička nesmí chybět. A co vy, máte už v šatníku to své?

Zdroj informací: JTX, tradiční česká oděvní značka z Písku

Podívejte se, jak si  poradit se žmolky:

V současnosti jde o jeden ze základů šatníku
V současnosti jde o jeden ze základů šatníku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jednoduchý outfit do práce? Zkombinujte ho s džínami a pohodlnými botami
Jednoduchý outfit do práce? Zkombinujte ho s džínami a pohodlnými botami (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Publikováno: 22. 5. 2022, Autor: Karel Radecký, Profil autora: Karel Radecký