reklama

Poradíme vám, jak dosáhnout zdravě vypadající srsti

Hustá a lesklá srst je výsledkem mnoha různých faktorů, z nichž největší vliv má výživa. Chcete-li tedy slyšet raději „To je ale krásný pes!“ než „Není ten váš pejsek nějaký nemocný?“, vybírejte velmi pečlivě, jak a čím budete svého psa krmit.

Kvalita srsti je odrazem zdraví vašeho domácího mazlíčka (Zdroj: Yoggies.cz)

Kvalita srsti je odrazem zdraví každého psa a kočky

Kromě výživy jsou důležité i další položky psího života. Přesto, že po koupeli vypadá pes úžasně, není ideální koupat ho příliš často. „K šamponu se uchylujeme jen, je-li to třeba. Kůže je pokryta tenkou tukovou vrstvou, která ji chrání před vlivy vnějšího prostředí a časté šamponování tuto ochrannou vrstvu narušuje. Je důležité si uvědomit, že kůže je největší orgán celého těla a její zdraví je pro celkový stav organismu nesmírně důležité. Proto běžnou špínu smyjeme jen vlažnou vodou, na psa vyváleného v něčem nelibě vonícím vezmeme šampon,“ říká MVDr. Michaela Riedlová.

Přesto, že po koupeli vypadá pes úžasně, není ideální koupat ho příliš často
Přesto, že po koupeli vypadá pes úžasně, není ideální koupat ho příliš často (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kartáčovat a kartáčovat…

Mnohem důležitější je pro krásnou a lesklou srst pravidelné česání a kartáčování. Pomáhá odstraňovat odumřelé chlupy a zlepšuje prokrvení kůže. Každý pes, krátkosrstý i dlouhosrstý, by měl být pravidelně, minimálně jednou týdně vykartáčován nebo vyčesán. Je velmi důležité už od štěněte opatrným a klidným přístupem učit ho ochotě podstoupit údržbu srsti. Volíme měkké kartáče, například silikonové a hřebeny s kulatými hroty.

Mnohem důležitější je pro krásnou a lesklou srst pravidelné česání a kartáčování
Mnohem důležitější je pro krásnou a lesklou srst pravidelné česání a kartáčování (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kvalitní výživa je číslo jedna

Bude-li pes krmen dlouhodobě potravou vyrobenou z nekvalitních surovin, obsahujících mnoho plnidel, konzervačních látek a aditiv, bude tělní pokryv jednou z mnoha stránek jeho zdraví, na které se to odrazí. Matná a řídká srst plná lupů bývá pak jedním z důvodů návštěvy veterinární ordinace. Je až překvapující, jak velmi odlišně může za několik týdnů vypadat zvíře po přechodu na kvalitní krmivo. Jedním z důvodů volby nevhodného krmiva bývá jeho nízká cena. Zdraví zvířete za to ale nestojí a navíc náklady ušetřené na psím krmení bývají obvykle vynaloženy na následnou veterinární péči.

„Je proto velmi důležité už od štěněčího věku čtyřnohého člena rodiny velmi pečlivě dbát na výběr vhodného a kvalitního krmiva. Optimální jsou například granule lisované za studena s probiotiky. Kvalitu srsti podpoříme také přídavkem lososového nebo lněného oleje, jsou zdrojem nenasycených omega 3 a 6 mastných kyselin a mnoha vitamínů a dalších prospěšných látek. Výživa je opravdu alfa a omega pevného zdraví, nejen zdravé kůže a krásné srsti,“ říká odborník na výživu psů.

Zdroj informací: Yoggies.cz, MVDr. Michaela Riedlová

Podívejte se, jak si poradit s psími parazity:

Publikováno: 12. 5. 2022, Autor: Karel Radecký, Profil autora: Karel Radecký