reklama

Připravte si voňavý domácí repelent, který bodavému hmyzu vůbec nevoní

Domácí repelent si můžete vyrobit doma kdykoliv a nemusíte myslet na to, že se před odjezdem na chatu nebo na výlet musíte zastavit v obchodě a koupit postřik na komáry či jinou bodavou hmyzí společnost. Navíc takový domácí repelent nezatíží životní prostředí a je na 100 % bio.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Jak si připravit domácí repelent? (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Jak vyorbit domácí repelent?

Jakmile se udělá hezky a sluníčko začne hřát, vylezou mouchy, mušky a komáři, jakožto i ostatní havěť, která je na světě zřejmě jen proto, aby nám ztrpčovala život. A máme toto zapotřebí? No nemáme. A tak ztrpčíme život i my jim. Příkladně třeba repelentem, který jim zamezí choutky na naši pokožku a krev. 

Nemusíme hned běžet do drogerie. Takový vychytaný domácí repelent si zvládneme namíchat sami. Základem bude vysokoprocentní alkohol, ale postačí také francovka (Alpa). A důležitou ingrediencí budou bylinky, které bodavý hmyz odpuzují:

  • hřebíček
  • levandule
  • rozmarýn
  • skořice
  • šalvěj
  • libeček
  • máta
  • citronová tráva
Nasušte si vhodné bylinky
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Nasušte si vhodné bylinky

Velmi dobře hmyz také odpuzuje česnek, ale repelent z něj bude asi opravdu jen pro silné povahy. 

Postup výroby domácího repelentu:

Přidejte několik snítek čerstvé levandule
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Přidejte několik snítek čerstvé levandule

Použijeme vymytou sklenici s víčkem. Do ní nasypeme 1 lžíci sušené levandule a 1 lžíci sušeného rozmarýnu. Pokud preferujeme jiné vůně z bylinek shora uvedených, namícháme si repelent, který nám bude příjemnější. Intenzitu vůně doladíme snítkou čerstvé levandule, kterou nastříháme na menší kousky a vložíme do sklenice k sušeným bylinkám.

Zalijte alkoholem nebo francovkou
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Zalijte alkoholem nebo francovkou

Bylinky zalijeme čistou francovkou, ale můžeme použít i vysokoprocentní čistý alkohol.

Vylouhovaný repelent sceďte
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Vylouhovaný repelent sceďte

Sklenici uzavřeme a necháme 14 dní macerovat. Alespoň jednou denně po dobu macerace sklenici protřepeme. Po 14 dnech macerát přecedíme do čisté nádobky, nejlépe s postřikovačem.

Repelent používáme podle potřeby. Pokud máte citlivou pokožku nebo trpíte kožními alergiemi, tak si před běžným používáním vyzkoušejte, zda vám takto namíchaný domácí repelent bude vyhovovat a zda u vás nedochází ke kožním alergickým projevům na některou složku.

Repelentní olej

Olej z vlaštovičníku proti klíšťatům

  • 1 větší svazek vlaštovičníku
  • olivový olej (můžeme ale použít jakýkoliv jedlý olej)

Postup:

Čerstvý nebo sušený vlaštovičník nalámeme nebo nastříháme na menší kousky. Vložíme do uzavíratelné nádoby a zalijeme olejem. Nádobu uzavřeme a necháme stát na slunném místě. Vlaštovičník necháme louhovat dva až tři týdny. Poté přecedíme (pokusíme se vlaštovičník pořádně vymačkat) a můžeme používat. Chceme-li se zbavit komárů a odpudit i ovády, vyrobíme si stejným postupem olej ze skořice a hřebíčku. 

Past na komáry

Komáři se orientují podle oxidu uhličitého, který savci vydechují. Díky tomu ale můžeme komárům nachystat pastičku. A stačí vám na to obyčejný kousek čerstvého droždí. 

Z droždí, lžičky cukru a vody vytvořte kašičku, kterou necháte při pokojové teplotě pomalu vzejít. Kvasný proces produkuje (stejně jako oddechující člověk) oxid uhličitý, který komáry přiláká. Pokud drožďovou kašičku dáte do láhve s úzkým hrdlem, komáři se chytnou v láhvi a dají vám celou noc pokoj. Nezapomeňte láhev umístit dostatečně daleko od vaší postele.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky, bylinkyprovsechny.cz

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 27. 4. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová