reklama

Díky tomuto oleji omládnete. Vyrobte si jej podle našeho návodu!

Mrkvový olej je vhodným prostředkem v péči o pokožku a pleť. Při pravidelném používání zamezuje tvorbě vrásek, chrání pleť před UV zářením a je dobrým pomocníkem při různých kožních potížích. Díky řadě prospěšných látek, zejména betakarotenu, dokáže udržovat pokožku pevnou, pružnou a zdravou.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Návod na mrkvový olej aneb jak zpracovat zbytky a odřezky z kuchyně (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Domácí olej vyrobený z mrkve může být velmi kvalitní náhradou různých kupovaných pleťových krémů.

Jednoduchý recept na mrkvový olej

Mrkev nebo zbytky mrkve nastrouháme, necháme oschnout, uložíme na dno láhve a zalijeme olejem tak, aby všechna mrkev byla ponořená. K zalití použijeme rostlinný, nejlépe za studena lisovaný olej, vhodný je olivový nebo slunečnicový. Nádobu uzavřeme, uložíme do temna a necháme stát po dobu 2-3 týdnů.

Nastrouhanou mrkev zalijeme olejem
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Nastrouhanou mrkev zalijeme olejem

Macerát necháme tři týdny louhovat

Každý den obsah sklenice jemně protřepeme, aby se macerát promíchal a mrkev se v oleji důkladně vylouhovala. Po uplynutí tří týdnů mrkvový olej scedíme přes plátýnko, nalijeme do vyvařené, suché, nejlépe tmavé lahve a uskladníme v temnu a chladu.  

Řádně protřepeme a uložíme v chladu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Řádně protřepeme a uložíme v chladu

Použití a účinky mrkvového oleje

Mrkvový olej je zdrojem vitaminů, hlavně betakarotenu, minerálů a dalších látek, které udržují pokožku zdravou, chrání ji před infekcemi a přispívají k její regeneraci i hojení. Léčí vysušenou pokožku i spáleniny.

Mrkvový olej pokožku i pleť vyživuje a je lékem na různé kožní potíže
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mrkvový olej pokožku i pleť vyživuje a je lékem na různé kožní potíže

Mrkvový olej lze používat místo pleťového krému, zejména při opalování, kdy chrání před nepříznivými vlivy slunečního záření. Olej stačí lehce vetřít do pokožky, která po aplikaci získá tmavší nádech.

Zpracování zbytků z kuchyně

Mrkev je zdravá potravina, která je plná prospěšných látek s blahodárným vlivem na náš organismus v jakékoli formě. Lze zpracovat celou plodinu, a to jak kořen, tak i zelenou nať. Z mrkve si můžeme dokonce připravit i chipsy, které si usušíme v troubě. Dobrým tipem, jak využít například zbytky zeleniny v domácnosti a neplýtvat, je domácí výroba mrkvového oleje. Mrkev přitom lze zpracovat celou nebo zužitkovat jen odřezky, či dokonce slupky, které nám zbydou při vaření. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; prostezdravi.cz

V péči o pleť sáhněte po surovinách které máte doma:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 8. 4. 2022, Autor: Běla Nedorostová, Profil autora: Běla Nedorostová