Pokud se morčátkům, která chováme doma, dostatečně věnujeme, máme šanci poměrně rychle odhalit nejrůznější oční problémy, které někdy vzniknou kvůli zranění. Jindy jsou signálem nějaké choroby, která nemusí být ani spojena se zrakem.
Oční problémy morčat jsou naštěstí poměrně rychle odhalitelné. A když je nepodceníte, máte šanci předejít i vážnějším zdravotním komplikacím. Zpozornět byste měli ve chvíli, kdy jindy jiskrná očka našich malých kamarádů ztratí svůj obvyklý lesk, můžeme často pozorovat i výtok.
Jasných příznaků, že morče má nějaký oční problém je ale víc:
- neustálé slzení
- rudé nebo zakalené oko
- morče si oči neustále tře a drbe
- bulky v okolí oka
- silný výtok kolem očního důlku
- morče má neustále zavřené oko
Stačí špatná podestýlka
Důvodů, které mohou všechny možné oční choroby a obtíže způsobovat, je mnoho. Většinu z nich sami nevyřešíte, takže je na místě návštěva veterináře. Když má morče třeba jenom slabý vodnatý výtok, můžete mu zkusit aspoň dvakrát denně vypláchnout oči borovou vodou. Pokud by se jednalo jen o nějaké krátkodobé podráždění nebo slabou alergii, třeba z nevhodné podestýlky, vše by se mělo poměrně rychle srovnat. Ale pokud obtíže přetrvávají, návštěvu veterinární ordinace už neodkládejte, a hlavně se nepouštějte do domácí samoléčby.
Velmi často se objevuje vřed rohovky nebo její poškození. Vzhledem k tomu, jak živá morčata jsou a neustále někde poskakují, něco prozkoumávají, velmi rychle si mohou způsobit nějaký úraz oka, který pak vede právě k této zdravotní komplikaci. Stačí, aby se morče bodlo o kousek sena nebo podestýlky, někdy se spolu zvířátka i poperou. Poškození rohovky signalizuje zarudnuté oko a citlivost na bolest, někdy si nemocné očko morče tře nebo se ho snaží třít o zem. Protože se jedná v podstatě o zánětlivou záležitost, medikamenty musí předepsat veterinář, který zároveň průběžně zkontroluje, zda není na místě zákrok urychlující hojení.
Pozor na přerostlé zuby
Jak ví každý chovatel, morčatům neustále dorůstají zuby, které se musí ubrousit, pokud to nezvládne zvíře samo. Ale právě kořeny rostoucích zubů způsobují také podráždění v okolí slzovodů. Pokud problém nevyřešíte u veterináře včas, jedinou možností pak je už chirurgický zákrok.
I drobné zranění oka umožní do organismu přístup bakteriím, mikroorganismům a plísním, které způsobují oční infekce. V takovém případě je častý silný hlenovitý výtok, který poškozuje i srst kolem oka. Pomoc a úlevu zajistí lokální antibiotika, která předepíše zvěrolékař. My můžeme morčátku ulevit tím, že mu budeme průběžně zalepené oko jemně omývat hadříkem namočeným ve vlažné vodě.
Nemusí jít jen o oči
Někdy bohužel nastane situace, že jsou oční obtíže příznakem nějakého jiného onemocnění. Například slepená srst může signalizovat postižení horních cest dýchacích a zvýrazněné cévy na bulvě jsou známkou nejen zeleného zákalu, ale rovněž onemocnění srdce, ledvin nebo jater. Oko morčete se mění i při diabetu, na což nás upozorní třeba to, že se drobná poranění hůře hojí nebo že má zvíře zakalenou oční čočku.
Zdaleka nejhorší jsou pochopitelně onkologické choroby, které jsou bohužel u morčat poměrně časté. Drobné nádory se mnohdy objevují za okem, takže morče pak slzí a oko mu může i hodně otékat. Ne vždy odhalí nádor rentgen, takže pak nezbývá než mu ulevovat alespoň od obtíží, které tuto diagnózu provázejí.
I morče může být alergik
Již jsme se zmínili, že i morčata trpívají alergií, která u nich ale nebývá příliš častá. Alergenem mohou být drobné prachové částečky z podestýlky, zvláště z takové, která je aromatizovaná. V teplejších měsících roku vyvolá často alergickou reakci štípnutí hmyzu nebo velký výskyt roztočů. Některá morčata zase hůře snášejí běžně používané kosmetické a antiparazitární prostředky. Oční spojivky dráždí i amoniak, který se uvolňuje z moči morčat v případě, že jim pravidelně nečistíme jejich obydlí.
Amoniak navíc způsobuje i nepříjemné dýchací problémy. Někdy mohou oční problémy způsobovat abnormality, jako jsou mikroftalmie (nesprávná velikost oka), vychlípená nebo vchlípená víčka či řasy, které rostou nesprávným směrem, občas se vyskytuje i řada řas navíc. To jsou ovšem záležitosti, které se bez konzultace s veterinářem nevyřeší a mnohdy je ani chovatelé bez zkušeností nemají šanci objevit.
Tipy:
Mnoha očním bolístkám u morčat předejdete vy sami správnou prevencí. Jejím základem je čistá a vyvětraná klec nebo box, kde zvířata žijí. Pozorujte také, zda nějaký typ podestýlky není dráždivý nebo zda se vaši malí mazlíci mezi sebou neperou častěji, než je zdrávo, protože při těchto třenicích vznikají drobná zranění, která nejsou zpočátku ani viditelná.
Ne každá veterinární ordinace ošetřuje morčata, proto je dobré si předem zjistit, kde se na ošetření těchto hlodavců specializují. Rádi vám poradí třeba zkušenější chovatelé, kteří mají „své“ doktory morčat už vyzkoušené a prověřené.
Zdroj informací: moulik.cz; morcataureny.cz
Podívejte se, jak na chov morčat:
Publikováno: 6. 4. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová