Zimní koš: Báječná vánoční dekorace ke vchodovým dveřím

Není pravda, že se v zimě na zahradě nic neděje… Faktem však je, že po opulentním podzimu plném barev, plodů a dokvétajících rostlin je nastupující zima co do dekoru jistě střídmější. Proto jí trošku pomůžeme a vytvoříme si sesazený koš plný odolných rostlin, který si postavíme přímo před dveře, a to ze dvou důvodů – bude zde tepleji než dál od domu, a hlavně si jej můžeme zálibně prohlížet při každém našem vykročení a návratu…

Budete potřebovat na výrobu dekoračního koše

  • cesmínu (Ilex), 1 ks
  • čemeřici (Helleborus), 1 ks
  • libavku (Gaultheria), 2 ks
  • vřes (Calluna), 1 ks
  • drátovec (Leucophyta brownii), 1 ks
  • mech
  • skleněné vánoční baňky
Co všechno budete potřebovat
Co všechno budete potřebovat (Zdroj: Smart Press)

Jak budete při výrobě koše postupovat

1. krok: mechová výplň

Drátěný koš po obvodu vyplňte mechem, aby nebyly vidět jednotlivé květináče. Pokud máte neprůhlednou nádobu (proutěný koš, velký terakotový obal apod.), mech samozřejmě použijete jen jako vrchní výplň mezi rostlinami. Ujistěte se, že nádoba má otvor, kterým bude odtékat přebytečná voda (po dešti či zálivce).

Mechová výplň
Mechová výplň (Zdroj: Smart Press)

2. krok: rozložení rostlin

Je pravděpodobné, že koš bude stát u nějaké stěny, proto jej aranžujte jako jednostranný (pohledově pěkný z jedné strany). Dozadu vložte vyšší rostliny – cesmínu a čemeřici, před ně pak libavky, vřes a drátovec.

Rozložení rostlin
Rozložení rostlin (Zdroj: Smart Press)

3. krok: péče o dekoraci

Na závěr vyložte prostor mezi rostlinami mechem, který ochrání kořeny a zároveň opticky sjednotí povrch koše. Pokud se blíží vánoční svátky, můžete dozdobit skleněnými vánočními baňkami v barvě libavky, tedy červené. Vlastně jediná barva, která spolehlivě vynikne v zimních aranžích, je právě červená. Nezapomeňte rostliny průběžně zalévat, samozřejmě pokud neprší, nesněží nebo nemrzne.

Dekorace
Dekorace (Zdroj: Smart Press)

Prima tip

Pokud zvolíte jako základ zimního koše neopadavé rostliny, například vřes a drátovec, nebo třeba traviny, pak i v těch nejkrutějších zimách, po seschnutí, budou vypadat velmi dekorativně, obzvlášť když je pokryje jinovatka nebo pocukruje první sníh. Vánoční dekorace na jedničku.

Text byl redakčně upraven

Návody pocházejí z knihy Můj květinový ateliér Markéty Keclíkové, vydalo nakladatelství Smart Press.

Můj květinový ateliér
Můj květinový ateliér (Zdroj: Smart Press)

Autorka, zkušená a úspěšná floristka Markéta Keclíková, zasvěcuje čtenáře srozumitelnou a čtivou formou do základů praktické floristiky, jejích technik a pojetí, ale kniha obsahuje také řadu užitečných rad týkajících se nákupu květin, péče o ně a jejich vlastností. Kniha obsahuje přes 200 návodných a ilustračních fotografií, podle kterých dokáže i začátečník vyrobit půvabnou a originální dekoraci nebo dárek pro dívku, ženu či muže.

Autor:

Související k tématu