reklama

Zimní koš: Báječná vánoční dekorace ke vchodovým dveřím

Není pravda, že se v zimě na zahradě nic neděje… Faktem však je, že po opulentním podzimu plném barev, plodů a dokvétajících rostlin je nastupující zima co do dekoru jistě střídmější. Proto jí trošku pomůžeme a vytvoříme si sesazený koš plný odolných rostlin, který si postavíme přímo před dveře, a to ze dvou důvodů – bude zde tepleji než dál od domu, a hlavně si jej můžeme zálibně prohlížet při každém našem vykročení a návratu.

i (Zdroj: Smart Press)
Vytvořte si slavnostní vánoční dekoraci (Zdroj: Smart Press)

Budete potřebovat na výrobu dekoračního koše

  • cesmínu (Ilex), 1 ks
  • čemeřici (Helleborus), 1 ks
  • libavku (Gaultheria), 2 ks
  • vřes (Calluna), 1 ks
  • drátovec (Leucophyta brownii), 1 ks
  • mech
  • skleněné vánoční baňky
Co všechno budete potřebovat
i (Zdroj: Smart Press)
Co všechno budete potřebovat

Jak budete při výrobě koše postupovat

1. krok: mechová výplň

Drátěný koš po obvodu vyplňte mechem, aby nebyly vidět jednotlivé květináče. Pokud máte neprůhlednou nádobu (proutěný koš, velký terakotový obal apod.), mech samozřejmě použijete jen jako vrchní výplň mezi rostlinami. Ujistěte se, že nádoba má otvor, kterým bude odtékat přebytečná voda (po dešti či zálivce).

Mechová výplň
i (Zdroj: Smart Press)
Mechová výplň

2. krok: rozložení rostlin

Je pravděpodobné, že koš bude stát u nějaké stěny, proto jej aranžujte jako jednostranný (pohledově pěkný z jedné strany). Dozadu vložte vyšší rostliny – cesmínu a čemeřici, před ně pak libavky, vřes a drátovec.

Rozložení rostlin
i (Zdroj: Smart Press)
Rozložení rostlin

3. krok: péče o dekoraci

Na závěr vyložte prostor mezi rostlinami mechem, který ochrání kořeny a zároveň opticky sjednotí povrch koše. Pokud se blíží vánoční svátky, můžete dozdobit skleněnými vánočními baňkami v barvě libavky, tedy červené. Vlastně jediná barva, která spolehlivě vynikne v zimních aranžích, je právě červená. Nezapomeňte rostliny průběžně zalévat, samozřejmě pokud neprší, nesněží nebo nemrzne.

Doplňte ostatní dekorace
i (Zdroj: Smart Press)
Doplňte ostatní dekorace

Tip:

Pokud zvolíte jako základ zimního koše neopadavé rostliny, například vřes a drátovec, nebo třeba traviny, pak i v těch nejkrutějších zimách, po seschnutí, budou vypadat velmi dekorativně, obzvlášť když je pokryje jinovatka nebo pocukruje první sníh. Vánoční dekorace na jedničku.

Zdroj informací: Markéta Keclíková: Můj květinový ateliér

Publikováno: 23. 12. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce