reklama

Originální voňavé velikonoční dekorace, které zvládnou i děti? Oloupejte pomeranč!

Kombinace pokojových květin s dekoracemi z citrusové kůry je zajímavou výzvou. Využijeme esteticky odpadový bio materiál. Kromě krásných barev navíc citrusová kůra voní, takže snadno získáme velikonoční ozdoby i přírodní aromaterapii. K výrobě přírodní dekorace nám stačí zbylá citrusová kůra, vykrajovátka s motivy zvířátek a špejle či větvičky na zápichy.

i (Zdroj: Jana Hanšpachová)
Snadné velikonoční ozdoby z citrusové kůry jako originální přírodní dekorace (Zdroj: Jana Hanšpachová)

Potřebný materiál

  • větší díly kůry z pomerančů, mandarinek, citronů
  • jarní květina v květináči či váze
  • vykrajovátka na pečení
  • špejle
  • koření na zdobení

Opatrně oloupeme citrusy, snažíme se získat kůru v co největších plochách. Hodí se i půlky citrusů zbylé z lisu nebo odšťavňovače, jen je musíme nastřihnout a srovnat do plochy. Použít lze pomeranče, mandarinky i citrony. Oloupanou kůru rozložíme na prkénko nebo vál a pomocí vykrajovacích formiček na cukroví vykrajujeme různé velikonoční tvary: zajíčky, motýly, beránky, kuřátka, vajíčka apod. Jde to snadno, pokud je kůra čerstvá.

Z pomerančů nebo dalších citrusů spotřebujeme běžným způsobem šťávu a dužninu, takže o žádné vitaminy nepřijdeme. Kůru využijeme pro snadné tvoření, do kterého můžeme zapojit také děti. Postupujeme obdobně jako u vykrajování cukroví.

Velikonoční ozdoby vykrajujeme z citrusové kůry podobně jako cukroví
i (Zdroj: Jana Hanšpachová)
Velikonoční ozdoby vykrajujeme z citrusové kůry podobně jako cukroví

Tvary velikonočních zvířátek lze dozdobit voňavými hřebíčky nebo jiným kořením či dalšími (ideálně opět přírodními) ozdobami. Vykrájené tvary citrusové kůry napichujeme ze zadní strany špičkou špejle, aby z „lícové“ strany nebyla kůra poškozena. Jde to snadno.

Velikonoční dekoraci napíchneme opatrně na špejli v zadní straně kůry, abychom ji zepředu nenarušili
i (Zdroj: Jana Hanšpachová)
Velikonoční dekoraci napíchneme opatrně na špejli v zadní straně kůry, abychom ji zepředu nenarušili

Vytvořené citrusové zápichy umístíme do pěkné jarní květiny (petrklíč, narcis apod.). Zápichy se také hodí do velikonočního osení nebo do vhodné pokojové květiny, kterou máme v bytě celoročně. Pokud nám nepůjde tupá část špejle do pevné země v květináči zapíchnout, naostříme ji nožem. Podobné zápichy si můžeme kdykoliv vytvářet během roku - nejen ve svátek. Hezký nápad je pro změnu ve formě vykrajovaných čísel v souvislosti s oslavou narozenin někoho blízkého.

Zápichy lze umístit na dort, sváteční pečivo apod.  Uplatnění pro zápichy či vykrajované tvary z citrusové je mnoho, můžeme je také přidat k dárku ve formě srdíček, tvarů oblíbených zvířat obdarovaného apod. Jsou krásnou složkou přírodních voniček všeho druhu v interiéru, svícínků apod.

Vykrajovanou citrusovou kůru pomocí vykrajovátek na čísla využijeme při příležitosti rodinných oslav
i (Zdroj: Jana Hanšpachová)
Vykrajovanou citrusovou kůru pomocí vykrajovátek na čísla využijeme při příležitosti rodinných oslav

Další obměnou může být využití dalších citrusů, jablka či jiného ovoce nebo zeleniny jako stojánku pro tyto zápichy. Krásně se tato dekorace vyjímá za oknem, kde může být zároveň časem podstavec z jablka vítanou potravou pro ptáky na parapetu okna nebo na balkoně. Venku pak tyto citrusové dekorace vydrží několik dní a nevadí jim ani chladné noční teploty. Je krásné pozorovat ptáčky okusující jablko mezi nevšedními tvary z citrusové kůry.

Musíme počítat s tím, že dekorace z čerstvé kůry nemá dlouhou životnost, tvary se v teple bytu začnou časem kroutit. Za chvíli krásného tvoření a efekt, kterého tím z odpadového citrusového materiálu docílíte, tato námaha vždy stojí. Pokud chcete zajistit delší trvanlivosti ozdob, můžete tvary z citrusové kůry i se špejlemi nejdříve vložit mezi papíry a zatížit knihami. Vylisované a usušené zdoby udrží tvar dlouhodobě.

Originální citrusová šálka na vajíčko

Jednoduchým velikonočním trikem je využití oloupané kůry z citronu v celistvém dlouhém proužku jako rafinovaného a ležérního obalu vajíčka. Na stole, v ošatce či na poličce se tak objeví zajímavá velikonoční dekorace z kůry, kterou bychom jinak nejspíše vyhodili. Vajíčko může být přírodní, obarvené či jinak dekorované. Také se k obmotání proužkem kůry hodí vajíčka čokoládová. Vyzkoušet lze nejrůznější verze. Citrusová kůra je neuvěřitelně krásný a tvárný materiál. Přednostně kupujeme a používáme citrusy bez chemických postřiků.

Zdroj informací: autorka článku

Dekorace použijte do velikonočního aranžmá:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 25. 3. 2022, Autor: Jana Hanšpachová, Profil autora: Jana Hanšpachová