reklama

Patříte také mezi alergiky, kteří s příchodem jara trpí? Už nemusíte

Sezonní pylová alergie je nejrozšířenějším typem alergie vůbec. Jen u nás jí trpí asi pětina populace. Počet lidí s alergickou rýmou navíc každoročně stoupá. Nejvíce jsou přitom postiženy děti. Bohužel ani současná medicína tato onemocnění neumí vyléčit, pouze je pomocí léků tlumí a zabraňuje jejich zhoršování.

Příchod jara je pro mnohé alergiky utrpením (Zdroj: Omron)

Účinným pomocníkem v boji s respiračním onemocněním, mezi které patří právě různé druhy alergií, bronchitida, astma nebo záněty dýchacích cest, patří také inhalace. Prvními sezónními alergeny bývají pyly jarních stromů, hlavně olše a lísky. K hlavním alergenům patří také břízy, jejichž pylová sezona začíná v únoru a končí v říjnu. Velké problémy může působit i řepka. Typická sezóna travních pylů začíná někdy v květnu a končí až v pozdějším létě, překrývá se s ní sezóna alergenních bylin a plevelů. Časný podzim je pak obdobím vzdušných plísní.

Příznaky alergie

Alergie mívají často první příznaky stejné jako běžné nachlazení. Neprojeví se horečkou či tělesnou bolestí, ale k typickým reakcím patří svědění sliznic, smrkání – rýma či ucpaný nos, časté kýchání, zarudnutí, pálení či slzení očí.

Zanedbání alergických příznaků může vést k rozvoji dalších forem, např. přechod alergické rýmy v astma. Zcela ojedinělé a minimálně obtěžující příznaky pylové alergie lze někdy řešit antihistaminiky. I zde bychom ale měli být opatrní. „Nebezpečím mohou být nadužívané nosní uvolňující kapky, které mohou postupně poškodit nosní sliznici. Je proto vždy lepší konzultovat alergii s lékařem a nechat se alergologicky vyšetřit. Lékař pak nejlépe posoudí, zda a jak potíže léčit,“ doporučuje Prof. MUDr. Petr Pohunek, CSc., ředitel České iniciativy pro astma.

Typická sezóna travních pylů začíná někdy v květnu a končí až v pozdějším létě
Typická sezóna travních pylů začíná někdy v květnu a končí až v pozdějším létě (Zdroj: Omron)
Časný podzim je pak obdobím vzdušných plísní
Časný podzim je pak obdobím vzdušných plísní (Zdroj: Omron)

Začněte se bránit s předstihem

K usnadnění života alergika je nutné omezit kontakt s alergeny. Odborníci proto doporučují vyhnout se pobytu v přírodě, a to především v rizikovém období. To ale vždy dost dobře nejde. Vyvolané obtíže tak lze zmírnit pravidelnými inhalacemi, které napomáhají léčit nejen astma, ale také virózy, respirační nemoci, alergie či záněty dýchacích cest. Účinky nastupují okamžitě a jsou vhodné jak pro děti, tak i pro dospělé.

Zvlhčená sliznice totiž dokáže lépe odstraňovat usazené alergeny. Inhalace je moderní a šetrný způsob prevence a léčby mnoha nemocí. Urychluje léčbu běžných infekcí a snižuje tak riziko případných komplikací např. přesun infekce na jiné místo. Součástí léčby je také zdravý životní styl a každodenní režim. Sama změna životního stylu obvykle alergii nebo astma nevyřeší, může však podpořit celkové zdraví organismu a spolu s léky dostat alergické projevy pod kontrolu.

Zásadním požadavkem je ovšem nekouření. „Kouření, a to i pasivní, bylo nezpochybnitelně prokázáno jako významný rizikový faktor rozvoje astmatu a jeho nepříznivého průběhu. Dráždění sliznic kouřem přispívá také k projevům rýmy i zánětu spojivek,“ vysvětluje Prof. MUDr. Petr Pohunek, CSc.

Alergie mívají často první příznaky stejné jako běžné nachlazení
Alergie mívají často první příznaky stejné jako běžné nachlazení (Zdroj: Omron)

Při alergii uleví inhalace

„Chcete-li předcházet nemocem a dýchacím potížím, inhalujte jednou denně po dobu 10 - 15 minut. Prostřednictvím masky nebo náustku se do plic dostanou i ty nejmenší částečky užitečných minerálů, čehož při běžném "napařování " nad hrncem s horkou vodou rozhodně nedocílíte. Aerosolová terapie umožňuje aplikaci léků přímo na potřebné místo dýchacího ústrojí,“ vysvětluje Šimon Peter, odborník na inhalátory.

Na rozdíl od celkového podávání léků ústy, které ovlivňují celý organismus, umožňuje inhalace využití léčebného efektu jen v dýchacích cestách, tedy přesně tam, kde je to třeba. Skvělým prostředkem je například Vincentka, přírodní mukolytický přípravek k inhalaci, který podporuje tvorbu nitroplicního hlenu, a tudíž je ideální volbou pro domácí užívání. Pokud si však sami připravujete léčivo pro inhalaci, je velmi důležité, abyste dodržovali předepsané instrukce. Léčivo připravte dle předpisu či příbalového letáku.

Ideální je inhalovat večer před spaním, protože na inhalaci je potřeba klid. Pokud vám to inhalátor umožňuje, klidně si sedněte do křesla a pusťte si televizi, ale seďte vzpřímeně. Najít si během inhalace nějakou zábavu bývá důležité zejména u neposedných dětí. Nasaďte si masku, zapněte inhalátor a pomalu a zhluboka dýchejte, dokud nespotřebujete všechno léčivo v nádobce.

Tip:

Inhalátor pomáhá v boji proti respiračním onemocněním, příznakům alergií, astmatu apod. Otužování sliznice a plicních sklípků díky inhalaci zvyšuje obranyschopnost a můžete ho tak využít jako prevenci v boji proti nemocem. Inhalátor si ve vaší domácnosti zamilujete.

Součástí léčby je také zdravý životní styl a každodenní režim
Součástí léčby je také zdravý životní styl a každodenní režim (Zdroj: Omron)

Obsahuje inhalační masky pro děti i dospělé, ale také revoluční dvou-ventilový náustek, který minimalizuje riziko ztrátovosti medikačního roztoku (například Vincentky) pro ještě účinnější inhalaci. Abyste z vašeho nového inhalátoru vytěžili maximum, k přístroji lze dokoupit nosní sprchu pro šetrné čištění a otužování nosní sliznice, která je pak méně náchylná vůči virovým onemocněním.

Jak poznat alergickou reakci

Sezónní alergie většinou znamená táhlý a nepříjemný problém. V těžkých případech alergie však tělo může vyvolat i natolik prudkou reakci na antigen, že se může jednat o život ohrožující stav. Mezi tyto stavy patří astmatický záchvat, kdy se postiženému zúží dýchací cesty natolik, že nemůže správně dýchat a může dojít až k bezvědomí.

Při akutním záchvatu astmatu s dušností, pískoty a sípáním při dýchání je třeba hlavně zachovat klid, pacientovi ulevit v jemu vyhovující poloze a podat ihned inhalaci úlevového léku, který má mít nemocný astmatem vždy sebou. Vždy je nutné zavolat záchrannou službu.

Dalším stavem, který mohou způsobit alergeny je tzv. anafylaktický šok. Na základě prudkého poklesu krevního tlaku zde selhává oběh a současně jsou ucpány dýchací cesty. Při tomto stavu je nemocný ohrožen na životě. Anafylaktický šok je většinou reakcí na těžší alergeny, jako je např. hmyzí bodnutí. Občas nastává i po některých lécích nebo při podání lokálního anestetika nebo kontrastní látky při některých zdravotnických postupech.

Jde o reakci, která často začíná svěděním kůže celého těla, otoky, dechovými potížemi, slabostí, poklesem krevního tlaku až kolapsem, není-li stav řešen, může skončit smrtí. První pomocí je zajištění krevního tlaku (zdvižení končetin, poloha hlavou níže než trup). Následovat by měla aplikace adrenalinu autoinjektorem, který tito pacienti s rizikem anafylaktické reakce mají mít u sebe.

Mohou se podat i léky, které mívá pacient ve svém pohotovostním balíčku. V každém případě je třeba při takové reakci hned volat rychlou záchrannou pomoc, která jediná má možnost pacienta plně zajistit a která jej následně odveze k minimálně 24hodinovému sledování do nemocnice.

Zdroj informací: inhalator.cz

Vyzrajte nad roztoči:

Publikováno: 23. 3. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce