reklama

Voňavá a léčivá rostlina z Austrálie u vás doma i na zahradě

Pěstování eukalyptu má celou řadu výhod. Provoní celý byt a vzduch také čistí. Odpuzuje hmyz – hlavně mouchy a komáry. A má také léčivé účinky.  U nás se mu bude dařit v létě venku a v zimě uvnitř. Jak se o něj postarat tak, aby prospíval?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstování eukalyptu je snadné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak eukalyptus pěstovat?

Eukalyptus pěstujte v zahradě i jako pokojovku. Je ideální k letnění. Nechte ho v teplém období venku. Jakmile se začne ochlazovat, umístěte ho dovnitř. Tam by teplota měla být mezi 6 a 10°C. Venku ho můžete mít i trvale, jen ho s příchodem zimy musíte dostatečně chránit. Můžete ho ale pěstovat i celoročně doma. Ideální místo bude okno východní nebo západní, kde bude mít co nejvíce světla.

Jak eukalyptus působí na zdraví

Exotický eukalyptus má smysl pěstovat – má totiž léčivé účinky, které lidé využívají od pradávna.

  • Největší účinky má na dýchací soustavu. Silice z listů je účinná při kašli, nachlazení i zánětu průdušek nebo dutin.
  • Funguje i na bolesti v krku a virová onemocnění, jako jsou spála a spalničky.
  • Antiseptické účinky využijete při poraněních.
  • Dokáže i snížit horečku a ulevit při bolestech hlavy a revmatismu.
  • Působí také na psychiku – zabraňuje úzkostem a depresím.

Pozor, eukalyptus nekonzumujte! Užívá se pouze zevně nebo za pomoci inhalace!

Eukalyptus čistí vzduch svými silicemi
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Eukalyptus čistí vzduch svými silicemi

Jaké druhy pěstovat

Eukalyptus nebo také blahovičník je v zemi svého původu (Austrálii) dřevinou, která dosahuje výšky až 100 m. Dopřejte jí proto i u nás dostatek místa a upravujte velikost řezem. Chcete-li pěstovat eukalyptus doma, volte jednu z následujících variant. 

  • Eucalyptus gunnii má malé kulaté listy zbarvené do stříbřitě modré až šedé barvy a roste do podoby menšího stromu. Hodí se i pro pěstování venku.
  • Eucalyptus citriodora svou vůni připomíná citron. A uvolňuje ji i při lehkém doteku. Hodí se na zahradu i do bytu. Mrazuvzdorný je do -5°C

Jaké stanoviště vybrat?

Pěstování eukalyptu vyžaduje co nejvíce světla a tepla. Čím více, tím lépe. Venku můžete na zem ještě položit černou netkanou textilii, která teplo více přiláká. Doma pak volte stanoviště, kde bude co nejvíce světla. Pokud by ho měla rostlina nedostatek, bude se vytahovat a slabé výhony by pak měly málo listů.

Eukalyptus můžete pěstovat venku i doma
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Eukalyptus můžete pěstovat venku i doma

Substrát pro eukalyptus

Ač je eukalyptus náročný na pěstování, nevyžaduje žádné zvláštní podmínky, co se týká substrátu. Dopřejte mu obyčejný zahradnický substrát s rašelinou a promíchejte ho ještě s pískem. Poměr by měl být 1 díl písku na 4 díly substrátu. Ten pak bude dobře propustný a kořeny nebudou zahnívat. Přesazení bude potřebovat zhruba každé 2 roky.

Hnojení eukalyptu

V teplém období, tedy zhruba od dubna do srpna, můžete eukalyptus jednou za týden přihnojit. Dopřejte mu hnojivo, ve kterém převažuje draslík, vyhněte se naopak většímu množství dusíku. Hledejte složení NPK takové, kde K je dvakrát větší než N (poměry označují po sobě jdoucí 3 čísla kopírující pozici prvků. Pro eukalyptus hledejte tedy takové, kdy první číslo bude zhruba dvakrát menší než to poslední, například 10 – 5 - 20) .

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květy eukalyptu u nás spíše neuvidíte

Jak eukalyptus zalévat

Aby nedošlo k již zmíněnému zahnívání, dopřejte substrátu zálivku v okamžiku, kdy bude proschlý. Tento stav by neměl trvat déle jak týden, a to už je krajní maximum. Potěšíte ho zejména zálivkou zespodu. Květináč stačí položit do misky s vodou a nechat nasát vodu. Zbytek pak můžete vylít. V zimním období zálivku omezte. Čím nižší bude teplota, tím méně zalévejte.

Vypěstujte si ho ze semen

Pokud toužíte po eukalyptu, nemusíte kupovat hned vzrostlou rostlinu. Můžete si ho vypěstovat i ze semen. Ideální čas je právě v únoru a březnu. Do misky dejte substrát smíchaný s rašelinou v poměru 3:2 a semena umístěte na jeho povrch, jemně je zatlačte. Potřebují ke klíčení světlo. Potom navlhčete. Dávejte pozor, aby nebyla zemina přemokřená. Mohla by začít plesnivět.

Teplotu udržujte kolem 20 °C. Semínka by měla vyklíčit do 2 týdnů. Rozmnožit si rostlinu ale můžete zkusit i řízkováním. Stačí odstřihnout výhon a nechat ho ve vodě pustit kořeny.

Zdroj informací: loukykvet.cz; bylinkyprovsechny; chytre-bydleni.cz; semena.cz

Podívejte se, jak eukalyptus vysévat a pěstovat:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 17. 3. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová