reklama

Tuto zázračnou bylinu můžete najít i na smetišti. Pomůže třeba s vypadáváním vlasů

Lopuch větší známe všichni už od dětství, protože jeho pichlavé květové kuličky jsou od nepaměti vděčnou hračkou malých uličníků. Jenže tato rostlina, která roste prakticky všude a kterou mnozí považují za plevel, je především vynikající léčivka. Pomáhá proti mnoha nejrůznějším neduhům a své využití našla i v přírodní kosmetice.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Lopuch větší najdete všude a s jeho kořenem dokážete zázraky v domácí lékárně i v kuchyni (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Nejlepší lopuch je na podzim

Z lopuchu se v léčitelství používá především kořen, ale hodit se mohou i zelené lopuchové listy. Když je natrháte a lehce pomačkáte, pomohou unaveným nohám a také fungují jako obklady při pohmožděninách.

Lopuchové kořeny si můžete sami nasbírat, tedy spíše vykopat, a to od června do října. Nejlepší je to ovšem v podzimních měsících, kdy v sobě mají nejsilnější koncentraci léčivých látek. V lékárnách a v bylinkářských obchodech je celoročně ke koupi sušený kořen, takže si ho můžete opatřit prakticky kdykoliv.

Na trávení i na bujnou kštici

Kořen lopuchu většího je bohatým zdrojem tříslovin, inulinu, hořčinu, různých silic a minerálních látek i solí. Dohromady tvoří tyto látky přírodní léčivý koktejl, který podporuje látkovou výměnu, protože má očistné a močopudné účinky. Prospívá tedy celému močovému ústrojí a podporuje dobré trávení. Lidové léčitelství ho proto používá jako podpůrný lék při katarech žaludku a žaludečních vředech. Použít ho ale lze i zevně, a to jako vlasový aktivátor a přírodní prostředek při nejrůznějších kožních obtížích.

Z mrkve, celeru a lopuchového kořenu připravíte rychlý a velmi chutný salát
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Z mrkve, celeru a lopuchového kořenu připravíte rychlý a velmi chutný salát

Chutný a rychlý salát

Kořen lopuchu ovšem využijete i v kuchyni, má totiž vynikající chuť, takže si z něj připravte výborný, a hlavně zdravý salát. Navíc je tato pochoutka rychle hotova. Stačí nastrouhat čerstvou mrkev a celer společně s lopuchovým kořenem. Vše pak dochutíte solí a pepřem a je hotovo. Nic nezkazíte ani tím, když do salátu přidáte lžičku kvalitní majonézy, ostatně v rozumné míře je právě ona zdrojem důležitých omega 3 mastných kyselin.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; vitalia.cz

I obyčejný plevel může překvapit:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 19. 3. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová