reklama

Citlivá pleť začíná patřit mezi civilizační choroby. Umíte si s ní poradit?

U většiny žen se vyskytuje některý z typů citlivé pleti. Málokterá o tom ale ví, protože svou pleť nezná tak dobře, jak si myslí. Tento poznatek je však stěžejní pro to, aby naše pleť dostala péči, kterou potřebuje. Ignorováním jejích skutečných potřeb se totiž můžeme dopracovat až k onemocnění kůže.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak pečovat o citlivou pleť? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Cesta za krásnější a zdravější pletí není přitom až tak složitá, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Citlivá kůže

Ono se vlastně ani není čemu divit, protože to, čemu všemu naše kůže čelí a před čím vším nás chrání, je opravdu mnoho.

V průběhu našeho života na nás působí mnoho vlivů, které jsou jak vnitřní (hormonální změny, stres, nedostatečný spánkový režim a s tím spojená únava, chronické onemocnění a medikace, nedostatek psychické relaxace, stres), tak i ty vnější (znečištěné prostření, UV paprsky, chemické prostředky a dráždivé prací prášky, nevhodně zvolená kosmetika či přemíra všech možných aktivních látek v kosmetice, kouření, nezdravá životospráva). Ve většině případů vzniká kombinace několika zde zmíněných faktorů,“ říká dermatoložka MUDr. Jana Housková a zároveň dodává, že kromě zmíněných vlivů a jejich kombinaci mohou k citlivé pleti existovat i genetické predispozice. 

„V základu je důležité soustředit se na důkladné odličování a čištění pleti, dostatečnou hydrataci a ochranu pleti před UV paprsky a oxidačním stresem,“ dodává Jana Housková.

Naprostým základem péče o jakoukoliv pleť je čištění prováděné 2x denně, ráno a večer
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Naprostým základem péče o jakoukoliv pleť je čištění prováděné 2x denně, ráno a večer

Žádné kompromisy

Rozeznáváme celkem čtyři stupně citlivosti - normální až lehce citlivá pleť, lehce citlivá pleť, citlivá pleť a velmi citlivá pleť, které se mohou vyskytovat u všech typů pleti, tj. normální, mastné, suché či smíšené. Naše pleť je ale živý organismus, který se v průběhu času mění, a my její vzhled můžeme kdykoliv výrazně ovlivnit nejen úpravou životosprávy, ale rovněž kvalitními produkty péče o pleť a jejich správným používáním.

Jako u všeho i zde však platí rčení „všeho s mírou“, jinými slovy překombinovaná péče s přemírou aktivních látek bývá častokrát podobně škodlivá jako ta nedostatečná. Prvním krokem tedy je vybrat si kosmetiku přímo vyvinutou pro citlivou pleť.

Čištění je základ, ale pleť si žádá víc

Naprostým základem péče o jakoukoliv pleť je čištění prováděné 2x denně, ráno a večer. Používejte jemné pohyby, protože urputné drhnutí by mohlo podráždit již tak citlivou pokožku a také urychlit její stárnutí. V neposlední řadě nezapomínejte na dostatečnou hydrataci.

V doplňkové péči ve formě sér s obsahem aktivních látek jako retinol či vitamin C je nutno vybírat opatrně a začínat s nižšími koncentracemi nebo například v případě retinolu sáhnout po jeho rostlinné alternativě, která pro absenci nežádoucích vedlejších účinku skupiny retinoidů vyhovuje právě citlivé pleti a další její výhodou je možnost užívání i u těhotných žen. Také doporučuji vybírat produkty s obsahem zklidňujících a hydratačních látek jako je pupečník asijský, niacinamid, kyselina hyaluronová, panthenol či vitamín E a další,“ doplňuje dermatoložka.

Používejte kosmetiku s přírodními aktivními složkami, které pleť vyživují, redukují její citlivost a slouží jako ochranný štít
i (Zdroj: Oriflame)
Používejte kosmetiku s přírodními aktivními složkami, které pleť vyživují, redukují její citlivost a slouží jako ochranný štít

Ani lidé s citlivou pletí se nemusejí vyhýbat ještě jedné kosmetické proceduře, a tou je peeling. Naše pokožka je totiž chytrá, pravidelně se zbavuje odumřelých buněk a každých 28 dní tak vytváří novou vrstvu. Bohužel, s přibývajícím věkem se tento proces zpomaluje a pleť se může stávat více mdlou a objevují se na ní hrubá místa. Peeling s tímto pomůže, avšak zvolte ten s kulatými částicemi, který není tak dráždivý. Možná už jste slyšeli, že obličej ženy končí u prsou, proto celkovou péči o pleť rozšiřte i na krk a horní část trupu.

Máte-li citlivou pokožku, dejte si dobrý pozor, jakou vodou ji myjete. Horká i studená voda pro ni mohou být příliš agresivní, volte tedy zlatou střední vlažnou cestu. S tímto tak trochu souvisí i náhlé změny teploty, nejčastěji je pociťujeme v zimním období, kdy z vyhřátého interiéru vyběhneme do mrazivého počasí.

Ani lidé s citlivou pletí se nemusejí vyhýbat peelingu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ani lidé s citlivou pletí se nemusejí vyhýbat peelingu

Uvnitř to vše začíná

To, jak vypadáme navenek, je do značné míry ovlivněno tím, co do svého těla vpravujeme. Pro pěkný a svěží vzhled pokožky je tedy důležité maximálně se vyhýbat alkoholu a cigaretám. Dále pak pozor na potraviny s vysokým obsahem cukru. Naopak si dopřávejte více bílkovin a potravin s vysokým obsahem vitamínu C, které pomáhají udržet mladistvý vzhled pleti.

Někoho teď asi příliš nepotěšíme, ale třeba taková vařená rajčata disponují vysokým obsahem antioxidantu lykopenu, který pomáhá zabránit poškození pleti způsobenému sluncem a vzniku skvrn. Starým známým pomocníkem zpomalujícím proces stárnutí jsou omega 3. Kromě konzumace ryb jej doplníte i rybím či lněným olejem. Olej působí i protizánětlivě, což oceníte, trpíte-li na akné. A ještě jedna univerzální rada na závěr, v žádném věku a celoročně nezapomínejte na ochranu pleti před UV zářením.

Zdroj informací: Oriflame; poradnaprozdravi.cz

Vyrobte si elixír z vlčího máku:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 18. 3. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce