reklama

Zdravé zuby a voňavý dech může mít i váš pes. Víme, jak na to

Zubní kámen u psa je stejný problém jako u člověka. Ale předejít se mu dá také úplně stejně, a to pravidelnou péčí o zuby a dásně. Budete k tomu potřebovat speciální pomocníky. Poradíme vám, jak na to. I v případě, že si pejsek zuby čistit nechce.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Věnujte pravidelnou péči zubům svých psích mazlíčků, jen tak předejdete nepříjemnostem v podobě zubního kamene (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Jak vznikne zubní kámen u psa?

Zubní kámen u psa i kočky poznáte celkem snadno. Jako první se na zubech objeví světle žlutý povlak. Je to už v rámci několika hodin po jídle. Jedná se o zubní plak. Ten reaguje se solemi, které se nacházejí ve slinách. Plak následně tvrdne, mineralizuje a tvoří se z něj zubní kámen. A to nejen na zubech, ale i pod linií dásně. Tento problém se zuby nebo dásněmi se vyskytuje nejen u psů, ale i u koček, trápí dokonce více než 2/3 zvířat starších 3 let.

Čím zubní kámen u psa škodí?

Zubní kámen u psa se může rozvinout v závažnější onemocnění. Na drsném povrchu zubního kamene se velmi dobře daří bakteriím. Ty se radostně množí a způsobují další problémy. Jsou příčinou zánětu dásní, který pak pokračuje hlouběji, až postihne celý závěsný aparát zubu. Dásně jsou potom bolavé, krvácí.

Zubní plak se tvoří už několik hodin po jídle
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zubní plak se tvoří už několik hodin po jídle

Často si všimnete i zápachu z tlamy. Může ale dojít i k dalšímu rozšíření, které může způsobovat závažnější onemocnění. Bakterie mohou přestupovat poškozenými cévami v dásních do krevního oběhu, a tím jsou roznášeny do důležitých orgánů, kterými jsou srdce, ledviny a játra.

Péči o zuby nacvičujte

S nácvikem péče o ústní dutinu začněte brzy. Budete to mít se psem v pozdějším věku jednodušší. Nácvik péče provádějte se štěňaty už od věku 4 až 5 měsíců. Aby si štěně na pohyb zvyklo a naučilo se, že nejde o nic bolestivého a stresujícího, stačí mu na úplném začátku přejíždět po zubech a dásních pouze prstem. Pejsek brzy zjistí, že mu to nevadí.

Dalším krokem je prstový kartáček. Jednoduše ho nasadíte na prst a čistíte jím zuby a masírujete dásně podobně jako prstem. Jakmile si štěně zvykne, můžete přejít na kartáček. Jde o kartáček určený přímo pro psy. Na trhu najdete mnoho druhů, jednohlavé i dvouhlavé. Ty mají tu výhodu, že s nimi dosáhnete i na vnitřní plochu zubů.

K péči o psí zuby můžete používat nejrůznější pomůcky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
K péči o psí zuby můžete používat nejrůznější pomůcky

Zuby psovi čistěte minimálně 3x týdně. Postupujte od předních zubů po zadní. Při zavřené či pootevřené tlamě vyčistíte hlavně vnější plochy. Na ty vnitřní dosáhnete jen při do široka rozevřených čelistech. U koček potom může nastat problém. Málokterá si nechá zuby vyčistit. Pokud se vám to povede, zůstaňte u prstového kartáčku.

Zubní pasty pro psy

Pokud se rozhodnete používat k prevenci zubního kamene u psa i pastu, rozhodně nepoužívejte ty určené pro lidi. Psi pastu polykají, a ty naše pro ně nejsou navíc z hlediska obsažených látek vhodné. Jde například o xylitol, který je pro zvířata toxický. Pak jsou to další látky, které dráždí žaludek. Používejte vždy jen pasty pro zvířata. Pro zvýšení čistícího účinku sáhněte po pastách enzymatických. Obsažené enzymy účinně rozpouštějí zubní plak.

Používejte speciální zubní pastu pro psy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Používejte speciální zubní pastu pro psy

Co když si váš miláček zuby čistit nechce?

Jsou samozřejmě i zvířata, u kterých s čištěním zubů popsanou cestou nepochodíte. Pak sáhněte po preparátech, které také pomůžou odstranit zubní plak. Jsou to různé žvýkací plátky nebo kostičky. Mohou obsahovat mořské řasy nebo enzymy, které s plakem a zubním kamenem bojují. Najdete ale i další pomocníky. Například žvýkací zubní pastu. Tato pasta umí redukovat zápach z tlamy a také rozpouští zubní plak.

Na samotný kámen už ale tak účinné nebudou. Další možností je ochucený roztok, který přidáte do pitné vody nebo sypká směs, kterou přimícháte do krmiva. Oboje je skvělé pro svou jednoduchost. Účinné látky se po požití vstřebají z trávicího traktu do krve, kterou se dostanou do slin, a tak zpět do dutiny ústní, kde mohou působit.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Podívejte se, jak pečovat o psí srst:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 9. 3. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová