Černý bez neboli bezinku zná každý jako vynikající léčivou rostlinu, která má v lidovém léčitelství široké využití. Méně se ale ví, že se do domácí lékárny hodí i „obyčejná“ bezová větvička. Vyrobíte z ní totiž léčivé pleťové tonikum.
Keře černého bezu rostou všude kolem nás, takže není obtížné si pár pěkných větviček s mladými listy obstarat a pustit se do výroby domácího prostředku na pleť, který ji nejen zkrášlí, ale také vyléčí z některých neduhů.
Rychlý odvar z léčivého černého bezu, rychlá pomoc
Bezová větévka s listy má v sobě látky, které jsou výborné v boji proti nedostatkům pleti, jako je akné nebo růžovka. Pokud se jich chcete zbavit, připravte si odvar, jehož příprava není vůbec složitá. Asi 40 cm dlouhou větévku černého bezu zbavíme vrchní vrstvy kůry, které se také říká borka. Tím se odhalí tzv. podkoří, které naškrábeme do hrnečku, zalijeme 2 dcl vody a dáme 10 minut vařit.
Pak hrnek odstavíme a necháme ještě 20 minut louhovat. Vychladlý odvar scedíme a můžeme rovnou použít. Aplikace odvaru je podobná jako u pleťové vody – tekutinu nanášíme nejlépe pomocí vatového tamponku na postižená místa, klidně několikrát denně.
Co ještě umí černý bez
V bylinkářství se běžně používá květ černého bezu a jeho plody. Popíjením čaje z květu se léčí kašel, chřipka, rýma a nachlazení, protože snižuje horečku, pomáhá vylučovat hleny a podporuje pocení. Díky svým močopudným a potopudným účinkům nám černý bez pomáhá zbavovat se usazených toxinů, především kyseliny močové. Léčí tedy neduhy, jako je revma a dna, popřípadě je výbornou prevencí těchto nemocí.
Léčivé účinky květu černého bezu ocení i ti z nás, kteří trpí problémy s krevním tlakem a cévními chorobami. Studený neslazený čaj můžete vyzkoušet při zažívacích potížích, zvláště těch, které souvisejí s nedostatečnou činností žlučníku. Bezový sirup je osvědčeným lidovým lékem proti zácpě. Podobné účinky mají i bezové plody, tedy ony známé bezinky. Navíc ale mají ještě schopnost tišit bolesti nervového původu, takže pomáhají třeba při zánětech trojklaného nebo sedacího nervu, případně i jako utišující prostředek při migréně.
Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky, bylinnalekarna.cz
Znáte klanoprašku čínskou?
Publikováno: 16. 3. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová