reklama

Řekněte STOP plísním v bytě díky odvlhčovači

Téměř v každé domácnosti se řeší problém s tvorbou plísní. Ta je způsobena zvýšenou vlhkostí v místnostech. Nejjednodušším způsobem, jak snížit vlhkost v ovzduší, je pořídit si pohlcovač vlhkosti. Jak ale takový pohlcovač funguje? Otestovali jsme řadu Pohlcovač vlhkosti AERO 360°. Jaké bylo naše zjištění?

Pusťte se do boje s plísněmi v bytě díky pohlcovačům vlhkosti (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Co stojí za vznikem plísní?

Vědci zjistili, že ideální vlhkost vzduchu v místnosti by měla být mezi 50 až 60 % při teplotě vzduchu od 19 °C do 24 °C. Vlhkost vzduchu ovlivňují naše každodenní činnosti. Od klasického vaření, koupání, sušení prádla v bytě, až po například množství květin v místnosti či způsob větrání. Stejně tak, jako nadměrná vlhkost, může problém způsobit jako její pravý opak - nedostatek vlhkosti. Měřit vlhkost v bytě umí dnes i obyčejná domácí meteostanice.
Věděli jste, že průměrná rodina denně vyprodukuje až 12 litrů vody během svých každodenních aktivit?

Pokud se vám rosí okna, máte pravděpodobně vyšší vlhkost, než je vhodné. Díky tomu můžete po čase zpozorovat tvorbu plísně na těsnění okenního rámu, postupně se plíseň rozšíří na omítku, kde začnou vznikat nevzhledné mapy a problém je na světě. Stejně můžete pozorovat vznik plísní v koupelně, kde je koncentrace vlhkosti nejčastější i nejvyšší díky každodenní hygieně. Plísně se objeví ve spárách dlaždiček, na těsnění kolem vany či sprchového koutu. 

Jak omezit vlhkost v bytě? Pohlcovačem vlhkosti!

Jednoduchým a poměrně levným způsobem, jak množství vlhkosti v interiéru redukovat, je použití pohlcovače vlhkosti. Vyplatí se pořídit si minimálně do koupelny a do kuchyně po jednom kusu. Do místnosti o rozměru 20 m² nebo 50 m³ a tam, kde je vysoká vlhkost, doporučujeme použít pohlcovač Ceresit STOP VLHKOSTI AERO 360°. Otestovali jsme účinnost pohlcovače jak do velkého prostoru, tak do koupelny, a to ve dvou různých prostorech. V koupelně a kuchyni v malém rodinném domku, kde je již nyní patrný problém s výskytem plísní, a také jsme otestovali zcela prázdnou místnost v bytovém domě. 

Jak přístroj sestavit a kam jej umístit?

Při pořízení nového přístroje pohlcovače obsahuje balení i jednu tabletu, takže netřeba shánět okamžitě náplň. Sestavení je velice jednoduché a intuitivní, jediným problémem může být otočení vrchního děrovaného uzávěru (což se samozřejmě stalo mě, ale jakmile poklop otočíte, vše zaklapne přesně tam, kam má a máte sestaveno). Tableta je zabalená v obalu, při manipulaci není dobré dotýkat se jí holýma rukama, lze ji jednoduše vysypat z pytlíku rovnou do místa určení. Do přístroje ji usadíte jediným možným způsobem, tedy vlnitým tvarem do prostoru, opačným způsobem nelze zavřít víko uzávěru. 

Součástí balení je i odvlhčovací tableta
Součástí balení je i odvlhčovací tableta (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Sestavený přístroj umístíte ideálně na podlahu místnosti ovšem minimálně 10 cm od stěny. Rozhodně není dobré postavit jej ke zdroji tepla, do blízkosti radiátorů či komínu, nenechávejte ho ani v dětském pokojíčku, děti jsou nesmírně zvědavé a rychlé. Než se nadějete, mohou mít přístroj otevřený a zkoumat jeho obsah. Bezpečnost na prvním místě. 

Pohlcovač vlhkosti je speciálně navržený pro prostory koupelen, umístěte jej alespoň 10 cm od stěny
Pohlcovač vlhkosti je speciálně navržený pro prostory koupelen, umístěte jej alespoň 10 cm od stěny (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Testování pohlcovače vlhkosti v rodinném domku

Jeden den jsme oba přístroje (Pohlcovač vlhkosti AERO 360° a Pohlcovač vlhkosti AERO 360° Koupelna) sestavili a umístili do koupelny a do kuchyně v rodinném domku, kde žije jedna osoba a pes většího vzrůstu. Provoz je naprosto běžný, prádlo se zde nesuší, jediným zdrojem tepla jsou krbová kamna z vedlejšího pokoje, vaří se běžně. Kuchyň nedisponuje dveřmi, koupelnu a kuchyň odděluje pouze závěs. Koupelna je malá, přístroj by umístěn do rohu k vaně a pračce. V kuchyni jsme jej postavili do jediného volného koutu naproti sporáku. Druhý den byl již patrný záchyt prvních kapek v kuchyni, po týdnu bylo kapaliny v nádobce již podstatně více, cca 2,5 cm. 

První kapky zachycené vlhkosti jsou viditelné již během 12 hodin
První kapky zachycené vlhkosti jsou viditelné již během 12 hodin (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Po týdnu je té vlhkosti již podstatně víc
Po týdnu je té vlhkosti již podstatně víc (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Také v koupelně byl patrný záchyt vlhkosti ve větší míře. Na nádobce je samolepka se stupnicí, kam až může zachycená voda vystoupat, není nutné každý den vodu vylévat. Alespoň si každý udělá představu, kolik toho vlhka vlastně domácnost vyprodukuje. Jakmile voda dosáhne červené stupnice, je zapotřebí vyměnit tabletu. Vodu z nádoby vylijete do záchodu, stačí otevřít výpusť a obsah vylít.

Tablety jsou vyrobeny ze speciálních aktivních krystalů pro zvýšenou absorpci vlhkosti
Tablety jsou vyrobeny ze speciálních aktivních krystalů pro zvýšenou absorpci vlhkosti (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Přístroj pracuje s tabletami s technologií 2 v 1 - pohlcování vlhkosti a zápachu
Přístroj pracuje s tabletami s technologií 2 v 1 - pohlcování vlhkosti a zápachu (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Testování pohlcovače vlhkosti v prázdné místnosti bytu

Velikým překvapením bylo testování Pohlcovač vlhkosti AERO 360° ve zcela prázdné místnosti. Měli jsme možnost vyzkoušet fungování absorpčních schopností tablety ve zcela prázdné místnosti, která čeká momentálně na nastěhování nového vybavení. Jedná se o prostřední pokoj bytu v bytovém domě, který je zateplený, v celém bytě se teplo rozvádí radiátory, zdrojem je plynový kotel. Místnost má zcela novou podlahovou krytinu budovanou suchou cestou, výmalba byla provedena před více než týdnem dvěma nátěry. Přístroj jsme postavili do protilehlého rohu od topení a okna. Druhý den byly již první milimetry vody patrné. Bylo jí o polovinu méně, než při testu v rodinném domě, přesto i zde je patrná zachycená vlhkost. 

Výsledky testu v prázdné místnosti překvapily
Výsledky testu v prázdné místnosti překvapily (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Co říct závěrem? 

Tableta v přístroji vydrží přibližně 2 měsíce, vyměňte ji ve chvíli, kdy a) naplníte nádobku po červenou risku stupnice, popř. b) ve chvíli, kdy se tableta rozpustí. Záleží na tom, zda vodu průběžně odléváte nebo ji necháte pro vlastní kontrolu v nádobce. Po 14 dnech používání Pohlcovače vlhkosti jsme zaznamenali, že okna v kuchyni se rosí mnohem méně a zatuchlý vzduch z koupelny je o mnoho méně cítit. Podle dosavadního množství zachycené vody je patrné, že i z našeho pohledu relativně suchý městský byt může trpět na nadměrnou vlhkost. Oproti tomu v rodinném domku můžeme vlhkost vzduchu účinně snížit a nemusíme plýtvat elektrickou energií používáním ventilátorů nebo čističek vzduchu. 
Náš tip: Vyzkoušejte náhradní tabletu s vůní přírody. Díky esenciálním olejům bude váš domov příjemně provoněný a vy se zde budete cítit mnohem lépe. 

I ve trávníku se může objevit plíseň. Jak ji zlikvidovat?

Publikováno: 22. 2. 2022, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková