reklama

Omeletka na japonský způsob podobná našim bramborákům

Už jste někdy slyšeli o japonských omeletkách okonomiyaki? I když se tento pokrm podobá spíše našim bramborákům, jedná se o jednu z variant omelet podobných těm našim. K jejich přípravě budeme potřebovat hlavně zeleninu, houby, vejce, sýr, sójové výhonky, nudle, něco na dochucení a čerstvé bylinky.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Japonské omeletky okonomiyaki, připravované na grilu, se podobají spíše našim bramborákům (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Japonské okonomiyaki budou jistě přijatelnou variantou pro milovníky klasických bramboráků. Způsob jejich přípravy může být různý, stačí popustit uzdu naší fantazii.

Omeleta na japonský způsob

Příprava japonských omeletek se sice poněkud liší od našich klasických receptů, ale i tato varianta pokrmu z vajec je zajímavá a chutná. Příprava omeletek je navíc poměrně snadná a rychlá. Opékat je můžeme na pánvi nebo na grilu. Pokrm se hodí k večeři nebo obědu, třeba s přílohou. A protože příprava omeletek není nijak náročná, můžeme jimi pohostit například i nečekanou návštěvu.

Zdravá japonská kuchyně

Říká se, že japonská kuchyně patří k nejzdravějším na světě. V případě našeho receptu se údajně jedná o recept na dlouhověkost a věčné mládí. Pokud se chcete inspirovat a máte rádi zeleninová jídla, houby a vejce, můžete se společně s námi pustit do přípravy tohoto nevšedního pokrmu.

„V japonské kuchyni se dává přednost pestrosti pokrmů, a tedy použitých surovin. Japonci rádi kombinují i více druhů potravin v jednom jídle, což je podle mě výborné a zdravé,“ říká Petr Stupka, kuchař, který upřednostňuje zdravou výživu. A protože Japonci upřednostňují sezónní plodiny a suroviny, budeme i my vařit z toho, co se na naší zahradě právě urodilo nebo co je v našem regionu na trhu. Tím se řídili i naši předci, kteří zcela přirozeně zařazovali do svého jídelníčku sezónní plodiny, zdravé  pro náš organismus.

„Připravíme si několik druhů zeleniny - papriku, cuketu, zelenou cibulovou nať, dále houby, sójové výhonky, a aby omeleta byla vydatnější, i trochu nudlí. A samozřejmě vejce, což je dokonalá potravina,“ vysvětluje Petr Stupka. V receptu použijeme asijské houby, které jsou dostupné i u nás, ale můžeme zvolit například i české žampiony, a pokud nemáme cuketu, lze ji nahradit dýní.

Omeletky z japonské kuchyně se připravují ze zeleniny, hub, vajec, sýru a ingrediencí
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Omeletky z japonské kuchyně se připravují ze zeleniny, hub, vajec, sýru a ingrediencí

Pokrm budeme připravovat ideálně na grilu nebo na pánvi. My jsme zvolili stolní terrakotový gril s nepřilnavým povrchem, odolným proti poškrábání. „Výhodou stolního grilu je, že umožňuje přípravu jídla před zraky strávníků. Před začátkem pečení gril krátce předehřejeme, nastavíme ho na zahřívací teplotu 120 °C. Vaříme-li na grilu, je důležité a ideální pracovat chytře s teplotou,“ vysvětluje Petr Stupka.

Ploténku grilu lehce pokapeme olejem. Než se gril zahřeje na potřebnou teplotu, nakrájíme si na drobné kostičky zeleninu. Vložíme ji na gril a necháme zvolna opékat, dokud nezačne vonět. K zelenině dáme opéct i houby, které postupným a mírným opékáním lehce změní barvu. Přidáme sójové výhonky, které jsou tradiční japonskou surovinou, v Asii velmi využívanou. Výhonky neopékáme, pouze je necháme prohřát. Poté přidáme nudle a teplotu zmírníme, aby se nudle nepřipálily, ale jen prohřály.

Nepřilnavé povrchy jako granit nebo keramika jsou odolné proti poškrábání
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Nepřilnavé povrchy jako granit nebo keramika jsou odolné proti poškrábání

Tím, že se pokrm jen prohřívá a nepeče, nám zbyde čas na přípravu dalších přísad a surovin. V této fázi si připravíme vejce, která Japonci speciálně ochucují. Přidávají k nim například malé množství omáčky Teriaki. My místo toho použijeme nastrouhaný sýr s trochou kysané smetany - přidáme do vajec. V japonském stylu pak doplníme trochou strouhanky a promícháme. Do vaječné směsi přidáme nadrobno nakrájenou petrželovou nať, aby jídlo bylo krásně barevné, a jen lehce osolíme podle chuti.

Opečenou zeleninovou směs přímo na ploténce rozdělíme na šest samostatných omeletek. Na každou z nich nalijeme naběračkou směs z vajec a nastrouhaného sýra. Teplotu na grilu zvýšíme a omeletky opékáme postupně z obou stran - podobně jako bramboráčky.

Na dopečení omelet použijeme nastrouhaný sýr a kysanou smetanu s rozšlehanými vejci
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Na dopečení omelet použijeme nastrouhaný sýr a kysanou smetanu s rozšlehanými vejci

Než budeme pokrm servírovat, ponecháme na grilu jen udržovací teplotu. Omeletky pak přendáme na talíře a ozdobíme majonézou s kapkou chilli omáčky tak, aby pokrm nebyl příliš ostrý. Dozdobíme výhonky řeřichy, lístečkem z červené řepy a je hotovo.    

Náš tip

Stolní elektrický gril vyrobený z keramiky je vhodný pro zdravé grilování doma i venku. Výhodou je odolnost keramické desky proti poškrábání kovovými předměty, snadná údržba a nízká spotřeba. Gril má tepelně izolovaná držadla, a proto je možné ho během přípravy jídla přenášet. Keramický gril je vhodný pro přípravu zeleniny, masa, ryb, karbanátků, sendvičů a dalších pokrmů.  

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Výrobou vás provede Petr Stupka:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 18. 2. 2022, Autor: Běla Nedorostová, Profil autora: Běla Nedorostová