Víte, co jsou aroidi? Co to je a kde se s ním setkáme, to vám vysvětlíme. Napovíme, že se jedná o rostliny specifické zejména tím, jak vypadají, co mají společného a jak se pěstují. A dokonce se dozvíte, že někteří jejich zástupci byli vybráni jako rostliny, které budou dominovat roku 2022.
Aroidi, rostliny roku 2022
Každoročně se do popředí dostávají určité druhy rostlin, venkovních i pokojových, které jsou označovány jako rostlina roku. Letos této skupině dominují zejména philodendrony a alokasie. Oba druhy patří do skupiny aroidi, a o té si něco povíme.
Aroidové rostliny jsou velkou a opravdu velmi rozmanitou skupinou. Jsou zde zastoupeny bažinaté trávy, tropické keře, popínavé rostliny a další. Mezi nimi jsou jak velmi jedovaté, tak jedlé druhy, některé z nich jsou široce známé jako pokojové květiny. Aroidi jsou převážně rostliny rodu áronovitých. Tyto rostliny nalezneme v tropických a subtropických oblastech, ale přežijí i v chladnějších a drsnějších podmínkách. Zde ale oproti své původní domovině nedokážou narůst do takových rozměrů, protože potřebují především teplo a vlhko.
Aroidi jsou rostliny nápadné svými až bizarními tvary listů, neobvyklými barvami listů a květů. Většina áronovitých má listy typu "sloní ucho". Nutné připomenout, že jich je také valná většina toxická nebo jedovatá. Prostřednictvím jedovaté šťávy v listech a stoncích odrazují nechtěné hosty, kteří by chtěli na jejich listech hodovat. Naopak jejich květní nektar je velmi vonný a sladký, takže láká opylovače.
Filodendron Micans
Filodendrony jsou tropické byliny. Jejich rod zahrnuje asi 500 druhů a je rozšířen výhradně v tropické části Ameriky. V dalších částech světa jsou pěstovány jako pokojové rostliny. Nalezneme zde vzpřímené i popínavé druhy, často se vzdušnými kořeny. Tyto rostliny mohou mít i stromový vzrůst.
Filodendrony mají zajímavý a specifický způsob opylování. Využívají k tomu vrubounovité brouky rodu Cyclocephala a Eryoscelis, avšak každý druh filodendronu potřebuje jiný druh brouka. Filodendrony obsahují podobně jako celá řada jiných rostlin z rodu áronovitých šťavelan vápenatý (z pokojových to jsou třeba difenbachie, toulcovky nebo toulitky), který po požití dráždí ústní dutinu a trávicí trakt.
Filodendrony jsou poměrně nenáročné pokojové rostliny a snesou i stinné stanoviště. Většina druhů nemá ráda přímé sluneční světlo, některé mají vyšší nároky na vzdušnou vlhkost. Potřebují vlhkou půdu a teplotu, která neklesne pod 13 až 16 °C. Ideální je zajistit jim podobné podmínky, jaké mají v tropech a subtropických pásmech.
Odrůda micans je původem z tropických oblastí Mexika a Karibiku. Je specifická svými sametovými listy ve tvaru srdce. Micans je popínavka, vypadá skvěle v závěsných květináčích, květinových stěnách, mřížích nebo sloupech. Potřebuje pravidelnou zálivku a dobře propustnou půdu. Nesmí však okolo kořenů zůstat přebytečná voda.
Jedná se o rostliny "náladové" na světlo. Nesnáší přímé sluneční paprsky, které je mohou spálit. Avšak podle toho, kolik rozptýleného světla se k nim dostane, ovlivní barvu jejich listů. Ta se může měnit ze zelné přes červenou až fialovou. V domácích podmínkách zřídkakdy kvetou. Micansy je možné zaštipovat a stříhat, čímž se podpoří kvetení a zesílení listů.
Odstříhané oddenky je možné použít jako nové sazenice. Vložte stonkové řízky do vody tak, aby byl ponořen pouze holý stonek. Řízky umístěte na místo, kde bude pouze nepřímé sluneční světlo. Během několika týdnů dojde k nárůstu kořenů. V tuto chvíli pak můžete rostlinky přesadit do substrátu.
Philodendron Pink princess
Tato "růžová princezna" je ve světě rostlin skutečně jedinečná. Navzdory své vysoké ceně je tato barevná rostlina ve skutečnosti docela snadná na údržbu, ale pokud nedodržíme správná pravidla pěstování, můžeme se rozloučit s růžovým zabarvením listů. Především vyberte místo, které přijímá několik hodin jasného, ale nepřímého světla. Zajistěte také vzdušnou, dobře odvodňující půdu s vysokým obsahem organické hmoty.
Zalévejte dostatečně, ale dbejte na to, aby kořeny nezůstávaly v přebytečné vodě, jinak dojde k rychlému zahnívání kořenů. Dopřejte princezně i správnou teplotu, ideální je okolo 18 - 26 °C, ale nikdy tato teplota nesmí klesnout pod 15 °C. Tekuté hnojivo pro rostliny ozdobné listem jim dodávejte pravidelně dle návodu.
Většina filodendronů je náchylná k celé řadě běžných škůdců a chorob pokojových rostlin. Mezi běžné škůdce patří mšice, roztoči, svilušky, puklice. Hnědé okraje listů jsou způsobeny převážně špatnou a nedostatečnou zálivkou, hnědé až průhledné skvrny signalizují popálení od slunce.
Alokázie
Alokázie patří rovněž do rodu áronovitých, vyznačují se silným oddenkem, mohutnou stavbou listů a stonku. Rod zahrnuje asi 60 až 70 druhů, přičemž nejvíce jich nalezneme v oblastech tropů a subtropů Austrálie, Asie nebo v Tichomoří. Kultivar Alocasia Amazonica se pěstuje nejvíce jako pokojová rostlina.
Alokázie jsou ozdobné nejen květem, ale také listem. V listech se tvoří jemné světlé žilkování, díky němuž získává rostlina unikátní vzhled. Rostliny mají rády vysokou vzdušnou vlhkost, ale dobře snáší i sušší pokojové podmínky. Suchý vzduch jim můžete vylepšit častějším rosením nebo otíráním listů vlhkou houbou.
Mladé rostlinky nejsou nijak náročné na světlo. Doporučuje se sázet je do dobře propustné zeminy, ideálně s drenážní vrstvou. Zajistěte jim také dostatek prostoru, starší alokázie dorůstají do výšky až osmdesáti centimetrů a čepel listů dosahuje délky přes třicet centimetrů. Rostliny stačí přesadit jednou za dva roky. Přidejte i tekuté hnojivo.
Vybrané druhy alokázií se pěstují kvůli škrobnatým oddenkům jako náhražka za mouku, a jsou tedy jedlé. Některé ale obsahují toxický šťavelan vápenatý, proto je nebudeme pěstovat tam, kde chováme domácí mazlíčky nebo jsou s námi v bytě malé děti. Jedinou výjimkou je Alocasia microrrhiza.
Při rosení eliminujeme škůdce, ale přesto se na listech mohou objevit mšice a molice, rostlinu napadají i svilušky nebo červci. Pokud se rostlina podchladí, její listy začnou hnědnout.
Zdroj informací: Wikipedie; thespruce.com; abecedazahrady.dama.cz
Podívejte se, jak vyvazovat pnoucí rostliny:
Publikováno: 10. 2. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová