reklama

Nebojte se šít podle střihů. Přinášíme vám 6 tipů, jak s nimi pracovat

Chcete šít podle střihu? U mnoha šicích projektů se bez střihu neobejdete. Díky střihům si ušijete přesně takový model, který se vám líbí. Je ale potřeba mít ty správné pomůcky a také si umět se střihem pohrát, aby seděl dokonale. Máme pro vás základní informace.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Šít podle střihu zvládne díky našemu návodu každý (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak šít podle střihu?

Jde o papírovou předlohu. U některých typů (například hraček, chňapek do kuchyně apod.) jde o univerzální velikost, u těch oděvních je to předloha, na které jsou vykresleny střihy - v případě časopisů v několika modelech a velikostech. Správný střih si musíte vytáhnout, ve změti čar to může být občas oříšek. Pokud si koupíte jednotlivý střih, hledání toho správného modelu se vyhnete. V obou případech je ideální překreslit si ho na střihový papír, hedvábný či balicí papír nebo Perlan, v nouzi třeba i pečicí papír.

Své výhody má i karton – třeba na střihy, které budete používat opravdu často. Využít můžete i igelit (igelitové ubrusy v metráži koupíte už dnes na každém rohu). Perlan je asi tou nejlepší volbou. Protože jde o netkanou textilii, je manipulace s ní mnohem příjemnější, zároveň se nezničí tak rychle jako papír a snadno se špendlí k látce. Podobné výhody má i igelit.

Vytáhnout ten správný model může být oříšek
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vytáhnout ten správný model může být oříšek

Kde střih získat na šití?

Chcete-li šít podle střihu, máte v dnešní době na výběr z mnoha možností. Za časů našich maminek a babiček existoval možná jeden časopis. Dnes už si můžete vybírat hned z několika tištěných periodik (často je najdete k zapůjčení i v knihovnách) a na internetu na různých webech či ve skupinách na sociálních sítích pak najdete nespočet dalších zdrojů. A to zadarmo i za peníze. Střihy si můžete objednat v elektronické podobě a pak si je vytisknout doma nebo jinde, případně si je můžete koupit už vytištěné.

Pokud si budete střih tisknout sami, ohlídejte si správnou velikost. Na každém střihu byste měli najít kontrolní čtvereček s udanými rozměry, například ve velikosti 1x1cm. Když střih vytisknete ve správné velikosti, musí mít čtverec udanou velikost. Jestliže si budete střih tisknout sami na běžně velký papír, čeká vás pak ještě práce s jeho slepením a stříháním.

Jak střihy ukládat?

Pokud vás šití chytí, bude se vám sbírka střihů postupně rozrůstat a může nastat problém s jejich rozumným ukládáním. Závisí to také na tom, na co střihy překreslujete. Některé materiály můžete srolovat a pak vložit do obalu – můžou posloužit papírové ruličky od utěrek nebo toaletního papíru. Následně je můžete ukládat jednoduše do police nebo ještě vložit do krabice. Další možností je skládání a uložení do obálek nebo fólií. Ty pak můžete vložit do šanonu. Tam už si snadno uděláte systém opravdu přehledný a zařadíte střihy podle různých kritérií.

I takto si můžete ukládat své střihy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I takto si můžete ukládat své střihy

Čím střih překreslit?

Když už máte střih připravený, čeká vás jeho obkreslení ještě jednou, tentokrát na látku. Budete k tomu potřebovat ještě další šikovné vybavení – něco na překreslení na materiál.

Jako první vás asi napadne krejčovská křída. Koupit se dá v několika barvách za pár korun. Problém ale může přijít později. Křída se z některých míst ráda vypráší a vy jste hned bez vyznačených míst. Protože byste při šití měli úzce spolupracovat s žehličkou, může se stát, že si křídu přežehlíte a už ji nedostanete dolů. Naproti tomu se s ní snadno a rychle přenáší nakreslené střihy na párové díly. Stačí je položit na sebe a poklepat na místa, která chcete okopírovat.

Další možností je krejčovské mýdlo. Jeho výhodou a zároveň nevýhodou je to, že po přežehlení zmizí. Takže nemáte práci s jeho odstraňováním, ale taky si můžete značky vymazat dříve, než se to hodí. Některá mýdla můžete také koupit už přeschlá, pak vám dobře sloužit nebudou – nebudou totiž vidět. Pak můžete sáhnout po alternativě v podobě úplně obyčejného mýdla. Je mnohem spolehlivější – kreslit bude vždy, při přežehlení mizí jen částečně a zbavíte se jich úplně jednoduše vypráním.

Tužky nebo fixy – na trhu jsou i různé vychytávky v podobě značkovačů komfortního tvaru. Může to být jednoduše křída v tužce. Má ale výše zmíněné nevýhody. Nebo pak různé fixy, které jsou odstranitelné vodou, teplem (žehličkou), nebo dokonce samy vyprchají po určité době. Tyto možnosti je potřeba ale nejdřív vyzkoušet, zda vám budou vyhovovat. Některé z nich nemusí být úplně spolehlivé.

Používat můžete také speciální kopírovací papír a rádýlko. Je to pomůcka na přenášení značek

Jak střih překreslit?

Dalším stěžejním bodem je správné polohování dílů střihu na látku. Pokud to neuděláte správně, nebude vám výsledný kousek pružit, jak by měl, švy se budou točit, nebude vám navazovat vzor a podobně. Nejprve vezměte v potaz druh materiálů – jakým směrem pruží, jak vede chloupek, kde má osnovu. Na jednotlivých dílech by mělo být zakresleno jejich postavení vůči osnově. Vyznačená šipka by měla ukazovat v jejím směru.

Střih pak pokládáte na látku podle tohoto ukazatele – může to být rovnoběžně nebo šikmo. Každopádně u některých střihů najdete i polohový plán. Ukáže vám, jak který kus na látku položit, a to nejen ve vztahu k osnově, ale zahrne i hledisko, jak byste látku mohli co nejlépe využít. V podstatě se chybnému uložení nevyhnete třeba u látek s bordurou, která vede po okraji látky -  tedy jinak, než je přirozená pružnost (pokud jde o úplety).

K překreslení střihu na látku potřebujete šikovnou pomůcku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
K překreslení střihu na látku potřebujete šikovnou pomůcku

Nastudujte si, zda jsou jednotlivé díly střihu už s přídavky na švy. To je prostor, který počítáte, že se ztratí ušitím švu. Některé střihy už s ním počítají, u některých budete muset přidávat. Vše byste měli najít v informacích o střihu.

Překreslete si střih včetně všech značek – záševků, kapes, značek pro napojení jednotlivých dílů nebo pro manipulaci s konkrétní částí. Zároveň si všechny střihy pečlivě označte, bude se vám s nimi v budoucnu lépe pracovat a ušetříte si nervy při jejich identifikování a hledání toho správného. Použijte název a velikost, na každý díl si zapište, o který se jedná – přední, zadní, rukáv apod.  Dobré je mít i informaci o tom, odkud střih máte, abyste si mohli v případě potřeby dotisknout chybějící části nebo dohledat informace.

Dobře se podívejte, zda střih už obsahuje přídavky na švy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dobře se podívejte, zda střih už obsahuje přídavky na švy

Úpravy střihu

Bohužel nemůžete počítat s tím, že byste si koupili střih, podle kterého ušijete to, co vám přesně sedne. U dětí je to samozřejmě jednodušší. U větších a dospělých velikostí už si ale budete muset poradit s úpravami střihu. Není totiž možné, aby seděl na všechny typy postav s ohledem na výšku, tvary a konkrétní míry. Možná vás čeká nutnost kombinovat více velikostí v jednom střihu. Budete muset některé díly prodlužovat nebo zkracovat. Dělat větší záševky. Posouvat linii pasu. Zkrátka musíte si se střihem pohrát, aby vám výsledný model dokonale seděl. Není od věci, zvláště u náročnějších kousků, ušít si i zkušební model.

Zdroj informací: prosikulky.cz; caloneta.cz

Ušijte si halenku ze staré košile:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 8. 2. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová