Kdo si dokáže vzpomenout na vůni čerstvě upečeného chleba? Ještě nedávno to byla utopie, ale v současnosti najdeme v každé druhé domácnosti domácí pekárnu, která vám práci usnadní i ušetří. Upéci si takový domácí žitný chléb a namazat ho pravým máslem je zážitek, kterému se nic nevyrovná.
Pečení žitného chleba
Chléb doma nesmí chybět. Je to také potravina, která se nám nikdy nepřejí. Spousta z nás si snídani bez pořádného krajíce chleba neumí ani představit. Když k tomu připočteme úžasnou vůni čerstvě upečeného chleba a jeho dlouhou historii, je chléb dokonalou potravinou.
Chléb se peče z mouky, a to jak pšeničné, tak žitné. Další ingrediencí je voda a kvásek, který dnes již v mnoha případech nahrazují kvasnice (droždí). Regionální pekárny se ale vrací zpět ke starému způsobu výroby chleba právě za použití aktivního kvásku.
Chléb v bochnících nebo pecnech (případně v podobě placek) znají po celém světě všechny kultury. Chléb se peče napříč Evropou, v Jižní Americe i v Austrálii. V Česku vsázíme především na pšenično-žitný a žitno-pšeničný chléb, světlý i tmavý chléb, celozrnný nebo vícezrnný.
Kvásek
Kvásek se vyrábí kvašením žitné mouky a vody. Kvašením se přidává plyn do těsta před pečením pro dosažení lehčího těsta, a tím se také získá lepší a bohatší chuť a vůně. Kvásek si můžeme připravit sami doma nebo jej koupit v pekařství. O aktivní kvásek je potřeba se doma starat přidáváním mouky a vody.
V předvečer pečení je pak potřeba kvásek "nastartovat". Přidáme 1 polévkovou lžíci mouky, trochu vody a zamícháme. Pak jej při pokojové teplotě necháme probublinkovat.
Domácí žitný chléb s kvasem
Suroviny:
- 250 g kvasu
- 350 g žitné mouky
- 100 g špaldové mouky
- 2 lžičky soli
- 2 polévkové lžíce slunečnicových semínek
- 450 ml vody
Kvas vyrobíme tak, že spojíme 150 g žitné mouky s 25 ml vody a 1 polévkovou lžící aktivního kvásku.
Kvas potom zasypeme žitnou i špaldovou moukou, přidáme sůl, slunečnicová semínka a směs zalijeme vodou. Potom důkladně mícháme a spojujeme suroviny do pevného těsta. Kvasové těsto nenecháváme vykynout klasicky jako kynuté těsto.
Připravíme si vhodnou formu, kterou vymažeme máslem nebo sádlem, a těsto do ní upěchujeme. Abychom eliminovali volná místa v těstě, pomůžeme si lžící namočenou do vody a těsto pevně stlačíme.
Povrch těsta ve formě můžeme posypat semínky. Nemusíme použít pouze slunečnicová, vhodná jsou i dýňová, sezamová, chia semínka a další. Aby nám semínka na těstě držela, zamáčkneme je lehce do těsta opět lžící namočenou ve vodě. Teprve nyní dáme těsto ve formě kynout.
Doba kynutí by měla být aspoň 2,5 hodiny při pokojové teplotě. Správně vykynulé těsto poznáme podle toho, že ve formě zdvojnásobí svůj objem a na povrchu se začnou tvořit jemné bublinky a prasklinky.
Troubu si předehřejeme na 250 °C, poté stáhneme na 200 °C a formu s vykynulým těstem vložíme do trouby. Pečeme asi 40 minut. Upečený chléb ještě za tepla vyklopíme z formy a necháme vystydnout - nejlépe na mřížce, aby se v něm nesrazila voda.
Základním pravidlem při pečení žitného kvasového chleba je, že se tento chléb nesmí nakrojit dříve, než dokonale vystydne. To může trvat třeba až do druhého dne. Kdybychom nákroj uspěchali, chleba se srazí a jeho střídka se propadne. Domácí chléb bude chutnat dokonale s čerstvým máslem a pro vylepšení chuti si jej můžeme posypat pažitkou nebo naklíčenou řeřichou.
Zdroj informací: Tajemství domova, Eva Borská
Upečte si houstičky obzvláště vypečené:
Publikováno: 25. 2. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová