reklama

Ovocné plátky nebo ruličky? Skvělé do školy, do práce i na cestování

Možná i vy si pravidelně kupujete raw ovocnou tyčinku či kornout. A rozplýváte se nad jejich úžasnou chutí, i nad tím jak dokonale zasytí. Jenže ta cena… A tak si jich dopřejete mnohem méně, než kolik byste rádi – a o dětech ani nemluvě. Dneska vám ukážeme, jak si takovéto dobroty vyrobit doma, snadno, z vlastních zásob a rozhodně bez speciálního vybavení. Stačí mixér a pečicí trouba!

i (Zdroj: Letakomat)
Vychutnejte si ovocné plátky nebo ruličky jako zdravou svačinu (Zdroj: Letakomat)

Přebytek ovoce svého nebo koupeného dávejte pravidelně do mrazáku

Ať už koupíte ovoce za výhodnou cenu z online letáků na stránkách Letakomat.cz, nebo máte ovoce vlastní, a ani v jednom případě je celé nespotřebujete, dejte ho včas do mrazáku. Je jedno, že je to jen malý pytlíček – ono se ho za pár týdnů nasbírá dost, abyste z něj pak vyrobili dokonalé ovocné ruličky či plátky. Hlavně jej zamrazte ještě v dobré kondici, nikoliv až začne být nahnilé nebo už příliš moučné.

Na ovocné plátky a ruličky lze použít jakékoliv ovoce
Na ovocné plátky a ruličky lze použít jakékoliv ovoce (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) )
Přebytek ovoce svého nebo koupeného dávejte pravidelně do mrazáku
Přebytek ovoce svého nebo koupeného dávejte pravidelně do mrazáku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak na ovocné plátky nebo ruličky – základní recept

Základní postup je velmi snadný. Možná vás překvapí jak moc snadný! Stačí si jen vyhradit trochu času, o zbytek už se postará trouba.

Rozmixujte dostatek ovoce

Vezměte buď ovoce čerstvé, nebo pohledejte odložené zásoby v mrazáku – a rozmixujte na co nejjemnější konzistenci. Pokud se jedná o ovoce s drobnými semínky, jako je rybíz, maliny, angrešt apod., je vhodné jej buď rozmixovat a přepasírovat odděleně, nebo pasírovat pak celý objem najednou. Semínka jahod nebo borůvek rozhodně nepůsobí rušivě, u nich netřeba cokoliv „řešit“.

Ovoce rozmixujte do hladké pasty
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ovoce rozmixujte do hladké pasty

Rozetřete po plechu s papírem

Na plech vyložený pečícím papírem (nejlépe silikonovým) vylijte rozmixovanou směs v takovém množství, aby po rozetření na tenký plát pokryla povrch papíru, ale nepřetékala. Vrstva by měla být vysoká cirka 2 – 3 mm. Pokud stojíte o křupavé ovocné chipsy, můžete ji udělat i tenčí.

Dejte sušit do pečící trouby

A dejte do trouby, na horkovzduch, s teplotou nastavenou okolo 50 stupňů. Dvířka trouby je nutno nechat pootevřená, aby vlhkost mohla odcházet a plát se opravdu sušil. Křupavých chipsů dosáhnete díky sušení při teplotě okolo 80 – 90 stupňů, ale to už nepůjde o raw produkt. Sušit budete dlouho: 4 – 8 hodin, podle velikosti plátu, i podle počtu plátů sušených v troubě naráz.

Nastříhejte pásky a smotejte do ruliček
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nastříhejte pásky a smotejte do ruliček

Ještě teplé upravte do vyžadované podoby

Dokud je plát teplý, půjde krásně tvarovat. Že je suchý, poznáte podle toho, že nelepí ani z jedné strany (během sušení jej můžete obrátit, ale nutné to není). Takže si například nastříhejte pásky a smotejte do ruliček, vytvořte dětem kornoutky, do kterých pak nalijete trochu čokolády, případně ponechte v plátcích. Dá se z nich pak snadno odtrhávat – a v této podobě zaberou minimum místa.

Dokud je plát teplý, půjde krásně tvarovat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dokud je plát teplý, půjde krásně tvarovat

Dobře uskladněte, protože moli je milují!!!

Nemusíte se bát, že zplesniví, pokud jste ovocné plátky dobře usušili. I když jsou ještě trochu pružné, ovocné složení nedovolí plísním, aby se do téměř vysušených dobrot pustily. Mnohem větším nebezpečím jsou v tomto případě moli (mouční červi), kteří se k tak kvalitní „žranici“ rozhodně nenechají pobízet dvakrát. Proto si pořiďte buď pevné vakuové krabičky, nebo krabičky s větráním, skrz které se moli nedostanou. Tady vydrží déle než rok. Menší množství s rychlejší spotřebou lze skladovat i v běžných plastových krabičkách.

Nemusíte se bát, že zplesniví, pokud jste ovocné plátky dobře usušili
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nemusíte se bát, že zplesniví, pokud jste ovocné plátky dobře usušili

Váháte, co s nimi?

Ještě jste se s ovocnými plátky nebo ruličkami nepotkali – a nevíte, jak byste je využili? Možností je spousta! A vězte, že jsou přímo vynikající!!! Můžete je přidávat dětem ke svačině jako laskominu (samozřejmě i sobě), vzít si je s sebou na procházku, na výlet, do auta, do vlaku, ale třeba i do čekárny. 

Byly by vynikající i k televizi, ale pozor na cukry. Je jich tady opravdu dost, přestože jen těch ovocných. Jenže právě ovocné cukry dokáží vyvolat inzulinovou resistenci a s tím spojené zdravotní potíže. Takže si zvykněte je konzumovat spíš dopoledne, kdy vás většina pohybu ještě čeká, nebo právě na výletech a výšlapech.

Publikováno: 26. 1. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce