Domácnost je pro alergika často horším prostředím než rozkvetlá louka. Nestačí jen pravidelně utírat prach a vysávat. Důkladný úklid všech míst s potenciálními alergeny je základem každého zdravého domácího prostředí. Pohodlí alergika pak můžeme podpořit ještě speciálními přístroji a jeden takový vám představíme.
V domácnosti alergika se musí uklízet pravidelně, zapomeňte ale na chemické prostředky, silně aromatické čističe, voňavky a další vychytávky. To vše může alergii ještě zhoršit a už tak citlivého jedince zbytečně dráždit. Vsaďte na jedlou sodu, ocet a čistou horkou vodu.
Obytné místnosti v domácnosti alergika
Možná vás překvapí, že pro alergika je vhodnější koberec než plovoucí podlaha. Koberec je potřeba pravidelně vysávat a tepovat. Ideálně ho po každém vysávání přetřete vlhkým hadrem nebo hadrovým mopem. Voda setře zbytky prachu, které neodstranil vysavač. Ve vysavači pravidelně měňte také filtr.
Pravidelně utírejte také prach, nenechávejte v místnostech zbytečně hodně věcí, na kterých prach může ulpívat. Deky, polštáře a různé přehozy pravidelně vyprašte nebo vyperte. Stejnou péči věnujte záclonám a závěsům. Můžete je prášit ven z okna tak, jak jsou pověšené, ale pravidelně je také vyměňujte a perte v jemných prostředcích. Kontrolujte okna, zda se na nich nedrží vlhkost a netvoří plíseň.
Roztoči jsou silně dráždiví pro alergiky, proto se věnujte také úklidu a čištění veškerého čalouněného nábytku. Sedačku a křesla pravidelně vysajte a vytřete vlhkým hadrem namočeným v octovém roztoku. Alespoň jednou za rok sedačku profesionálně vytepujte. Můžete si na to zavolat profesionála, který vám hloubkově vyčistí také koberce a další potřebná místa.
Skryté nástrahy v kuchyni
Největší líheň bakterií je místo kolem dřezu. Pravidelně celou pracovní část kuchyňské linky otírejte roztokem vody a octa, zejména kuchyňský dřez a okolí vodovodní baterie. Mycí houby a utěrky držte co nejvíce v suchu a pravidelně vyměňujte za čisté. Vždy používejte při vaření digestoř nebo větrejte. Pára z hrnců může vytvářet vlhká místa, kde se s oblibou tvoří plísně.
Okna kontrolujte a případnou nahromaděnou kondenzovanou páru ihned utřete. Pravidelný úklid a mytí podlahy by měly být samozřejmostí. Opomíjeným místem je pak lednice, kde se často tvoří plísně v rozích a kolem těsnění. Pravidelně proto kontrolujte i lednici a jednou měsíčně ji vytřete octovou vodou.
A co koupelna
V koupelně je mokro a vlhko, a to je dokonalé prostředí pro plísně. Ty se tvoří zejména v rozích, kam nateče voda, tedy kolem vany a sprchového koutu, pod umyvadlem a nejvíce na vaně, pokud tam necháváte položené lahvičky se šamponem a sprchovými gely. Když je otočíte, můžete objevit černá místa, což je skvělé prostředí pro množení bakterií.
Pokud máte doma alergika nebo jste citlivější na onemocnění, mělo by být samozřejmostí vytírání vany či sprchového koutu po každém použití, abyste množení škodlivých bakterií a plísní zamezili. Pravidelný úklid je běžný. Když už najdete místa napadená plísní, okamžitě zasáhněte vhodným prostředkem. Osvědčené je klasické Savo proti plísním, ale najdete na trhu i jiné ekologické prostředky, nebo využijte jedlou sodu a ocet.
Jednou měsíčně vydezinfikuje a vyčistěte veškeré odpady, odtoky a také WC mísu. Použijte jedlou sodu a ocet a tuto směs zalijte horkou vodou. Dávejte pozor, vznikne při tom bouřlivá chemická reakce, která ale dokonale odstraní i organické zbytky, včetně vlasů uvíznutých uvnitř. Ocet můžete nalít i do nádržky s vodou na toaletě.
Něco extra pro ložnici a dětský pokoj
V místnosti, kde alergik spí, je důležité čisté prostředí ještě více. Pravidelně větrejte, místnost zbytečně v zimě nepřetápějte a veškeré ložní povlečení pravidelně vyměňujte. Ideálně vyneste vyvětrat peřiny, polštáře a přikrývky po každém spaní do okna či na zahradu.
Zvolte antialergické peřiny i polštáře, povlečení perte ve vhodných prostředcích, případně místo aviváže používejte kuchyňský ocet. Pro praní dejte do nádobky na prací prostředek prášek vhodný pro alergiky, zvolte extra máchání a do nádobky pro aviváž nalejte ocet.
Matrace byste měli mít při každodenním používáním maximálně 5 let, u alergiků jsou to tak 3 roky, a to z důvodů nahromaděných roztočů. Ti sami o sobě nejsou tak škodliví, dráždivé jsou jejich výkaly. Navíc se v matraci časem nahromadí i náš pot a jemné zbytky kůže, které ani pravidelnou údržbou nejsme schopni úplně odstranit. Další vhodnou volbou jsou matrace se směsí stříbra a jiné antialergické varianty.
V těchto místnostech by se navíc neměli zdržovat domácí mazlíčci, ani byste tam neměli mít akvárium. Voda může příjemně zvlhčovat vzduch, ale v případě alergika je lepší použít čističku vzduchu a ionizátor.
Jak prospívá ionizace vzduchu
Ionizace vzduchu je v podstatě generování záporných vzdušných iontů elektrostatickým výbojem. Ve volné přírodě se tyto ionty vyskytují ve vysokých koncentracích přirozeně, např. vzduch po bouřce obsahuje až 100.000 iontů na cm³. V městských a industriálních oblastech ale koncentrace těchto části výrazně klesá až pod 100 iontů na cm³, co je markantní rozdíl. Deficit záporných iontů a zároveň vysoké koncentrace škodlivých kladných iontů můžou podle mnoha studií napomáhat bolestem hlavy, depresivním stavům, vyšší nemocnosti a také vzniku alergií.
Přirozeným zdrojem záporných iontů je tekoucí voda (např. vodopády) a stromy. Naopak moderní stavební materiály, utěsněná okna, běžící klimatizace, syntetické koberce, umělý nábytek, monitory, kopírky a další moderní vymoženosti a přístroje bohužel produkují škodlivé kladné ionty.
Pro život v městských oblastech je tedy vhodné používat čističku vzduchu s přidanou funkcí ionizace. Pokud trpíte častými migrénami, alergiemi, astmatem či jinými chronickými nemocemi a nedaří se vám tyto potíže dlouhodobě dostat pod kontrolu, zkuste se poohlédnout po kvalitní čističce vzduchu nebo ionizáoturu. I ideální případě zvolte přístroj, který tyto dvě funkce umí zkombinovat.
Kvalitní čistička vzduchu nesmí chybět
V žádné domácnosti alergika by neměla chybět čistička vzduchu. Vytvořte si doma vzduch svěží jako v přírodě a zároveň odstraňte prach a alergeny. Nejprodávanější čistička na českém trhu Ionic-CARE Triton X6 unikátním způsobem spojuje dvě funkce zvyšování kvality vzduchu. Spojuje v sobě aktivní čištění vzduchu a zároveň ionizuje vzduch.
Přístroj vás ale nebude při své práci nijak obtěžovat, i při svém vysokém výkonu je totiž absolutně nehlučný. Uvítáte to zejména pokud máte malé děti nebo lehký spánek. Použití nemusíte nijak omezovat, členové domácnosti si ho ani nevšimnou. Jediné, čeho si určitě všimnou, je kvalitnější a příjemnější vzduch a lehčí průběh alergie.
Čištění vzduchu s účinností až 96 % probíhá naprosto nehlučně a s nulovými náklady na výměnné filtry. Cirkulaci vzduchu v přístroji zajišťuje soustava elektrod, které pohybují vzduchem pomocí tzv. elektronového větru, čímž nahrazují hlučné ventilátory. Nečistoty jsou zachyceny na elektrostatickém filtru. Na ploše 1.100 cm2 spolehlivě ulpí nejen polétavý prach ale i chemikálie, cigaretový kouř, pyly a jiné alergeny, viry, bakterie, spory plísní, a dokonce i rozpadové prvky radonu. Přístroj disponuje třemi výkonovými stupni a jeho spotřeba je velice nízká (maximálně 5 W).
Proč vlastně čistit a ionizovat vzduch?
- Zlepšíte si dýchání
- Odstraníte alergeny a prach
- Eliminujete viry a bakterie
- Snížíte působnost radonu
- Zlepšíte pracovní výkonnost
- Zkvalitníte spánek
- Snížíte krevní tlak
- Zmírníte depresivní stavy
- Ulevíte si od projevů alergie (kašel, kýchání, smrkání)
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů
Podívejte se, jak to celé vlastně funguje:
Publikováno: 26. 1. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná