reklama

Vánoční dárky za hubičku: Recyklace je v módě

V době, kdy si většina lidí může sama dopřát téměř vše, co potřebuje, není tak úplně jednoduché, vymyslet originální a nečekaný vánoční dárek. Zkuste na to jít letos úplně jinak! Vánoce jsou časem překvapení, tak překvapte své přátele svou vynalézavostí a šikovností.

Vlněné poklady

Nejprve se vydejte na obhlídku vlastního šatníku. Možná objevíte vlněné svetry, které už dávno nenosíte a vlastně jste je chtěli i vyhodit… Zadržte! Našli jste totiž úplný poklad… Svetr z vlny (ano, musí to být vlna, jiný materiál se nehodí) využijete společně s námi a našimi návody na parádní návleky na rukavice, také z něho ušijete srdíčka jako přívěsky na klíče, ale hodí se i na spoustu dalších věcí… Nápadů, jak využít staré oblečení je samozřejmě nepřeberné množství.

Jak na zaplstění svetru

1. krok: odpárat zbytečnosti

Vlněný svetr zbavte knoflíků, zipů a všech nášivek.

Na zaplstění můžete použít i děravé svetry
Na zaplstění můžete použít i děravé svetry (Zdroj: archiv redakce)

2. krok: vyprat

Svetr vyperte na 95 °C. Tak získáte skvělý materiál. Vlna se neuvěřitelně srazí, zaplstí a bude se s ní výborně pracovat. Při stříhání se nebude párat ani třepit.

Vlněný svetr po vyprání
Vlněný svetr po vyprání (Zdroj: archiv redakce)

Svetry z umělých a směsových materiálů

Ještě jednou se ponořte do vlastního šatníku nebo se vydejte na obhlídku secondhandu, kde za pár korun pořídíte neuvěřitelné kousky. Svetry mohou být klidně i s malými dírkami, pak je pořídíte doslova za hubičku. Úplně nejlepší budou svetry s copánkovým vzorem. Budou se vám hodit na polštáře, dají se z nich ušít úplně nové rukavice nebo z nich můžete ušít netradiční sáčky na dárky.

Obnošené svetry se ještě mohou hodit
Obnošené svetry se ještě mohou hodit (Zdroj: archiv redakce)

Staré košile a trika

Občasný flíček či rozedřený límeček ještě neznamenají, že košile patří do odpadkového koše. Většinou mají úplně v pořádku přední i zadní díl, a tak se dají využít třeba na parádní polštáře, nebo se z nich dají ušít slušivé zástěrky. Však uvidíte!

Košile s proužky přímo vybízejí k další recyklaci
Košile s proužky přímo vybízejí k další recyklaci (Zdroj: archiv redakce)

Co se starou kravatou

Také kravaty představují vynikající materiál, ze kterého můžete vyrobit pěkné dárky. Máme pro vás připravený návod na pouzdro na mobil i parádní čelenky do vlasů.

Bavlněná trika

Žádné triko nepatří do odpadu. Stačí ho totiž nastříhat na úzké pruhy a vznikne materiál na výrobu koberečků, tašek, polštářů a sedáků, ale i hraček pro pejsky. Nebo se dá ze starého trika za pár minut vyrobit nová taška na nákup či pelíšek pro kočku.

Oblíbené PET lahve

Petky, to už je kapitola sama pro sebe… I na jejich zpracování vám přineseme několik návodů, tak je zatím doma pěkně odložte, do kontejneru (samozřejmě na tříděný odpad) je můžete odnést později.

Petky jsou skvělý materiál na další tvoření
Petky jsou skvělý materiál na další tvoření (Zdroj: archiv redakce)

Skleničky od marmelád i okurek

Nejrůznější svícny a lucerničky zase můžete vyrobit ze sklenic. Zatím je jenom dobře vymyjte a až přijde čas, uvidíte, jak se budou hodit.

Roličky od toaletního papíru

Tyhle trubičky už se prý ani nedají recyklovat, a proto patří do odpadu směsného a ne tříděného… Zadržte! Spolu s námi je ještě opravdu zrecyklujete! Přineseme vám nápady na malé krabičky na dárky, ale využít se dají i na výrobu adventního kalendáře.

Trubičky od toaletního papíru mají spoustu využití
Trubičky od toaletního papíru mají spoustu využití (Zdroj: archiv redakce)

A nezapomeňte na ponožky

Každému se občas někam ztratí jedna ponožka a druhá se pak chvilku povaluje v šuplíků, až se nakonec vyhodí… A to je právě chyba! Z lichých ponožek se dá vyrobit ještě spousta věcí. Společně s námi si budete moct vyzkoušet třeba sněhuláka.

Publikováno: 4. 12. 2017, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce