Palačinková rostlina, botanickým názvem Pilea peperomioides, je velmi atraktivní pokojovkou s kulatě tvarovanými listy. Podle tvaru listů si také vysloužila svoje pojmenování. Pilea peperomioides pochází z provincie Yunnan (Jün-nan) v jižní Číně. Známá je i pod názvem “Chinese money plant“, protože stejně jako palačinku může její kulatý list připomínat penízek.
Pěstování palačinkové rostliny není žádná věda. Rostlina dorůstá výšky zpravidla okolo 30 cm. Vytváří hlavní stvol, z něhož vyrůstají listy na dlouhých řapících. Čím je rostlina starší, tím jsou listy větší.
Velkou popularitu jí dělá kombinace vlastností rostliny - nenáročnost a dekorativnost. Navíc rychle roste a velmi snadno se množí. Brzy si z jedné rostliny vypěstujeme celou řadu dalších mladých pileí. Můžeme jimi ozdobit mnohá místa v bytě či výpěstky darovat v pěkném květináči. Piley pěstujeme samostatně nebo zasadíme vícero rostlin do větší pěkné misky. Dobře se kombinuje i s ostatními druhy pileí a s pokojovkami podobného charakteru růstu. Parádu udělá v obývacím pokoji i v koupelně. Moc pěkně vypadá i v závěsném květináči.
Pilea nemá ráda přímé sluneční paprsky, což oceníme v celé řadě městských bytů, kde může být o světlo nouze. Palačinková rostlina preferuje rozptýlené přirozené světlo po celou část roku. Se závlahou je to snadné - nikdy nepřemáčíme. Rostlina občas snese spíše přeschnutí než přemáčení. Trvale ve vodě by neměla stát nikdy. V zimě zálivku ještě více omezíme. Pěstební substrát musí být dobře propustný s příměsí jemného písku. Rostlina má v podstatě sukulentní charakter, proto můžeme koupit i speciální substrát pro sukulenty nebo do substrátu pro pokojovky písek přimíchat. V létě ji navíc můžeme po celou sezónu pěstovat také venku - samostatně nebo spolu s ostatními pokojovkami či balkonovkami.
Růst
Piley jsou specifické ve svém růstu. Nerozvětvují se, vytvářejí vždy jen jeden stonek. V průběhu času, jak stonek narůstá, začnou spodní listy žloutnout a opadávat. A rostlina začne tzv. vyholovat. Pokud už naroste do větší výšky, poskytneme jí oporu v podobně tyčky. Ve chvíli, kdy se nám už nelíbí, ji můžeme jednoduše zmladit. Starý stvol odstřihneme a pěkný vršek necháme zakořenit v nádobě s vodou. Prostor v původním květináči brzy vyplní mladé rostliny a vrchní část po zakořenění zase poslouží jako nový exemplář, který můžeme zasadit.
Množení
Rostliny nám samy pomáhají. Z podzemních oddenků totiž rychle a ochotně vyrůstají mladé rostliny. Ve chvíli, kdy mají několik lístků, odloupneme je od mateřské rostliny a přesadíme do samostatných malých květináčků. Měly by mít alespoň několik kořínků. Pokud nemají, můžeme je nejprve zakořeňovat ve sklenici s vodou. Ve chvíli, kdy kořenový systém nabyde na síle, je přesazujeme do substrátu. Pozor, odlomené listy kořeny nepustí a nemá cenu to ani zkoušet.
Tip:
Piley se rády točí za sluncem, proto květináč pravidelně otáčíme. Jednou týdně stačí pootočit o 1/4. Vyhneme se tím jednostrannému růstu a rostlina bude pěkná ze všech stran.
Zdroj informací: bylauragarcia.com
Osaďte si terárium:
Publikováno: 6. 1. 2022, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková