reklama

Na palačinkovou rostlinu džem raději nemažte

Palačinková rostlina, botanickým názvem Pilea peperomioides, je velmi atraktivní pokojovkou s kulatě tvarovanými listy. Podle tvaru listů si také vysloužila svoje pojmenování. Pilea peperomioides pochází z provincie Yunnan (Jün-nan) v jižní Číně. Známá je i pod názvem “Chinese money plant“, protože stejně jako palačinku může její kulatý list připomínat penízek.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstujte pileu, palačinkovou rostlinu se zajímavými listy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování palačinkové rostliny není žádná věda. Rostlina dorůstá výšky zpravidla okolo 30 cm. Vytváří hlavní stvol, z něhož vyrůstají listy na dlouhých řapících. Čím je rostlina starší, tím jsou listy větší.

Velkou popularitu jí dělá kombinace vlastností rostliny - nenáročnost a dekorativnost. Navíc rychle roste a velmi snadno se množí. Brzy si z jedné rostliny vypěstujeme celou řadu dalších mladých pileí. Můžeme jimi ozdobit mnohá místa v bytě či výpěstky darovat v pěkném květináči. Piley pěstujeme samostatně nebo zasadíme vícero rostlin do větší pěkné misky. Dobře se kombinuje i s ostatními druhy pileí a s pokojovkami podobného charakteru růstu. Parádu udělá v obývacím pokoji i v koupelně. Moc pěkně vypadá i v závěsném květináči.

Kulaté listy připomínají tvarem kulaté palačinky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kulaté listy připomínají tvarem kulaté palačinky

Pilea nemá ráda přímé sluneční paprsky, což oceníme v celé řadě městských bytů, kde může být o světlo nouze. Palačinková rostlina preferuje rozptýlené přirozené světlo po celou část roku. Se závlahou je to snadné - nikdy nepřemáčíme. Rostlina občas snese spíše přeschnutí než přemáčení. Trvale ve vodě by neměla stát nikdy. V zimě zálivku ještě více omezíme. Pěstební substrát musí být dobře propustný s příměsí jemného písku. Rostlina má v podstatě sukulentní charakter, proto můžeme koupit i speciální substrát pro sukulenty nebo do substrátu pro pokojovky písek přimíchat. V létě ji navíc můžeme po celou sezónu pěstovat také venku - samostatně nebo spolu s ostatními pokojovkami či balkonovkami.

Růst

Piley jsou specifické ve svém růstu. Nerozvětvují se, vytvářejí vždy jen jeden stonek. V průběhu času, jak stonek narůstá, začnou spodní listy žloutnout a opadávat. A rostlina začne tzv. vyholovat. Pokud už naroste do větší výšky, poskytneme jí oporu v podobně tyčky. Ve chvíli, kdy se nám už nelíbí, ji můžeme jednoduše zmladit. Starý stvol odstřihneme a pěkný vršek necháme zakořenit v nádobě s vodou. Prostor v původním květináči brzy vyplní mladé rostliny a vrchní část po zakořenění zase poslouží jako nový exemplář, který můžeme zasadit.

Množení

Rostliny nám samy pomáhají. Z podzemních oddenků totiž rychle a ochotně vyrůstají mladé rostliny. Ve chvíli, kdy mají několik lístků, odloupneme je od mateřské rostliny a přesadíme do samostatných malých květináčků. Měly by mít alespoň několik kořínků. Pokud nemají, můžeme je nejprve zakořeňovat ve sklenici s vodou. Ve chvíli, kdy kořenový systém nabyde na síle, je přesazujeme do substrátu. Pozor, odlomené listy kořeny nepustí a nemá cenu to ani zkoušet.

Mladé palačinkové piley - dceřiné rostlinky oddělené od mateřské rostliny krátce po přesazení
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mladé palačinkové piley - dceřiné rostlinky oddělené od mateřské rostliny krátce po přesazení

Tip:

Piley se rády točí za sluncem, proto květináč pravidelně otáčíme. Jednou týdně stačí pootočit o 1/4. Vyhneme se tím jednostrannému růstu a rostlina bude pěkná ze všech stran.

Zdroj informací: bylauragarcia.com

Osaďte si terárium:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 6. 1. 2022, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.