reklama

Vypořádat se se špatným ovzduším je čím dál tím složitější

Jak se vypořádat se špatným ovzduším? Doma si většinou vystačíme s tím, že po ránu otevřeme okno, ale co dělat ve velkých městech, kde zvláště přes zimu hrozí smogová situace, anebo máme doma alergika, kterému vadí kvetoucí stromy a rostliny? Jak si doma zajistit dostatek čerstvého vzduchu?

Vypořádat se se špatným ovzduším je čím dál tím složitější (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak se vypořádat se špatným ovzduším

Špatné ovzduší, smog, výfukové plyny nebo poletující prach a pyly na nás útočí dnes a denně. Projevuje se to nejen prachem, který se usazuje v našich domovech, ale i zdravotními problémy, které nás postihují. Horší situaci mají navíc astmatici nebo lidé alergičtí na pyly a polétavý prach. Potřebovali bychom vzduch nějak vyčistit. Ale jak? S tím venkovním, který je neustále zatěžován továrními komíny, výfuky aut a dalšími situacemi, si jednotlivec asi poradit nedokáže, to je záležitost celé společnosti. My si ale můžeme udělat krásný čistý vzduch v našich domovech.

Větrání pouze ventilačkou není moc efektivní
Větrání pouze ventilačkou není moc efektivní (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud chceme mít doma čistý vzduch a minimum vlhkosti, měli bychom se naučit pravidelně a cíleně větrat. Každé ráno bychom měli vyhnat vydýchaný a zvlhlý vzduch ven a pustit si domů čerstvý. V zimních měsících bychom měli intenzivně vyvětrat po dobu 5 minut, v létě pak budeme potřebovat mít dokořán otevřená okna delší dobu. Nevyplatí se vyvětrat pouze ventilačkou, protože teplo se drží u stropu. Nedostatečně otevřené okno jej ven nevyžene.

Stejně tak by se nám v bytě začala hromadit vlhkost, která nevyhnutelně vede k tvorbám plísní. A sami dobře víme, co taková plíseň dokáže v bytech se stěnami nebo nábytkem napáchat. Pokud sdílíme domácnost s alergikem nebo sami alergici jsme, měli bychom být při větrání opatrní zvláště v jarních a letních měsících, kdy je v ovzduší nadměrné množství pylu a prachu. Všechny tyto alergeny si totiž při výměně vzduchu v bytě natáhneme dovnitř do místností. 

Abychom zajistili kvalitní výměnu vzduchu, je potřeba otevřít okna dokořán
Abychom zajistili kvalitní výměnu vzduchu, je potřeba otevřít okna dokořán (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Čistička vzduchu

V takové případě bychom měli myslet na pořízení čističky vzduchu. Například iontová čistička je aktivní čističkou vzduchu a zároveň jeho výkonným ionizátorem. Dělá tak maximum pro naše zdraví a udržení té nejvyšší kvality vzduchu doma, v kanceláři či kdekoli, kde potřebujete. Má velmi tichý chod, takže můžeme mít čističku zapnutou přes noc i v místnosti, ve které spíme. Na rozdíl od obyčejného ventilátoru, který vzduch v místnosti pouze víří, dokáže tato čistička vyčistit až 96 % vzduchu. Čističku můžeme mít zapnutou celý den, je totiž velmi úsporná.

Její celodenní provoz nás vyjde asi na 2 Kč, což výrobce garantuje. Kromě toho, že vás čistička zbaví prachu a vyčistí vzduch od pylů, virů či bakterií, dokáže také eliminovat výskyt radonu v ovzduší. Ačkoliv se to nezdá, takto vyčištěný vzduch vám uleví od migrén, sníží vysoký tlak a zbaví vás depresí. Čistička vzduchu má tři stupně výkonu a podle toho, jaký stupeň nastavíte, zvládne tento přístroj vyčistit i větší nebo menší plochu místnosti. 

Čističku umístěte do volného prostoru, aby mohla spolehlivě vyčistit všechen vzduch okolo
Čističku umístěte do volného prostoru, aby mohla spolehlivě vyčistit všechen vzduch okolo (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Smogová situace

Smogovou situaci bychom měli pravidelně sledovat. Dozvíme se o ní nejen v předpovědi počasí v televizi, ale můžeme si do chytrých telefonů nainstalovat aplikaci, která nás na zhoršené ovzduší upozorní. Smog totiž velmi negativně ovlivňuje naše zdraví, hůře jej vnímají děti, těhotné ženy a starší lidé či osoby s chronickým onemocněním dýchacího ústrojí (astma, chronická obstrukční choroba plic), oběhového ústrojí a také lidé jinak oslabení (např. s oslabenou imunitou nebo chronicky a dlouhodobě nemocní). 

Astmatici mají při zhoršené smogové situaci těžký život a vadí jim i špatný vzduch v domácnosti
Astmatici mají při zhoršené smogové situaci těžký život a vadí jim i špatný vzduch v domácnosti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

V době zhoršené smogové situace větrejte pouze v krátkých intervalech, maximálně 3-4 minuty. Protože nejvyšší hodnoty smogu vykazují meteorologická měřidla ráno a při západu slunce, přizpůsobte větrání a fyzickou aktivitu právě vzniklé situaci. 

Na čističce je možno nastavit tři stupně podle velikosti místnosti
Na čističce je možno nastavit tři stupně podle velikosti místnosti (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Větrání bychom rozhodně neměli podceňovat. Ani v případě, kdy máme doma čističku vzduchu, nemůžeme větrání zcela vynechat. Větrání nám zajistí dokonalou výměnu vzduchu v místnosti za čerstvý zvenku a čistička jej pak následně vyčistí do dokonalosti. Pokud bychom nevyvětrali, budeme v místnostech hromadit vydýchaný CO, který bude mít velký vliv na to, že se začneme cítit unavení a ospalí. Stejně tak nás čistička nedokáže zbavit přirozené vlhkosti, která vzniká v domech a bytech běžným denním režimem. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Vyrobte si účinný osvěžovač vzduchu:

Publikováno: 3. 1. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová