Nedávná vichřice polámala spoustu stromů nebo alespoň shodila větve. Vydejte se na procházku a přineste si domů materiál, ze kterého pak společně vyrobíte spoustu dekorací. Vánoce tak budou letos krásně provoněné lesem!
Čerstvé borové větve…
Nově shozené větve borovic nádherně voní pryskyřicí a dají se z nich vyrobit různé ozdoby a dekorace. Vytáhněte pilku nebo v lepším případě cirkulárku a připravte si z nich kolečka, která pak použijete hned na několik vánočních dekorací. Můžete je využít na věnce na dveře i ozdoby na stromek. Silnější větve zase využijete na výrobu adventního prkénka.
Jak si připravit dřevěná kolečka
1. krok: Vyberte čerstvé větve
Vyberte co nejrovnější větve o průměru asi 4–6 cm. Oloupejte z nich kůru, ale jenom tu, co by stejně za chvíli sama odpadla. Tu pevně držící ponechte.
2. krok: Vytáhněte raději cirkulárku
Pilou nebo na cirkulárce nařežte kolečka o výšce asi 1–2 cm.
3. krok: Zabruste hrany
Řeznou plochu brusným papírem vyrovnejte a zbavte nerovností, aby se vám s kolečky později dobře pracovalo a dalo se na ně i malovat.
4. krok: Skladujte v suchu
Hotová kolečka skladujte v suchu, aby je nenapadla plíseň dříve, než je použijete k dalšímu zpracování.
Suché borové a jiné větvičky...
Kolem každé starší borovice se jich povaluje velká spousta. Pro dekorační účely pak představují doslova poklad! Letos si z nich, podle našich návodů, budete moct vyrobit krásné dekorace na slavnostní štědrovečerní tabuli. Z tenčích větviček můžete vyrábět i ozdoby na stromek.
Polena a polínka…
Než vhodíte kus dřeva do kamen, raději se podívejte, jestli není pěkně rovné a s hladkými stěnami. Přesně takové totiž využijete na veselé sněhuláky, jaké si s námi budete moct zanedlouho vyrobit. Ale i polena obalená kůrou se budou hodit, uvidíte!
Šišky smrkové, borové i modřínové…
Budou se vám hodit všechny druhy. Některé ponechte v přírodní barvě a některé můžete vybělit. Šišky vybělené Savem působí na dekoracích mnohem veseleji a dají se i ještě dále barevně zpracovávat. Drobnější šišky využijete třeba na adventní svícen.
Báječný mech…
Mech se dá využít na spoustu způsobů. Neobešel by se bez něj tradiční Betlém, ale využijete ho i na výrobu adventního věnce. Mech ale bohužel rychle sesychá, proto by se měl používat vždy čerstvý. Ale nemusíte pro něj zrovna hned běžet do lesa. Dost často se usazuje i na střechách, kde není zrovna vítaným návštěvníkem. Pokud ovšem potkáte v lese pěkný kus dřeva, porostlého mechem, tak ho vezměte s sebou domů hned. Zatím ho můžete nechat ležet venku, na dešti, aby mech vydržel pěkně zelený.
Dekorativní bříza…
Silnější březové větve a kmeny si také schovejte! Na vánoční dekorace jsou jako dělané…
Větve jehličnanů...
Do Vánoc sice ještě dost času zbývá, ale pokud najdete polámané pěkné větvičky, přineste si je domů už nyní. Stačí, když je ponecháte na dvorku či na balkoně, v chladu. Byla by přece škoda, nevyužít popadaný materiál a později zbytečně stříhat větve stromů. Když přijde čas, uvijete z chvojí třeba klasický staročeský adventní věnec.
Publikováno: 4. 11. 2017, Autor: Simona Sedláčková , Profil autora: Simona Sedláčková