reklama

Pořiďte si vychytané pomocníky do kuchyně, ušetří čas i námahu

Většina z nás se snaží ušetřit čas strávený každodenními povinnostmi, abychom měli víc prostoru pro sebe, své koníčky a své blízké. Také v kuchyni používáme různé užitečné pomůcky, chytré spotřebiče a další vychytávky, kterými si usnadníme proces přípravy jídel.

i (Zdroj: Fiskars)
Se šikovnými kuchyňskými pomocníky a vychytávkami půjde vaření lépe od ruky (Zdroj: Fiskars)

Na trhu existuje mnoho pomůcek a vychytávek do kuchyně, abychom si mohli ušetřit spoustu námahy i času při přípravě pokrmů. I když vaříme rádi, přeci jen některé činnosti můžeme provádět jednodušším způsobem.

Každý muž má svůj nůž? 

V každé kuchyni najdete nože. Velké, malé, široké, úzké, se zuby, třeba i s kulatou špičkou. A přestože nabídka různých typů nožů je opravdu obrovská, ne každý ví, k čemu se každý z nich používá. Ruku na srdce, patříte také do té skupiny kuchařek a kuchařů, co krájí vše jedním nožem? Každý z nožů je navržen na určitou činnost. Udělejte si malý test. Podívejte se na obrázek a napište si, k čemu je každý z nožů určen. Poté si své odpovědi porovnejte s našimi.

Víte, který nůž zvolit a na co používat?
i (Zdroj: Fiskars)
Víte, který nůž zvolit a na co používat?
1. Čepel porcovacího nože je tenká s výraznou špičkou pro porcování mas nebo pro plátkování salámu.
2. Nůž na pečivo krásně pronikne kůrkou chleba díky své dlouhé a silné čepeli se zoubky.
3. Kuchařský nůž je tím pravým nástrojem pro všechny vášnivé kuchaře, vyrábí se v několika velikostech. Nůž se širokou čepelí je ideálním tvarem pro krájení, řezání a plátkování masa a zeleniny.
4. Vroubkovaná čepel snídaňového nože je určena zejména pro krájení potravin s tenkou slupkou, jako jsou např. rajčata, nebo pro krájení drobného pečiva.  
5. Okrajovací nůž má malou tenkou čepel určenou pro loupání, krájení a plátkování ovoce a zeleniny. 
6. Loupací nůž je perfektní pro očišťování, loupání a krájení menšího ovoce a zeleniny.

Tak kolik bylo správných odpovědí? Všech 6? A máte také všechny výše uvedené typy doma ve své kuchyni a pravidelně je používáte tak, jak máte? Pak nezbývá, než vám gratulovat, jste opravdoví mistři kuchyně. 

Loupacím nožem snadno očistíte například zeleninu
Loupacím nožem snadno očistíte například zeleninu (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Nůž s širokou čepelí je vhodný pro krájení masa
Nůž s širokou čepelí je vhodný pro krájení masa (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Strouhejte potraviny a ne svoje prsty

V kuchyni jistě využijeme i kvalitní struhadlo. Také se vám někdy stalo, že byste se při práci zranili? Zvláště ženy s delšími nehty vědí o zranění při strouhání své. Ulehčete si práci a používejte struhadlo s chráničem. Struhadla Functional Form jsou k dostání ve dvou provedeních. Jemné pro strouhání zázvoru, citronové kůry či čokolády, hrubé je nejvhodnější pro strouhání zeleniny, ovoce a sýrů. Dobře se drží, neklouže na nádobě a je opravdu velice ostré.

Lehce nastrouháte třeba ořechy
Lehce nastrouháte třeba ořechy (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Chránič zabrání poranění prstu
Chránič zabrání poranění prstu (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Vadí vám, že při strouhání si naděláte okolo velký nepořádek? Pak si rozhodně pořiďte struhadlo s nádobou. Není nic jednoduššího, než vše strouhat do praktického boxu s víčkem. Nastrouháte, uzavřete, uložíte a máte hotovo. Zatím jsem nenašla lepší struhadlo, které by tak dokonale a hlavně jednoduše dokázalo nastrouhat kůru z citronu.

Přesto musím varovat, je opravdu velmi ostré, proto buďte opatrní při práci a rozhodně k tomu nepouštějte děti. Nastrouhanou kůru můžete ještě v misce prosypat cukrem, zamíchat a teprve poté vložit do skleničky. Vršek kůry ještě posypejte slabou vrstvou cukru. Dobře zavíčkujete a uložíte do ledničky, kde vydrží opravdu dlouho.

Kůra citronu musí být bez chemického ošetření
Kůra citronu musí být bez chemického ošetření (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
V misce kůru rovnou prosypeme cukrem
V misce kůru rovnou prosypeme cukrem (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Vařte bez zašpiněné varné desky

Při vaření používáme pokličku - nejen proto, abychom šetřili energii, ale také proto, aby nám pokrm neprskal z hrnce na všechny strany. U smažení na pánvi je to občas problém. Ne každý má k pánvičce také pokličku. V takovém případě ale určitě využijete pokličku Functional Form od Fiskars, která je vhodná na každou velikost pánve. Díky děrovanému povrchu nedochází k procesu dušení a zároveň ochráníte kuchyň i sebe před stříkajícím olejem. Naprosto dokonalá pomůcka. Na rozdíl od běžných pokliček je tato velice lehká a přitom pasuje na jakoukoliv pánev. Dobře přilne a olej neprská všude okolo. Díky kvalitnímu materiálu se nemusíme bát, že by se poklička vysokou teplotou zničila. Pokud ji nepoložíme přímo na plotýnku nebo otevřený oheň, poklička se nezničí.

Pokličku lze použít na různě velké pánve
Pokličku lze použít na různě velké pánve (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Při smažení nebude stříkat olej z pánve
Při smažení nebude stříkat olej z pánve (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Odměří i nabere - bez poškrábání

Pokud servírujeme jídlo na talíře, snažíme se naběračkou či lžící důkladně vybrat veškerý pokrm z nádoby. Přitom ovšem dochází k poškrábání dna hrnce, což postupem času zhorší jeho užitné vlastnosti. Jídlo se v něm více připaluje a také se hůř z nádoby myje. I v tomto případě můžete použít jednu šikovnou vychytávku. Lžíce s pružným silikonovým okrajem vybere pokrm z nádoby bez zbytků i bez poškrábání.

Silikonová lžíce nepoškrábe teflon
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Silikonová lžíce nepoškrábe teflon

Navíc má ve své vypouklé pracovní části vyznačenou odměrku, což může ušetřit spoustu času. Často se v receptu setkáte s mírou 1 KL nebo 1 PL. Teda kávová nebo polévková lžíce. To znamenalo vyndat čistou lžíci, odměřit, umýt a zas uklidit. Díky lžíci Functional Form odměříte potřebné množství přímo jedním nástrojem a nebudete špinit žádný další.

Zdroj informací: Fiskars

Aby se nože neválely jen tak v šuplíku, vyrobte jim stojan:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 28. 12. 2021, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková