reklama

Překvapte o svátcích své přátele a nalijte jim do sklenek skryté perly z českých a moravských vinic

Víno je v oblibě alkoholických nápojů v Čechách a na Moravě na druhém místě hned za pivem. Vyzkoušejte méně známé druhy vín, až budete nakupovat na letošní svátky zásoby tohoto lahodného moku. Na domácích vinicích se jich v poslední době pěstuje mnoho a uvidíte, že budete příjemně překvapeni jejich vynikající chutí a kvalitou. Pojďme si některé z nich představit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Méně známé druhy vín vás doslova ohromí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Druhy vín, které už možná znáte…

Druhy jako Veltlínské červené rané, Tramín červený nebo Muškát Ottonel patří v této skupině mezi ty známější, protože někteří milovníci vína si k nim už našli cestu.

Veltlínské červené rané patří mezi staré odrůdy pocházející ze střední Evropy. Hodně se objevuje mezi svatomartinskými víny, pro která je vhodná díky tomu, že máš příjemné vinné aroma, ovšem bez výrazného buketu. Výsledný nápoj je tak lehký a osvěžující.

Milovníci vína se každoročně těší na svatomartinská vína z českých a moravských vinic. Mezi nimi jsou i ty méně časté odrůdy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Milovníci vína se každoročně těší na svatomartinská vína z českých a moravských vinic. Mezi nimi jsou i ty méně časté odrůdy

Jedním z nejstarších druhů pěstovaných na našem území je Tramín červený: Traduje se, že se jedná o víno vyšlechtěné z vinných keřů, které do našich končin přinesli na přelomu letopočtu Římané. Stál u zrodu mnoha dalších odrůd, které se dnes v Evropě pěstují. Červený tramín se vyznačuje výraznou zemitou chutí a vůní po exotickém ovoci. Hodí se k sýrům, rybám, paštikám a také k archivaci, kterou jenom získává na kvalitě.

Pravou delikatesou je Muškát Ottonel, kterému se u nás daří jen v některých teplejších lokalitách. Vyžaduje také zkušeného vinaře, aby z něj udělal vynikající víno. Vyznačuje se jemnou muškátovou chutí a dobře chutná třeba s paštikou z husích jater nebo s výrazně sladkými dezerty. Nehodí se k delší archivaci.

Z Porýní i z Mělníka

V sousedním Německu je velmi oblíbená odrůda Kerner - určitě i proto, že se tam hojně pěstuje ve známé porýnské vinařské oblasti. Kvalitní německé „kernery“ koupíte i u nás v dobrých vinotékách, ale jistě narazíte i na tuzemskou produkci. Předností této odrůdy dobrá kvalita i v horších ročnících. Chuťově se podobá Ryzlinku rýnskému, ale má trochu zemitější chuť. Výborně se hodí k předkrmům, včetně plodů moře, ke grilovanému telecímu masu, k rybám i uzenému, ke chřestu a k mnoha druhům sýrů.

Zvláště mělničtí vinaři mají ve své nabídce i velice zajímavou sortu zvanou Solaris. Je to víno poměrně nové, došlechtěno byl v roce 1975 v Německu, ale velký podíl na jeho vzniku měl známý český vinař, profesor Vilém Kraus z Mělníka. Solaris dává příjemné a svěží víno s ovocnými tóny, v chuti dominují citrusové plody. Stejně jako Veltlínské červené rané se hodí na výrobu mladých vín. Pokud někde narazíte na mělnický Solaris z letošního ročníku mladých vín, určitě ho vyzkoušejte!

Mělník je pro milovníky vína pojem. Na jeho vinicích se pěstuje i vynikající odrůda bílého vína Solaris, která určitě stojí za ochutnání a popíjení
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mělník je pro milovníky vína pojem. Na jeho vinicích se pěstuje i vynikající odrůda bílého vína Solaris, která určitě stojí za ochutnání a popíjení

S chutí lesních plodů

Neokoukané druhy vín najdeme pochopitelně i ve skupině červených vín. Poměrně známý je Dornfelder, který se pěstuje i v severnějších vinařských oblastech České republiky, například na Mostecku. Vyznačuje se velmi výraznou chutí i vůni, v kterých rozpoznáte aroma lesních plodů, brusinek, ořechů a někdy dokonce i zelené papriky. Ty nejlepší ročníky Dornfelderu se hodí ke skladování a tento druh vína je vhodné podávat ke zvěřině, grilovaným masům, těžším kořeněným pokrmům a k aromatickým sýrům.

V bývalém Československu byla v roce 1965 došlechtěna odrůda Neronet, která se hodně pěstuje na moravských vinicích. Používá se sice spíše do cuvée (tedy vinných směsí), ale pokud je příznivý ročník, je Neronet zajímavý i sám o sobě. Má hodně tmavou barvu s odlesky až do modra a jemnou a neutrální vůni s plnou chutí černého rybízu, višní nebo lesních plodů. Dobře ladí s těstovinami a přírodně upravenými masy.

Na Moravě byly vyšlechtěny v posledních letech výborné nové druhy červených vín
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na Moravě byly vyšlechtěny v posledních letech výborné nové druhy červených vín

Moravská chlouba

Dalším domácím šlechtitelským počinem je Cabernet Moravia, který byl do Státní odrůdové knihy zapsán teprve v roce 2011. Vinaři, kteří mají s touto odrůdou zkušenosti a umí ji pěstovat a zpracovat, produkují vynikající „moravské kabernety“. Patří k absolutní špičce v jejich vinařské produkci.

Pro tento druh je typická granátová barva a chuťová škála od černého rybízu přes třešně, višně až po tabák a marmeládu. Víno je silnější a vypadá jako by bylo „udělané“ z lehkého sametu. Podává se k masitým kořeněným jídlům, hlavně k omáčkám, zvěřině, uzenému a tučným tvrdým sýrům.

Co je dobré vědět:

Zvláště v těchto týdnech, kdy jsou v nabídce vinoték a obchodů mladá a svatomartinská vína, si nezaškodí připomenout, co vlastně mladé víno je. Říká se tak svěžímu vínu ze sklizně v momentálně probíhajícím kalendářním roce a správně by mělo být také v tomto roce zkonzumováno. Pokud je ale kvalitní a dobře ho skladujete, pochutnáte si na něm určitě i v dalších měsících.

Naopak jako zralé víno se označuje nápoj na vrcholu kvality připravený ke stáčení do lahví nebo v lahvích vyzrálý. Víno, které se dostane k zákazníkům až tři roky po datu sklizně, se označuje jako archivní víno.

Zdroj informací: vinotrh.cz; znovin.cz, Brevíř o víně

Publikováno: 21. 12. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová