Letos víme přesně, jaké jmenovky pověsíme na dárky a dáme tip na jejich výrobu i vám. Jmenovky vyrobené z polymerové kůže můžou po Vánocích sloužit dál, třeba jako klíčenka nebo přívěsek na kabelce. Andílek na dárku tak poslouží jako jmenovka a zároveň dárek pro štěstí.
Polymerová hmota, která po vytvrzení v troubě působí jako kožený materiál, skvěle poslouží pro výrobu jmenovek na dárky. Jakou jmenovku na dárek vyrobíte, je čistě na vás, ale zkuste při tom myslet na to, co se líbí a co má rád obdarovaný. Vaše letošní jmenovky budou totiž zároveň i dalším malým dárkem. Po Vánocích můžou posloužit jako přívěšek na tašce, klíčenka nebo jen tak pro štěstí - pověšené třeba na lampičce u stolu.
Jak na výrobu jmenovky na dárky
Připravte si: kožený polymer, pracovní podložku, vlhčené ubrousky, tenké pracovní rukavice, váleček nebo stroj na výrobu těstovin, vykrajovátka, děrovač či přímo sadu se cvočky na opracování dírek, lesklý vosk a hadřík. Nakonec si připravte barevně ladící stužku nebo provázek na pověšení.
Při práci s koženou polymerovou hmotou dbejte na čistotu, velmi snadno vám ušpiní ruce i nástroje, proto využívejte vlhčené ubrousky. Pro práci s další barvou si ruce i pracovní okolí očistěte, aby se vám barvy vzájemně nezkombinovaly. S tvarováním dokonalých placek vám pomůže šikovný strojek na domácí výrobu nudlí. Pracuje se s ním ručně a nemusíte hlídat správnou tloušťku základní placky (při válení válečkem).
Jako první si hmotu prohněteme v prstech a pak si vyválejte malou placku, ze které budete vykrajovat požadovaný tvar. Pracovat můžete "od oka" nožem, nebo použijte klasická vánoční vykrajovátka na cukroví. Krásně bude vypadat srdíčko, prasátko pro štěstí či anděl.
Do vykrojeného tvaru si můžete otisknout pomocí razítka písmeno nebo obrázek. Stejně tak lze opatrně vyrýt třeba šídlem či špejlí celé jméno toho, komu dárek patří. Děrovačem udělejte otvor pro navlečení stuhy. Pokud nemáte speciální kleště, určitě to zvládnete i šídlem, hrotem nože apod. Pracujte opatrně. Otvor ozdobte a zpevněte kolečkem ze sady pro aplikací cvočků. Z obou stran dírky vmáčkněte jeden cvoček. Použijte kovové cvočky, které se při pečení nepoškodí. Dírku ještě očistěte tenkým nástrojem tak, aby uvnitř cvočků nezůstaly zbytky hmoty. Po vypečení už by se hmota odstraňovala špatně.
Pokud placku z polymerové hmoty vložíte do strojku na nudle i s podložkou, která má vystouplé vzory, tak se vám krásně a rovnoměrně do hmoty otiskne vzorování.
Vykrojte například andílka, vytvořte dírku a i tady ji z obou stran opatřete cvočkem. Otvor očistěte a máte připravený základ pro vytvrzení. Připravené kousky upečte v běžné kuchyňské troubě na 130 °C po dobu 30 minut. Nechte je vychladnout a hadříkem ještě naneste vosk.
Bronzový vosk dodá jmenovkám lesk, vánoční nádech a zvýrazní texturu a vzory. Vosk není nutné vypékat. Pokud máte už zabalené dárky, můžete na ně jmenovky hned pověsit, ať nezapomenete, který dárek je pro koho určený.
Zdroj: Reportáž Receptáře Prima nápadů se Šárkou Rooyou
I z obyčejných kolíčků vyrobíte originální jmenovky:
Publikováno: 16. 12. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná