Navštivte výstavu betlémů na Šumavě, kde se dochovalo několik historicky cenných kousků z díla lidových řezbářů. Jejich tvorba je k vidění v Sušici, na Kvildě, v Srní, Železné Rudě nebo v Kašperských Horách, kde byl už v 18. století vystaven ve vánoční době v místním kostele velký betlém s půlmetrovými figurami.
O tradici řezbářství a betlémářství na Šumavě se zasloužila i Odborná škola pro zpracování dřeva, založená v 18. století v Kašperských Horách.
Lidoví řezbáři na Šumavě
Nejvíce lidových řezbářů žilo v Kašperských Horách a jejich okolí, kde se díky řezbářské škole uchovala tradice tohoto řemesla až do současné doby. Mezi nejznámější řezbáře z období 19. a 20. století, kteří se věnovali tvorbě betlémů, patřil hrobník Wenzel Tutschku, jehož rodinné betlémy má ve sbírce tamní Muzeum Šumavy.
Kašperskohorští řezbáři
Desítky takzvaných rodinných betlémů vytvořili místní řezbáři Vladivoj Hrach a truhlář Jiří Brož. Mezi jejich díla patří (mimo jiné) velký betlém umístěný ve výstavní síni radnice v Kašperských Horách, který oba řezbáři každý rok doplňují o nové figurky a rekvizity.
Největší skříňový betlém u nás
V kostele svaté Markéty v Kašperských Horách je k vidění největší skříňový betlém v České republice (z dílny manželů Kůsových). Betlém pochází z roku 1859 a jeho autorem je lidový řezbář Prokop Mack. O zrestaurování betléma se postarali Miroslav Kůs se svým synem Zdeňkem, který je již čtvrtou generací rodu řezbářů a betlémářů. Betlém doplnili o chybějící figury a postavili pro něj skříň.
Sušický pohyblivý betlém
V Muzeu Šumavy v Sušici můžete obdivovat jeden z největších mechanických betlémů v České republice. Betlém má kolem čtyř set figurek, z nichž je sto padesát pohyblivých. Nechybí v něm významné budovy, předměty, ale ani ukázky tradičních šumavských řemesel. Betlém je nadále rozšiřován. Jeho hlavními autory jsou Karel Tittl z Velhartic a Pavel Svoboda.
Betlémáři Hofmeistr a Mack
Velmi ceněny jsou Hofmeistrovy jesličky z let 1876 až 1878, které lze vidět vystavené v sušickém muzeu. Velké postavičky mají pohyblivé klouby a pestrobarevné oblečení. Jesličky vyřezal sušický kožešnický mistr Jan Hofmeister během vojenské služby v pevnosti Kosmač v jižní Dalmácii. V muzeu je i část velmi vzácného betlému z roku 1859, jehož autorem je Prokop Mack, kašperskohorský truhlář, řezbář a muzikant. Betlém dotváří kulisy měšťanských domů, kostela, radnice i hradu Kašperk.
Dřevořezbářství na náměstí
Řezbář Vladivoj Hrach je dalším významným současným šumavským betlémářem. Jeho práce můžete vidět nejen v kostelích, ale i v soukromém obchůdku na kašperskohorském náměstí. Je také autorem jedné z nejnovějších dřevěných plastik - Madony Ochranitelky, umístěné v kašperskohorském kostele svaté Markéty.
Betlémy v Muzeu Šumavy
Betlémy vystavuje v čase adventu a Vánoc Muzeum Šumavy v Kašperských Horách a Sušici. K vidění je zde obdivuhodná tvorba lidových betlemářů z 19. a 20. století, mezi něž se řadí: Prokop Mack, Wenzel Tutschku nebo Alois Matschiner. Další z tvorby šumavských umělců - betlémářů najdete na radnici a v kostele svaté Markéty v Kašperských Horách. Za zhlédnutí stojí i netradiční skleněný betlém z dílny Vladěny Tesařové, který je umístěný v kostele svatého Vintíře v Dobré vodě u Hartmanic.
Otevírací doba v Muzeu Šumavy Sušice
Otevřeno od 7. prosince, úterý - sobota: 10.00- 12.00, 14.00 – 16.00 hodin neděle: 10.00 – 12.00 hodin, zavřeno: 24., 25. a 31. prosince
Muzeum Šumavy Kašperské Hory
Otevřeno od 1. listopadu do 30. března, úterý - sobota: prohlídky pro skupiny do 20 osob v časech: 9.00, 10.30, 13.00, 14.30 hod, zavřeno 24., 25. a 31. prosince a 1. ledna
Vzhledem k vládním opatřením jsou některé turistické cíle uzavřeny, proto si vše předem ověřte.
Zdroj informací: www.sumavanet.cz; www.kudyznudy.cz
Víte, jak vznikla tradice zdobení vánočních stromků?
Publikováno: 7. 12. 2021, Autor: Běla Nedorostová, Profil autora: Běla Nedorostová