reklama

Jak proměnit starý rozklížený nábytek v nádherný šachový stolek

Starý stolek a pár zbylých dlaždic korku nám postačí na vyrobení stolku pro královskou hru, kterou si můžeme krátit dlouhé zimní večery. Renovovaný stolek se může stát i pěkným vánočním dárkem.

Jak na to  

1. krok

Starý rozklížený stolek s kulatou stolovou plochou nám poslouží jako základ pro náš nový šachový stolek.

Šachový stolek 1
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Šachový stolek 1

2. krok

Rozložený stolek musíme nejprve dát do pořádku a slepit jej. Předtím je nutné očistit čepy a dlaby od nánosu starého, zkřehlého a popraskaného lepidla. Stolek slepíme a celý slepený stolek obrousíme smirkem a zbavíme starého poškozeného laku. Na profily a obliny poslouží brusná houbička s měkkým jádrem.

Šachový stolek 2
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Šachový stolek 2

3. krok

Opracovaný stolek povrchově barevně upravíme. Můžeme použít mořidlo, při poškozeném povrchu jsou vhodnější krycí barvy.

Šachový stolek 3
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Šachový stolek 3

4. krok

Na kulatou horní část stolu si vytýčíme budoucí čtverec šachovnice a narýsujeme v něm úhlopříčky. Mezi rysky položíme korkové dlaždice rohem do středu stolku. Ze spodní strany označíme část dlaždice přesahující přes kraj stolu. Tím jsme na korek přenesli přesné zaoblení stolku. Ostrým řezákem tvar vyřízneme. Hrany zaoblení v nejširším místě spojíme úhlopříčkou a odřízneme krajní zaoblený díl. Zopakujeme celkem čtyřikrát.

Šachový stolek 4
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Šachový stolek 4

5. krok

Směrem dovnitř stolku odřízneme ještě úzký 1,5cm proužek. Ten bude barevně lemovat a vymezovat šachovnici ze stolové plochy. Krajní vyříznuté díly korkových dlaždic postupně přilepíme na vrchní desku stolku. Použijeme stejné disperzní lepidlo na dřevo, kterým jsme slepovali stolek. Lepený díl zajistíme svěrkami podloženými širším prkénkem.

Šachový stolek 5
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Šachový stolek 5

6. krok

Ze zbylých dlaždic a odřezků si připravíme díly pole šachovnice. Ostrým řezákem si nařežeme podle pravítka nebo vhodně široké pevné šablonky 64 stejných čtverců. Polovinu z připravených čtverečků je zapotřebí barevně odlišit. Stejně tak nabarvíme čtyři pásky, které šachovnici lemují. Na barvení je vhodná tuš nebo ředěná disperzní barva, aby zůstala zachována kresba korku.

Šachový stolek 6
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Šachový stolek 6

7. krok

Po zaschnutí tuše nalepíme tmavé lemovací pásky po obvodu budoucí šachovnice. Jednotlivá pole šachovnice začínáme pokládat do tence naneseného lepidla kousek po kousku. Tmavé a světlé díly pravidelně střídáme. 

Šachový stolek 7
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Šachový stolek 7

Publikováno: 3. 11. 2017, Autor: Pavel "Kutil" Zeman , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman