reklama

4. prosince dejte barborku do vázy, na Štědrý den zažijete překvapení

Mezi vánoční zvyky patří i barborky. 4.prosince, v den svátku svaté Barbory, řežeme třešňové větvičky do vázy a těšíme se, že na Štědrý den vykvetou.  Původ barborek můžeme hledat ještě před příchodem křesťanství v pohanských dobách. Později zvyk církev přijala za vlastní. Kvetoucí třešňové větévky symbolizují konec zimního slunovratu a příchod nového světla, které symbolizuje Ježíš Kristus. Bílé květy třešní poději symbolizovaly také čistotu a neposkvrněnost Panny Marie či svaté Barbory.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rozkvetlé třešňové barborky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vánoční barborky jsou krásné, a když rozkvetou, máme se na co těšit. Pokud se květy objeví na Štědrý den, můžeme očekávat dobrý rok a pevné zdraví. Dříve barborky trhaly hlavně mladé dívky, které toužily po vdavkách. Pokud jim vlastnoručně natrhaná barborka vykvetla 24. prosince, mohly s jistotou očekávat svatbu do roka a do dne. Pokud se květy otevřely dříve, neznamenalo to žádnou tragédii, možná naopak. Svatba v takovém případě přišla ještě rychleji. Pokud ale vykvetla barborka později, tak se termín svatby posouval. Každý den znamenal rok čekání.

Aby barborkové věštění bylo pravdivé, musely dívky větvičku trhat brzy ráno - v okamžiku, kdy se první sluneční paprsek dotknul obzoru. Rozkvetlé barborky dovedly také posloužit při hledání čarodějnic. Při ranní mši stačilo pohlédnout na přítomné v kostele přes barborkový prut stočený do kruhu. Čarodějnice stály obrácené zády k oltáři.

Na svátek svaté Barbory ale nemusíte trhat jen třešeň. Pokud je vaším hlavním cílem získat pěknou dekoraci vánočního stolu, vyzkoušejte i větvičky jiných ovocných stromů. Višně, sakury a jiné slivoně jsou velmi vhodné stejně jako jabloň a mandloň. Zkuste natrhat také zlatici, dřín, břízu, tavolník nebo magnolii. Ovšem i rozkvetlá zlatice dovede na Štědrý den věštit. 

Díky zlaté barvě květů se spojuje s otázkami peněz a bohatství. Zelené listy znamenají průměrný rok, květy věští bohatství, a pokud větvička uschne, půjdeme příští rok žebrotou. Březové větvičky zase prorokují zdraví. Pokud se na Štědrý den zazelenají listy, budeme zdraví po celý rok. Čím je lístků více, tím lépe pro nás.

Březové větvičky nekvetou, ale krásně se zazelenají
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Březové větvičky nekvetou, ale krásně se zazelenají

Stříháme vánoční barborky

Nařezání několika proutků není žádná věda. Pokud ale chcete  podpořit výsledné kvetení, vyplatí se dodržet několik zásad. V první řadě  bychom měli řezat proutky ze stromů nebo keřů, které jsou starší než 8 let. Zásah nebude pro dřevinu představovat žádné riziko, ani estetickou újmu. Mysleme v první řadě na to, aby řez byl proveden šetrně a citlivě.

Řežeme zahradnickými nůžkami ideálně nad pupenem nebo mladým prutem. Vybíráme větévky s dostatkem květních pupenů. Na první pohled se dají snadno poznat. Květní pupeny jsou širší, kulatější a mnohem větší než pupeny listové, na jaře se z nich vyvinou květy i listy. Samotné listové pupeny jsou užší a špičatější. Řeznou plochu na větvičce můžeme doma ještě upravit ostrým nožem tak, aby byla vedena šikmo a aby její plocha byla tedy dostatečně velká. Barborky můžeme umístit do vázy nebo pěkné nádoby s vodou a necháme je jeden den v chladnější místnosti, například na chodbě. Teprve druhý den je přeneseme do bytu.

Barborky zlatého deště
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Barborky zlatého deště

Na co je potřeba dát pozor?

Důležité je pravidelně dolévat do vázy vodu. Větvičky natáhnou část do sebe a voda se také neustále vypařuje. Kontrola a výměna vody ve váze za čerstvou by měla být v průběhu adventu samozřejmostí.

Jak pojistit kvetení ve správný čas

Určitě nás nejvíc potěší, když se květy rozvinou na Štědrý den. Termín dvaceti dnů by měl být optimální v případě, že nemáme příliš vytopený byt. Naši předkové žili v chladnějších podmínkách, topení bylo drahé a šetřilo se. V bytě s teplotou okolo 22 °C stačí, když větvičky nastříháme o týden později. Může se ale stát i opačný případ, že si na barborky vzpomeneme pozdě, třeba až okolo 13. prosince (na svátek svaté Lucie). I tehdy můžeme ještě barborky vyzkoušet. Pak ale půjde o to, jak můžeme nakvétání co nejvíce urychlit. Větvičky ponoříme na 1 den do vody, nejprve do studené a po několika hodinách do teplé vody. Poté hned dáme do vázy a přeneseme do bytu. Teplota okolo 22 °C je žádoucí, podpoří nakvétání.

Barborka z magnolie
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Barborka z magnolie

Kdo byla svatá Barbora?

Svatá Barbora žila ve 3. století v Nikomédii (dnes území Turecka). Byla dcerou bohatého kupce, který byl nepřítelem křesťanství. Aby jeho krásná dcera Barbora nepodlehla nenáviděné víře, nechal ji otec zavřít do vysoké věže. Jeden ze sluhů byl ovšem křesťan a Barboru na svou víru obrátil. Jednou otec našel u své dcery kříž a ona se mu ke křesťanství přiznala. Otec ji chtěl ve vzteku zabít, ale dcera utekla. Bohužel ji otec vypátral a po krutém mučení jí sám setnul hlavu. V tu chvíli blesk z nebe usmrtil i krutého otce. Barbora byla později prohlášena za svatou. Na obrazech se nejčastěji vyobrazuje s atributy věže a palmové ratolesti. Dnes je patronkou horníků a dělostřelců.

Zdroj: Wikipedia

Jaké zvyky dodržujete při štědrovečerní večeři?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 4. 12. 2021, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková