Někdo Halloween coby importovaný svátek nechce přijmout, protože má dojem, že se nesrovnává s našimi dušičkovými zvyky. Ale to je nedorozumění – nic nebrání tomu, abyste prožili obojí ve formě, která vám vyhovuje. Máme pro vás inspirující nápady, které vás tímto časem bezpečně provedou.
Bujarý Halloween
Jako prastarý lidový svátek se správně má začít slavit 31. října večer a skončit 1. listopadu k ránu – tedy těsně před svátkem Všech svatých a Dušičkami. Tato noc symbolizuje propojení světa živých se světem mrtvých. To, že se s ním pojí různé až bujaré dovádění nebo naopak zdánlivě neuctivé strašení, by nemělo vadit. Je to vlastně kompenzace zvážnění a ztišení, které hned po Halloweenu následuje. Je to podobné, jako když se při venkovských pohřbech šlo na hřbitov smutně a se slzami, ale zpět už zvesela za doprovodu ryčné muziky. Naši předkové správně tušili, že lidské psychice takový kontrast svědčí. V případě Halloweenu je postup obrácený. Nejdřív se vyřádíte a příjemně vyděsíte – to vám pomůže vyrovnat se se steskem po zesnulých. Potom se zklidníte, utišíte a ponoříte do vzpomínek, aniž by vás to psychicky zdeptalo. Ostatně vyřezávané dýně se svíčkou umístěné před domem měly původně vítat mrtvé předky a ukázat jim cestu k vašim dveřím. Každopádně si přinejmenším můžete uvařit nějakou dýňovou specialitu - klasika je krémová dýňová polévka, oblíbený je dýňový koláč, výborné je také dýňové rizoto, kterým můžete naplnit vydlabanou dýni a dát zapéct.
Nostalgické Dušičky
Ze smrti má strach každý (i ten, kdo tvrdí, že ne). Je to pro nás cosi neznámého, nepředstavitelného, proto se v skrytu duše bojíme. Zkuste se na smrt podívat jako na přirozenou součást života. Nechoďte na hřbitov plakat a tesknit – vzpomínejte na zemřelé s radostí, připomínejte si krásná i veselé zážitky s nimi a vyprávějte o nich svým potomkům. Zbavte se myšlenky, že hřbitov „není pro děti“. Vezměte je s sebou, nechte je, ať zemřelým prarodičům či jiným příbuzným samy zapálí na hrobě svíčku, vysvětlete jim, že smrt patří k životu stejně jako narození a že v našich srdcích budou zesnulí tak dlouho živi, dokud na ně budeme vzpomínat. A samozřejmě byste neměli zapomenout ozdobit místo posledního odpočinku důstojnou dekorací, kterou si třeba právě s dětmi můžete vyrobit doma.
1 Strašidelná párty: Super výzdobu zvládnete s nafukovacími balonky za pár minut
2. Dýňáčci: Rozpustilým fešákům to sluší na zahradě, okenním parapetu i v míse ovoce
3. Dýně z fleecu: Pokud vám nevyrostly na zahradě, můžete si během chvilky vyrobit z látky
4. Budiž světlo: Nejrůznější okrasné dýně jako svícny nebo lampičky se vám budou hodit
5. Nejklasičtější klasika: I když dýni seženete po celý rok, jako aranžmá je typická jen teď
6. Neobvyklé vydlabávání: Popadněte obyčejnou vrtačku a dýňová lucerna bude hotová raz dva
7. Dýně Hokkaido na talíři: Zapečenou s masem si ji prostě musíte zamilovat…
8. Halloweenské pečení: Tři recepty na sladká strašidýlka, při jejich přípravě se můžete s dětmi vydovádět.
9. Dušičkové dekorace: Někdo se rád ujme výroby sám, jiný si musí důstojnou ozdobu hrobu pořídit
10. Aranžmá z hrnkových květin: Nespoléhejte se jen na slaměnkové věnečky s plastovými mašlemi
11. Náhrobní kvítí: Květiny přímo na hrobě jsou vhodným řešením pro celoroční výzdobu
Publikováno: 26. 10. 2017, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce