reklama

11 tipů, jak se vydovádět na Halloween a zároveň důstojně prožít Dušičky

Někdo Halloween coby importovaný svátek nechce přijmout, protože má dojem, že se nesrovnává s našimi dušičkovými zvyky. Ale to je nedorozumění – nic nebrání tomu, abyste prožili obojí ve formě, která vám vyhovuje. Máme pro vás inspirující nápady, které vás tímto časem bezpečně provedou.

Bujarý Halloween

Halloweenská noc je plná duchů, bubáků a čarodějnic...
i (Zdroj: Pixabay)
Halloweenská noc je plná duchů, bubáků a čarodějnic...

Jako prastarý lidový svátek se správně má začít slavit 31. října večer a skončit 1. listopadu k ránu – tedy těsně před svátkem Všech svatých a Dušičkami. Tato noc symbolizuje propojení světa živých se světem mrtvých. To, že se s ním pojí různé až bujaré dovádění nebo naopak zdánlivě neuctivé strašení, by nemělo vadit. Je to vlastně kompenzace zvážnění a ztišení, které hned po Halloweenu následuje. Je to podobné, jako když se při venkovských pohřbech šlo na hřbitov smutně a se slzami, ale zpět už zvesela za doprovodu ryčné muziky. Naši předkové správně tušili, že lidské psychice takový kontrast svědčí. V případě Halloweenu je postup obrácený. Nejdřív se vyřádíte a příjemně vyděsíte – to vám pomůže vyrovnat se se steskem po zesnulých. Potom se zklidníte, utišíte a ponoříte do vzpomínek, aniž by vás to psychicky zdeptalo. Ostatně vyřezávané dýně se svíčkou umístěné před domem měly původně vítat mrtvé předky a ukázat jim cestu k vašim dveřím. Každopádně si přinejmenším můžete uvařit nějakou dýňovou specialitu - klasika je krémová dýňová polévka, oblíbený je dýňový koláč, výborné je také dýňové rizoto, kterým můžete naplnit vydlabanou dýni a dát zapéct.

Nostalgické Dušičky

Hned po Halloweenu rozsviťte svíčku na památku blízkých zesnulých
i (Zdroj: Pixabay)
Hned po Halloweenu rozsviťte svíčku na památku blízkých zesnulých

Ze smrti má strach každý (i ten, kdo tvrdí, že ne). Je to pro nás cosi neznámého, nepředstavitelného, proto se v skrytu duše bojíme. Zkuste se na smrt podívat jako na přirozenou součást života. Nechoďte na hřbitov plakat a tesknit – vzpomínejte na zemřelé s radostí, připomínejte si krásná i veselé zážitky s nimi a vyprávějte o nich svým potomkům. Zbavte se myšlenky, že hřbitov „není pro děti“. Vezměte je s sebou, nechte je, ať zemřelým prarodičům či jiným příbuzným samy zapálí na hrobě svíčku, vysvětlete jim, že smrt patří k životu stejně jako narození a že v našich srdcích budou zesnulí tak dlouho živi, dokud na ně budeme vzpomínat. A samozřejmě byste neměli zapomenout ozdobit místo posledního odpočinku důstojnou dekorací, kterou si třeba právě s dětmi můžete vyrobit doma.

1 Strašidelná párty: Super výzdobu zvládnete s nafukovacími balonky za pár minut

2. Dýňáčci: Rozpustilým fešákům to sluší na zahradě, okenním parapetu i v míse ovoce

3. Dýně z fleecu: Pokud vám nevyrostly na zahradě, můžete si během chvilky vyrobit z látky

4. Budiž světlo: Nejrůznější okrasné dýně jako svícny nebo lampičky se vám budou hodit

5. Nejklasičtější klasika: I když dýni seženete po celý rok, jako aranžmá je typická jen teď

6. Neobvyklé vydlabávání: Popadněte obyčejnou vrtačku a dýňová lucerna bude hotová raz dva

7. Dýně Hokkaido na talíři: Zapečenou s masem si ji prostě musíte zamilovat…

8. Halloweenské pečení: Tři recepty na sladká strašidýlka, při jejich přípravě se můžete s dětmi vydovádět.

9. Dušičkové dekorace: Někdo se rád ujme výroby sám, jiný si musí důstojnou ozdobu hrobu pořídit

10. Aranžmá z hrnkových květin: Nespoléhejte se jen na slaměnkové věnečky s plastovými mašlemi

11. Náhrobní kvítí: Květiny přímo na hrobě jsou vhodným řešením pro celoroční výzdobu

Publikováno: 16. 10. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce