reklama

Letošní adventní věnce oblečte do přírodních dekorací a vsaďte na udržitelnost

Adventní věnce, stejně jako další vánoční dekorace podléhají módě. Co bylo moderní v minulých letech, už letos neplatí. V rámci návratu k přírodním materiálům budeme letošní adventní věnce zdobit šiškami, sušenými plody, jehličím a větvičkami, ale také dřevěnými či papírovými ozdobami. Udržitelnost vyžaduje nenakupovat neustále nové a nové dekorace, ale použít vše, co máte doma bez ohledu na tvar, barvu či složení.

Letošní adventní věnce odějte do přírodních dekorací a vsaďte na udržitelnost (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Adventní věnce vlastní výroby s přírodní dekorací 

Každoročně stoupá počet těch, co se pustí do výroby adventního věnce. Ten letošní bude in s přírodními dekoracemi. Letos připadá první adventní neděle na 28. listopadu. Protože se tuto neděli zapaluje také první svíčka na adventním věnci, měli bychom mít adventní věnec již připravený. Co hospodyně, to jiný vkus, proto vám dnes představíme několik zajímavých adventních věnců.  

Adventní věnce by podle tradice měly zdobit čtyři adventní svíčky
Adventní věnce by podle tradice měly zdobit čtyři adventní svíčky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Každoročně se před Vánocemi diskutuje o tom, jaké trendy a barvy použít na vánoční stromeček i na adventní věnce. Letošní móda přeje přírodě a udržitelnosti. V rámci pokusu o zmenšení objemu odpadků bychom se měli i my pokusit co nejméně nakupovat plastové dekorace a zaměřit se zejména na dekorace přírodní, dřevěné nebo papírové. 

Podívejte se i na další vánoční dekorace, které si zvládnete vyrobit doma.

Nemáte po ruce 4 svíčky? Dejte jednu a věnec dozdobte přírodními motivy
Nemáte po ruce 4 svíčky? Dejte jednu a věnec dozdobte přírodními motivy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nemusíte přeplácané dekorace? Ozdobte svůj adventní věnec jednoduše a decentně
Nemusíte přeplácané dekorace? Ozdobte svůj adventní věnec jednoduše a decentně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Mezi barvami bude letos vládnout střídmost. Hlavní barvou bude bílá a černá, s nimi v tandemu převládne jejich kombinace, tedy šedá. K šedé přidáme ještě žlutou. Aby se nám adventní věnce třpytily, šedou povýšíme na stříbrnou a žlutou na zlatou. A máme celý výčet barev Vánoc hotový. 

Adventní dekorace nakonec nemusí vůbec vypadat jako věnec. Svíčky a lehká dekorace podpoří představivost
Adventní dekorace nakonec nemusí vůbec vypadat jako věnec. Svíčky a lehká dekorace podpoří představivost (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Chvojí v kombinaci se šiškami vytváří dokonalou přírodní dekoraci
Chvojí v kombinaci se šiškami vytváří dokonalou přírodní dekoraci (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Uspěchaná doba nás stále více nutí zastavit se. Zkusme tedy letos vsadit právě na udržitelnost, která nás nebude nutit obíhat obchodní domy a markety, kde bychom utráceli za další a další výzdobu.

Příhodnější bude sesbírat všechno, co máme doma, a vybrat jednoduché dekorace. Další materiál na výrobu adventního věnce můžeme nasbírat v lesích, v parcích a na procházkách přírodou. Šišky, větvičky, mech, šípky nebo chvojí čeká právě na nás. 

Věnec můžete ozdobit i krásnými mašlemi, které si zvládnete vyrobit samy.

Obyčejné šišky nastříkané bílou barvou a doplněné sušenými květy růží - adventní věnec povýší na umělecké dílo
Obyčejné šišky nastříkané bílou barvou a doplněné sušenými květy růží - adventní věnec povýší na umělecké dílo (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jutovina je přírodní materiál, a pokud ji doplníte několika šiškami a lesními plody, získáte krásnou dekoraci
Jutovina je přírodní materiál, a pokud ji doplníte několika šiškami a lesními plody, získáte krásnou dekoraci (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nesporně zajímavé bude na adventním věnci i sušené ovoce či doplnění květinami. Květin se vůbec nebojte, ačkoliv se vám může zdát, že se jako symbol Vánoc nehodí. Jmelí nebo poinsettie čili vánoční hvězdy jsou přeci právě dokonalými symboly a bez nich si Vánoce ani představit nedokážeme. Vůni čerstvého jehličí ale nenahradí vůbec nic. Proto bychom se měli snažit zakomponovat čerstvé chvojí buď přímo do adventního věnce, nebo použít větvičky jako doplňkovou dekoraci do vázy či jako závěs. 

Adventní věnce nemusí být jen tradiční z chvojí. Zkuste místo toho hustě naskládané větvičky
Adventní věnce nemusí být jen tradiční z chvojí. Zkuste místo toho hustě naskládané větvičky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Citrusové plody jsou oblíbenou dekorací na adventních věncích
Citrusové plody jsou oblíbenou dekorací na adventních věncích (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud budeme připravovat adventní věnec, který se věší na dveře, nepotřebujeme na něj přidávat svíčky. Ovšem adventní věnec, který budou ozdobou na stole nebo na jiném nábytku, už by svíčky mít měl.

Vyzkoušejte si vyrobit adventní věnec z plechovek od ovoce. Je elegantní a originální.

Podle tradice by svíčky měly být čtyři, některé varianty jsou i s pěti svíčkami (čtyři svíčky symbolizují čtyři adventní neděle, pátá značí duchovní čistotu, někde také neposkvrněnost panny Marie nebo samotného Ježíše Krista). Každou neděli před Štědrým dnem se zapaluje jedna svíčka. Kromě čtyř fialových nebo červených svíček se používá také možnost: tři fialové svíčky a jedna růžová svíčka. Pokud se použije i pátá svíčka, je tradičně bílá. 

Jedna svíčka uprostřed a okolo sytě červené ozdoby podpořené zeleným věncem symbolizují tradiční Vánoce
Jedna svíčka uprostřed a okolo sytě červené ozdoby podpořené zeleným věncem symbolizují tradiční Vánoce (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Využijte adventního věnce jako domovního znamení:

TIP:

Na vánočním stole nesmí chybět ani poctivá máslová vánočka. Vyzkoušejte osvědčený recept.

 

Publikováno: 2. 12. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová