reklama

3 důvody, proč nechat kočku kastrovat

Kastrování koček je jedním z běžných a jednoduchých zákroků, který ale rozděluje lidi na dva tábory. Někteří si myslí, že je to zbytečnost, další se domnívají, že je to nezbytnost. Veterinářka Michaela Reidlová vám vysvětlí, proč byste to rozhodně udělat měli.

Kastrací kočky zabráníte přeplněným útulkům (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Kastrace koček, co nechodí ven

Máte-li v bytě kočku, která se ven mezi jiné kočky v podstatě nedostane a bez kocoura nezabřezne, neznamená to, že byste se kastraci měli vyhýbat. S postupujícím věkem a každou další říjí se zvyšuje pravděpodobnost rozvoje zánětu dělohy a nádoru mléčné žlázy. Navíc kastrace je základ další léčby, pokud už k propuknutí těchto onemocnění dojde. Pokud tedy kočku vykastrujete včas, je to prevencí těchto potíží.

Často můžete slyšet také tvrzení, že když bude mít kočka alespoň jednou koťata, tyto problémy se jí vyhnou. Není to ale pravda. Tato onemocnění mléčné žlázy a pohlavního aparátu postihují ve stejné míře kočky bez koťat i ty, co už koťata měly.

Kastrace koček, které se pohybují venku

Druhou skupinou koček jsou ty, které se běžně nebo občasně pohybují venku. Pokud se v okolí najde alespoň jeden nekastrovaný kocour, je jen otázkou času, kdy kočka zabřezne. Po porodu potom může zabřeznout už v době, kdy ještě kojí. Nejenže časté porody kočku vysilují, ale musíte také počítat s péčí o koťata. Pokud se o ně jako majitel nepostaráte, koťata strádají, umírají a často končí v útulcích. Tak se v případě psů i koček stále bojuje s nedostatkem místa a prostředků.

Kočku čeká nenáročná operace v podobě kastrace
Kočku čeká nenáročná operace v podobě kastrace (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Kdy nechat kastrovat?

Mnoho otázek se týká také toho, kdy je nejlepší kočku či kocoura kastrovat. Ideální doba je brzy po první říji. Tělesný vývoj je v té době ukončen a kastrace tedy nezastaví další růst. Pokud už má kočka porod za sebou, vykastrovat ji můžete nechat zhruba měsíc po odstavu. Naplánujte zákrok na dobu, kdy kočka nemrouská.

Kastrace kocoura je potom stejně důležitá, ne-li důležitější než kastrace kočky. Kocour vám sice domů koťata nepřinese, ale může být otcem mnoha koťat v okolí. Kastrace má ale i další důvody. Jedním z těch zásadních je značkování. Kocourek začne ve stáří několika měsíců značkovat celou domácnost, a to značně zapáchající močí. Nekastrovaní kocouři se potom při hledání koček v říji toulají, perou se s dalšími kocoury. Často si z takových soubojů odnášejí zanícené rány a abscesy, které je nutné řešit s veterinářem. Je statisticky dokázané, že nekastrovaní kocouři se dožívají v důsledku neustálého boje s infekcemi kratšího věku než kocouři kastrovaní.

Kastrace kočky je jednoduchý zákrok
Kastrace kočky je jednoduchý zákrok (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Kocoura proto nechte kastrovat optimálně v době, kdy začne značkovat. Jeho tělesný vývoj je v té době ukončený. Pokud by kastrace přišla příliš brzy, zůstal by mu kotěcí vzhled. Můžete se setkat také s názorem, že kastrace, která se provedla u kocoura dříve jak v roce, může způsobovat problémy s močovými cestami. Původ těchto problémů je ale jinde, nejčastěji ve složení stravy.

Další obavou z kastrace může být tloustnutí. Nehledejte ale příčinu v kastraci. Zvířata budou tloustnout jen v případě, že je budete překrmovat. Pohlídáte-li si jejich energetický příjem a nasadíte v případě problémů vhodnou dietu, nadváhy se bát nemusíte.

Zdroj: pořad Receptář prima nápadů

Dbejte na správný výběr kočičího krmiva:

Publikováno: 24. 11. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová