reklama

Účinné antibiotikum si můžete vypěstovat na vlastní zahradě

Echinacea nebo také třapatka nachová je léčivá rostlina, která nesměla chybět v zahrádkách našich babiček. Nejenže svými fialovými květy zahradu rozzáří, ale díky jejím účinkům se zbavíte i bakterií a virů. Je totiž takovým přírodním antibiotikem. Ideální na výrobu hojivého oleje.

Připravte si olej z léčivé echinacey (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jednoduchý olej z echinacey:

  • sušená nebo čerstvá bylinka, klidně celá – tedy květy, lodyha s listy a kořen
  • kvalitní, za studena lisovaný olej
Echinaceu můžete použít i sušenou a všechny její části
Echinaceu můžete použít i sušenou a všechny její části (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Rostlinu vložte do sklenice. Můžete ji použít čerstvou i sušenou. Nastříhejte nebo natrhejte bez obav celou rostlinu - možno i s kořeny. Zalijte ji kvalitním olejem lisovaným zastudena.

Zalijte olejem a nechte macerovat
Zalijte olejem a nechte macerovat (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nechte potom na světlém místě 2 až 3 týdny macerovat. Pak stačí už jen slít přes cedník a začít používat.

Slijte a uchovejte v temnu a chladnu
Slijte a uchovejte v temnu a chladnu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Tinktura z echinacey

Podobným způsobem můžete připravit i účinnou tinkturu. Rostlinu dejte do sklenice a zalijte ji 30 až 40% alkoholem. Po dvou až třech týdnech přeceďte a lék je na světě. Užívejte 20kapek třikrát denně.

Jaké má echinacea účinky?

Echinacea neboli třapatka nachová pochází ze Severní Ameriky. Už staří Indiáni ji používali pro její léčivé účinky. V Evropě byla dlouhou dobu považována jen za okrasnou rostlinu. Jako léčivka se začala používat až ve 20. století. Léčivá je celá rostlina – květy, listy i kořen. Každá část rostliny má trochu jiný obsah účinných látek. Květy sbírejte v době kvetení, kořen potom na podzim.

Echinacea působí antibakteriálně. Obsažený echinakosid je považován za přírodní antibiotikum. Poradí si s viry i bakteriemi. Brání rozkladu kyseliny hyaluronové, dokáže tak bojovat s projevy stárnutí. Pomáhá i při infekcích močových cest. Ideální je na ně její kořen.

Echinacea je téměř zázračná bylinka
Echinacea je téměř zázračná bylinka (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Urychluje i uzdravení při nachlazení, rýmě a bolestech v krku. Obecně je vhodná na onemocnění dýchacích cest a pomáhá při odhleňování. Olej z ní využijete na nejrůznější kožní problémy – ať už jde o ekzém, lupénku, vyrážku nebo popáleniny. Zkusit ho můžete i na opary nebo akné. Funguje i na plísně.

Tip:

V létě si určitě přebytky echinacey neváhejte nasušit. Bude se vám hodit na výrobu oleje nebo jiné použití po celou zimu. Sušené květy jsou i krásnou dekorací.

Zdroje: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Podívejte se, jak si připravit bylinné masti:

Publikováno: 23. 11. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová