Starček fuchsův je jednou ze všemocných léčivek, které si u nás můžete nasbírat v přírodě. Už od pradávna se používal na hojení všemožných ran a účinky má téměř zázračné. Udělejte mu tedy místo ve své domácí lékárně a vyrobte si z něj jednoduchou mast. Pro sebe i své mazlíčky.
Návod na výrobu hojivé masti ze starčeku:
- 2 kostky sádla (500g)
- 4 hrsti květů starčeku
Sádlo dejte do hrnce a nechte ho na plotně rozpustit. Nesmí se škvařit!
Pak přidejte 4 hrsti květů starčeku, které nasekejte nebo nařežte na menší kousky. Zamíchejte, odstavte a nechte 24 hodin macerovat.
Směs znovu zahřejte a rozpusťte. Přeceďte do uzavíratelných sklenic a skladujte v lednici. Aplikujte na postižená místa podle potřeby.
Tip:
Mast můžete bez obav použít i na poraněná místa u domácích mazlíčků. Při jakémkoli užívání pozor! Obsahuje jedovaté alkaloidy, proto se používá pouze zevně. Navíc má zřejmě i karcinogenní účinky. Zůstaňte tedy u bezpečné mastičky nebo oplachů odvarem.
Návod na přípravu odvaru ze starčeku
I odvar z této byliny vám pomůže léčit nejrůznější kožní problémy. Příprava odvaru je velmi jednoduchá – 1 lžíci povařte dvě minuty v hrnku vody a potom nechte 20 minut louhovat. Postižené místo pak omývejte několikrát denně. V odvaru můžete také namočit kousek látky a používat na obklady.
Co je zač - ten starček fuchsův ?
Starček najdete také pod lidovým názvem kycol, případně machlín. Najdete ho na loukách, pasekách a mezích spíše ve vyšších polohách. Nespleťte si ho se zlatobýlem. Celík zlatobýl je také léčivka, ale s jinými účinky. Květy celíku rostou po hroznech (pospolité) v počtu 6 až 12 květů, a to i podél celého stonku. Starček má proti tomu květy na dlouhých stopkách ve volných chocholičnatých latách, jsou více v ploše. Jeho lodyha mívá také červenohnědou barvu.
- Je skvělým pomocníkem při nejrůznějších poraněních pokožky – ať už jde o popáleniny, odřeniny, bodnutí hmyzem, jizvy nebo jiné rány.
- Působí dezinfekčně a má také protizánětlivé účinky.
- Obklady i mast uleví i bolavým kloubům nebo pohmožděným svalům. Je vhodný také na bércové vředy a proleženiny.
- Dříve byl považován za téměř všemožnou bylinu. Krom výše uvedeného se používal i vnitřně na gynekologické problémy a zmírnění krvácení.
Starček si kromě spotřebování v čerstvém stavu můžete také nasušit do zásoby na zimu. Nasbírejte si kvetoucí nať, svažte květy do svazků a sušte na tmavém a vzdušném místě.
Zdroj:pořad Vychytávky Ládi Hrušky
Podívejte se, jak zpracovat kořeny bylin:
Publikováno: 22. 11. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová