reklama

Aby se větrání nestalo utrpením pro zdraví i peněženku, myslete na několik zásad

Protože se bez čerstvého vzduchu neobejdeme, je potřeba pravidelně větrat, a to i v zimním chladném počasí. Na jeho obměnu dokonce existují normy. A když víte, jak větrat v chladnu a sychravu, nemusíte se větrání bát, zvláště když budete mít doma šikovnou rekuperační jednotku.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Když víte, jak správně větrat v chladnu, užijete si čerstvý vzduch vy i vaši chlupatí kamarádi (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Větrání bychom neměli podceňovat, protože v nevětraných místnostech se zvyšují koncentrace škodlivého oxidu uhličitého, laicky řečeno, kumuluje se v nich vydýchaný vzduch. Jenže v sychravém počasí se nám většinou nechce okna otevírat. Ale pokud znáte zásady, jak správně větrat v chladnu, nemusíte se bát, že se doma nachladíte nebo že se z vás stanou ve vlastním domově Eskymáci.

V létě je pro nás větrání samozřejmostí a myslíme si, že je bezproblémové. Ale co když bydlíme v ulici se silným provozem nebo v oblastech, kde není zrovna nejčistší vzduch? A pokud máme doma klimatizaci, častým větráním ztrácíme hodně energie. Proto se vám naše tipy a rady budou hodit vlastně celoročně, nejen v měsících, kdy venku fičí studený vítr a teploty se pohybují kolem nuly.

Když chybí kyslík

V nevětraných místnostech máme pochopitelně pocit nedýchatelnosti, ale přebytek oxidu uhličitého může způsobovat i skutečně závažné zdravotní obtíže, především kvůli plísním, které začnou bujet vlivem vlhkosti. Právě ty jsou nejčastější příčinou astmatu nebo nejrůznějších alergií. Ale i „obyčejná“ únava nebo bolest hlavy nejsou nic příjemného a často za ně může právě to, že nemáme v pokoji nebo v kanceláři dostatečné množství kyslíku.

Ve špatně větrané místnosti je přímo ideální prostředí pro alergie a různé respirační obtíže
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ve špatně větrané místnosti je přímo ideální prostředí pro alergie a různé respirační obtíže

Moderní okna navíc přiléhají tak dokonale, že žijeme ve skutečně utěsněných prostorách, takže se větrání nevyhneme. Jak ale správně větrat, abychom neomrzli nebo nenastydli od průvanu?

Rekuperace je chytré řešení

Odborná poučka praví, že větrání by mělo být krátké a intenzivní – nejlépe několikrát do hodiny po dobu 4 až 6 minut. Jenže právě to je v zimních měsících prakticky nereálné, navíc bychom museli nejspíš neustále myslet na to, že máme jít zase otevřít okno. Ve skutečnosti jsme tedy odkázáni na občasné otevření oken, kterými k nám pronikne alespoň trochu čerstvého vzduchu. Existuje ale moderní technologie, s jejíž pomocí budeme mít doma neustále dostatek vzduchu a nebudeme pořád běhat k oknu. Stačí si pořídit větrací jednotku s rekuperací.

Jak taková rekuperace funguje? Tato jednotka automaticky měří kvalitu ovzduší v místnosti a vyvětrá tehdy, když je to nezbytně nutné. Jedná se vlastně o přístroj, který přivádí dovnitř čerstvý a čistý vzduch, ovšem „předehřátý“ odpadním vzduchem z interiéru, který odvádí ven.

Centrálně i necentrálně

Rekuperační jednotky bývají často zaměňovány za klimatizaci, což je omyl, protože rekuperace pracuje i s čerstvým venkovním vzduchem, kdežto klimatizace pouze s vzduchem vnitřním, který otepluje nebo ochlazuje.

Rekuperační jednotky se v domácnosti určitě vyplatí. Můžete nainstalovat buď centrální variantu, to ovšem vyžaduje větší náklady na rozvody po celém objektu. Tato varianta je tedy vhodná do novostaveb, kde lze rekuperaci rovnou začlenit do projektu.

Na umístění rekuperačních jednotek myslete už při projektování vašeho budoucího domova
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na umístění rekuperačních jednotek myslete už při projektování vašeho budoucího domova

Existují ale i decentralizované jednotky, které se instalují do jednotlivých místností, což můžete udělat třeba při rekonstrukci nebo drobných interiérových úpravách. Možná vás napadlo, jak je takový přístroj hlučný? Když si ale vyberete ten správný, například decentrální větrací jednotku s rekuperací tepla a vlhkosti Xroom, její chod prakticky neuslyšíte; samozřejmostí je také velmi nízká spotřeba energie.

Decentrální rekuperační jednotky Xroom mají tichý chod a šetří energii
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Decentrální rekuperační jednotky Xroom mají tichý chod a šetří energii

Pomůžou dotace

Centrální rekuperační jednotky se umisťují většinou do některé z technických místností v objektu, ty decentrální jsou v jednotlivých místnostech někde pod okny, protože musí být napojeny na potrubí vedoucí z vnějšku budovy. Na trhu jsou i takové, které zcela nahradí radiátory, takže budete mít pod oknem jenom rekuperační jednotku.

A pokud si vyberete takovou jednotku, která splňuje energetické nároky stanovené zákonem, můžete zažádat o dotaci na tuto investici.

Zdroj: pořad Receptář prima nápadů; Xvent

Zde se podívejte, jak na to:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22. 11. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová