Adventní kalendář přesně ukáže, kolik času nám zbývá do Vánoc. Od 1. prosince - každý den jedna malá sladkost nebo jiné překvapení, ať nám ten čas do Štědrého dne hezky utíká. A že vás nebaví klasika? Nás také ne. Pojďte si s námi vyrobit adventní kalendáře hned dva: jeden pro děti a jeden pro dospělé.
Vánoce jsou za dveřmi a s nimi adventní kalendáře, které vítají zejména natěšené děti. Svátky slavíme s láskou každý rok a jako každý rok se asi nevyhneme shonu i stresu. Shánění dárků, stavění stromečku, úklid, tajné balení dárků, když už jsme je konečně vymysleli, sehnali a rozhodli se : kapra ano, nebo ne. Než se tento kolotoč roztočí, pojďte si s námi vyrobit adventní kalendáře z papírových ruliček nebo ponožek. Zabavíte se, můžete je naplnit podle vlastního uvážení a čas do Vánoc si pak příjemně zkrátíte veselým odpočítáváním. Takový adventní kalendář si nakonec můžete vyrobit i sami pro sebe.
Výroba adventního kalendáře
Pro adventní věnec z kartonových ruliček si připravte:
- kartonové ruličky (z toaletního papíru, kuchyňských utěrek apod.)
- provázek na zavazování nebo tenkou stužku
- větší věnec z proutí nebo jiného materiálu
- sladkosti nebo drobné dárky dovnitř
- stuhu pro zavěšení a mašli pro dozdobení
- nůžky
- tavnou pistoli
- skartovaný papír
Pro ponožkový adventní věnec budete potřebovat:
- 24 ks ponožek (nebo 12 párů)
- provázek nebo stužky
- delší a pevnější klacek
- stuhu na pověšení
- skartovaný papír
- sladkosti nebo drobná překvapení či mince dovnitř
Jak si doma vyrobit adventní kalendář
Z balicího papíru nastříhejte proužky větší, než máte kartonové ruličky. Budeme z nich pak vyrábět bonbony s překvapením. Ruličky jsou ideální z toaletního papíru nebo můžete použít i jiné papírové ruličky a vhodně si je nařezat na kratší velikost.
Ruličku papírem obalte a zalepte zatím po hraně. Nejrychlejší je práce s tavnou pistolí, ale dobře poslouží i lepicí páska nebo tyčinkové kancelářské lepidlo.
Do ruličky vložte skartovaný papír jako výplň a pak přidejte sladkost. Můžete použít bonbon, lízátko, malou čokoládu, žvýkačky nebo přímo figurku z kolekce. Pokud nechcete dávat sladkosti, šikovné jsou různé drobné předměty nebo hračky z "Kinder" vajíček.
Konce zavažte provázkem nebo tenkou stužkou a připravte si všech 24 kousků. Na den 24. prosince, tedy den Vánoc, byste měli mít větší bonbonek - v něm schované nějaké speciálnější překvapení. Pokud si nevíte rady, co darovat, jelikož se jedná o větší dítko nebo dospělého, zkuste vložit pro každý den třeba 20 nebo 50 korun, do posledního 100 nebo 200 korun ( podle vašeho uvážení) nebo to prostřídejte.
Tavnou pistolí přilepte jednotlivé připravené adventní balíčky na věnec tak, abyste vyplnili celou plochu rovnoměrně. Největší balíček označte buď obrázkem stromečku, nebo klasicky číslem 24.
Ostatní balíčky můžete nechat bez označení pro náhodné rozbalování, nebo je také popište čísly od 1 do 23. Přidejte širší stuhu na pověšení a dozdobte ji ještě velkou červenou mašlí. Teď už stačí jenom pověsit na přístupné a viditelné místo. Také můžete adventní kalendář někomu darovat.
Jak si vyrobit rychlý ponožkový adventní kalendář
Podobně si připravte také ponožky. Naplňte je skartovaným papírem a do každé vložte sladkost nebo jiné překvapení. Pak je zavažte provázkem. Nemusíte se bát použít i nové ponožky, může to být součást dárku. Ponožky nebudeme nijak stříhat nebo ničit, je tedy jedno, zda použijete vyřazené ponožky, které časem ztratily svůj pár, nebo zcela funkční a nové ponožky.
Ponožky pak pověste na větev vedle sebe v různé délce. Větev omotejte vánoční chlupatou stuhou a přidejte po stranách vánoční dekorace - umělou vánoční růži, stužku, šišky, nebo jakékoliv jiné vánoční dekorace, které doma najdete, a budou se vám hodit.
Pak už stačí přidat velkou stuhu na pověšení (třeba po stranách). A pokud chcete darovat příteli k Vánocům ponožky, můžete to udělat rovnou formou adventního kalendáře. Do jedné ponožky hned přidejte druhou do páru a má na každý den až do Vánoc o čisté ponožky postaráno.
Zdroj: pořad Vychytávky Ládi Hrušky
Vyrobte si vánoční zvon z obyčejné PET lahve:
Publikováno: 21. 11. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná