Rašelina sice vypadá na první pohled značně odpudivě, ale její blahodárné účinky na naše tělo jsou k nezaplacení. Pokud rašelinu spojíme s účinky některých léčivých bylin, dostaneme hotový gejzír zdraví, ve kterém se stačí jen vykoupat, užívat si relaxaci nebo působení na naše unavené tělo a povadlou pleť.
Rašelina
Rašelina je organický substrát, který vznikl rozkladem rostlinného materiálu. Obsahuje převážně organické látky, např. celulózu a organické kyseliny, její pH je 2-6. Rašelina se tvoří v rašeliništích, která se často lidově nazývají močály, bažiny nebo slatě. Je složena převážně z vegetace podmáčených oblastí: stromů, trávy, hub a ostatních druhů organických zbytků, jako je hmyz a drobní živočichové. Rašelina roste vrstvu po vrstvě tak, jak se materiál ukládá na sebe a jak do něj prosakuje voda. Záleží také na složení vody. Proto se ve vlhkých oblastech rašelina tvoří rychleji.
Využití rašeliny:
Rašelina obsahuje 53 - 58 % spalitelných látek, což z ní dělá výborné palivo. Je také přidávána do zemědělské půdy ke zvýšení schopnosti půdy uchovávat její vlhkost. Do půdy přidává humus, zlepšuje její vlastnosti a strukturu. Neobsahuje ale žádné živiny a je mírně kyselá. V některých oblastech se rašelina využívá také jako stelivo pro dobytek.
Rašelina se dále využívá pro přípravu léčivých lázní. Rašelinové bahno se užívá k léčení, například při onemocnění kloubů. Rašelina se používá při výrobě sladové whisky. Dává skotské whisky její specifické kouřové aroma, často nazývané „peatiness“.
Účinky rašelino-bylinných koupelí
Rašelina je vhodná na:
- bolestivé, často chronické stavy revmatického nebo traumatologického původu
- bolesti kloubů a páteře
- artrózu
- svalové kontraktury
- celulitidu
- poruchy krevního oběhu a látkové výměny
- problémy se suchou, citlivou pokožku s chronickými problémy (atopický ekzém nebo lupénka)
Naopak je nevhodná na:
- horečnaté a infekční onemocnění
- těžká onemocnění srdce a krevního oběhu
- vysoký krevní tlak
- zánětlivé procesy
Bylinná koupel s rašelinou pro problematickou pleť
Přírodní rašelino - bylinná koupel z měsíčku, řepíku, heřmánku a rašeliny obsahuje účinné látky, které stimulují regenerační procesy v pokožce a napomáhají zklidnění problematické pleti se sklonem k podráždění. Kromě příjemné relaxační koupele si můžete pomocí výluhu z bylin a rašeliny vytvořit snadno a rychle hojivého pomocníka. Pomůže vám zmírnit nepříjemné projevy mnoha kožních onemocnění.
Měsíček se při vnějším použití hodí zejména na záněty, špatně se hojící rány, křečové žíly, hemeroidy. Listy řepíku dobře účinkují při chudokrevnosti, ranách a s úspěchem se užívají při revmatismu, bolestech v kříži (hexenšus). Každý by se měl snažit udělat si jednou či dvakrát v roce bylinkovou koupel z řepíkového nálevu. Děti s tuberkulózou krčních uzlin by se měly denně v řepíku koupat. Heřmánek je všelékem zvláště pro malé děti. Pomáhá při nadýmání, průjmu, vyrážkách, působí protizánětlivě a dezinfikuje, uklidňuje při svrbění a mokvavých kožních vyrážkách.
Bylinná koupel s levandulí
Přírodní rašelino - bylinná koupel je skvělým prostředkem na relaxaci, navození duševní pohody a zklidnění mysli. Koupel z levandule, rozmarýnu, kopřivy a rašeliny obsahuje účinné látky, které stimulují regenerační procesy v pleti, koupel přispívá k dobrému stavu pokožky.
Důležité uplatnění nachází levandule při vnějším použití, kde je nejlepší ve formě levandulového oleje. Natírání bolavých míst levandulovým olejem překvapivě pomáhá při revmatismu, po úrazech, při vykloubeních, natržených svalech, bolestech a zánětech nervů. Olej léčí i vředy, infikované rány a povrchové záněty. Levandulová koupel s přidáním rozmarýnu zlepšuje krevní oběh a celkově oživuje organismus dospělých i dětí.
Rozmarýn zlepšuje krevní oběh, odstraňuje pocit chladu v končetinách, slouží ke kosmetickým účelům, k čištění pleti, na ekzémy, rány, pohmožděniny, oživuje údy po mrtvici a pomáhá při odstraňování ochrnutí po mrtvici. Kopřiva pomáhá při akné, některých ekzémech, kožních vyrážkách, kožních zánětech (dermatitida). Ulevuje od otoků a při revmatu, je účinná při péči o vlasy - zejména u tmavovlasých lidí.
Bylinná relaxační koupel
Přírodní rašelino - bylinná koupel je skvělým prostředkem pro relaxaci, navození duševní pohody a zklidnění mysli. Koupel z meduňky, mateřídoušky, levandule a rašeliny obsahuje účinné látky, které stimulují regenerační procesy v pleti. Koupel napomáhá zklidnit pokožku po celodenním stresu.
Meduňka je mimořádným lékem na uklidnění celého organismu, léčí bolesti hlavy a pomáhá při psychickém vyčerpání. Mateřídouška je léčivka proti malomocenství, proti obrně a onemocnění nervů, únavě, slabosti svalů i svalové slabosti, revmatismu. Využivá se při léčbě otoků, pohmožděnin, modřin, hematomů a při prochladnutí.
Zdroj: wikipedia, www.balneopeat.cz
Podívejte se na způsoby využití rašeliny:
Publikováno: 27. 11. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová