reklama

Na rýmu a kašel použijte jedině psí ocas

S příchodem chladných měsíců nás často potrápí kašel nebo rýma. Účinnou pomoc najdete v přírodě u divizny velkokvěté. Její květy umí s nachlazením zázraky. Stačí je zavčasu nasbírat a naložit. Budou vám pak sloužit celou zimu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sirup z divizny velkokvěté účinně bojuje proti kašli a nachlazení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co je zač ta divizna velkokvětá?

Rostlina se zvláštním názvem divizna velkokvětá má i další neobvyklé názvy. Třeba královská svíce, psí ocas nebo pochodňová květina. Je to majestátní rostlina vysoká až 2,5 metru se sytě žlutými květy. Jedná se o jednu z nejstarších léčivých bylinek, používala se už ve starověku, a to pro stejné účinky.

Chcete si vyměstovat vlastní bylinky ale nemáte vlastní zahrádku? Vypěstujte si je za oknem.

Umí rozpouštět a uvolňovat hleny. Ozdravuje sliznice a průdušky, pokud vás trápí chrapot a pískání. Je účinná při zánětu průdušek a hrtanu. Krom dýchací soustavy vám ale pomůže i s dalšími problémy. Urychlí hojení ran nebo vředů a různých otoků, obklad je vhodný i na bolesti svalů a při revmatismu. Prospívá i játrům, působí močopudně a také proti průjmům.

Rozvité květy rychle opadávají, sbírejte je tedy průběžně. Nejlépe každý den, protože tak dlouho jeden květ většinou vydrží. Ideální čas sběru je dopoledne až poledne. Naproti tomu kvete celé léto, takže budete mít čas jich nasbírat dost. Pokud je ale pod diviznou čisto, můžete květy sbírat i ze země.

Víte, která rostlina vám pomůže zatočit s rýmou a nachlazením? Podívejte se na video.

Rostlina se používá již od starověku k léčení mnoha obtíží
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rostlina se používá již od starověku k léčení mnoha obtíží

Návod na výrobu sirupu z divizny

Sirup z divizny pomůže, pokud vás trápí kašel a rýma. Posílí zároveň vaši obranyschopnost. Výhodou je, že ho můžete doplňovat postupně v závislosti na tom, kolik se vám podaří sesbírat květů.

Sirup z divizny není náročný na výrobu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Sirup z divizny není náročný na výrobu

Do větší sklenice dávejte květy a postupně je prosypávejte třtinovým cukrem. Jakmile bude sklenice plná, nechte ji na slunci. Květy pustí šťávu a sirup je v tu chvíli hotový. Přelijte přes sítko nebo cedník (dobré je i plátno, zachytí drobné jehličky z květů, které mohou působit dráždivě) do vhodné nádoby. Tu už uchovávejte v lednici. Užívejte ho po lžičkách samotný nebo si ho přimíchávejte do čaje.

Sirup přefiltrujte do čistých sklenic
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Sirup přefiltrujte do čistých sklenic

Čaj z divizny

Snadno a téměř bez čekání si z čerstvých květů můžete připravit i čaj. Květy posbírejte a nechte je jeden den sušit na slunci. Květy potom dejte do hrnku a zalijte horkou vodou. Nechte 15 až 20 minut louhovat. Přeceďte a můžete popíjet.

Olej z divizny

Na kožní problémy, podrážděnou pokožku a různá poranění včetně štípanců a popálenin ze slunce můžete použít vlastnoručně vyrobený olej z divizny. Čerstvé květy nechte zavadnout. Dejte je do vhodné sklenice a přelijte dobrým, za studena lisovaným olejem. Olej musí být nad květy minimálně 1 cm. Pak už nechte asi 3 týdny na světle macerovat. Čas od času protřepejte. Pak už zbývá jen scedit a naplnit jím tmavé lahvičky.

Vyzkoušejte i další masti a oleje z bylin, které si vypěstujete na zahradě. 

Tip:

Stejně jako mnoho jiných bylin není divizna vhodná pro dlouhodobé podávání.

Zdroje: www.bylinkyprovsechny.cz; bylinkopedie.cz

Publikováno: 17. 11. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová