reklama

Koupete své domácí mazlíčky? A jak často?

Pokud máte doma svého domácího mazlíčka, se kterým chodíte ven, nebo má volný přístup do domu, i když bydlí na zahradě, pak jistě víte, že je potřeba ho občas vykoupat. Bojí se váš chlupáč vody? Co s tím dělat a jak často čtyřnohé mazlíčky koupat? MVDr. Pavlína Frajerová, veterinářka společnosti Pecenter, rovněž poradí, v jakých případech využít antiparazitní šampony.

i (Zdroj: PetCenter)
Koupete své domácí mazlíčky? A jak často? (Zdroj: PetCenter)

Co dělat s mazlíčky, kteří nesnáší vodu?

Veterinářka radí: „Je určitě vhodné svého mazlíčka postupně na vodu zvykat. Zpočátku namáčet jen části těla a použít pozitivní motivaci. To znamená chválit a odměňovat za zvládnutí koupele. U některých zvířat to opravdu může být dlouhá cesta. Pokud se nám vůbec nedaří zmírnit panický strach z vody, obrátila bych se na behaviorálního specialistu.”

Je určitě vhodné svého mazlíčka postupně na vodu zvykat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Je určitě vhodné svého mazlíčka postupně na vodu zvykat

Jak často koupat psa nebo kočku?

Frekvence koupání může být velmi individuální. Pokud má zvíře zdravou kůži, je dobré volit četnost koupelí dle stavu srsti.

Například v deštivých dnech (zejména u malých plemen psů) bude koupel nutná prakticky každý den, oproti tomu v létě nemusíme našeho mazlíčka koupat celé týdny. Obecně lze říci, že  mazlíčka bez dermatologických problémů není vhodné koupat příliš často,” komentuje MVDr. Pavlína Frajerová s tím, že je velmi důležité zvolit správný šampon s odpovídajícím pH.

Po koupeli je nutné psa nebo kočku řádně vysušit. Především v horkých dnech při špatném vysušení srsti hrozí zapaření pokožky a následný velmi nepříjemný bakteriální zánět, tzv. hot spot. U mláďat a malých zvířat je potřeba zamezit po koupeli podchlazení.

Frekvence koupání může být velmi individuální
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Frekvence koupání může být velmi individuální

Jak často aplikovat antiparazitní šampony a spreje?

Koupel lze například v létě využít jako způsob, jak zbavit chlupáče parazitů. Délku účinnosti (tedy i četnost aplikací šamponu a spreje) uvádí vždy výrobce. Veterinářka PetCenter Pavlína Frajerová vysvětluje: „Obecně lze říci, že antiparazitní šampony fungují na parazity, které má náš mazlíček v tu chvíli na sobě. Zbaví ho tedy často např. blech, klíšťat, vší, ale nechrání dalšímu napadení parazity. To znamená, že při napadení blechami je na srsti zvířete jen malá část bleší populace, zbytek parazitů najdeme v prostředí, kde se zvíře pohybuje. Proto je vhodné antiparazitní šampony kombinovat s asanací prostředí a případně poté použít jiné antiparazitikum s delší dobou účinností. Podobné je to se spreji. Ale existují i spreje, které mají delší dobu účinnosti, například Frontline sprej.”

Zdroj: Pet Center

Přepravujte svoje mazlíčky bezpečně:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 24. 11. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce