reklama

Máme tajné zbraně proti ničitelům vašich pokojových rostlin

Pokojové rostliny přitahují domácí mazlíčky. Voní jim a oni si s nimi chtějí hrát, nebo je dokonce i ochutnat. Myslí si, že jsou v domě umístěné pro jejich potěšení. Šílíte z toho, ale myslíte si, že není možné, abyste vaše čtyřnohá zvířata odnaučili vnímat pokojovky jako žvýkací hračky? Ukážeme vám, že to jde. Jen musíte znát ty správné triky.

Mazlíčci milují pokojové rostliny k naší malé radosti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proč vlastně mají zvířecí mazlíčci takovou slabost pro pokojové rostliny?

Je to jednoduché, mají prostě rádi jejich chuť. Líbit se jim může také textura a zbarvení rostlin. Líbí se jim často pohyb listů. Kromě toho to pak mohou dělat i proto, že mají svou podestýlku špinavou, a proto se rozhodnou vykonávat svou potřebu jinam.

Jindy to dělají proto, že je zlobí žaludek nebo mají nedostatek vitamínů. Nebo se jednoduše nudí a žvýkání listů pokojovek je pro ně příjemným rozptýlením.

Vyberte si domů jen takové rostliny, které nebudou vaše mazlíčky lákat

Pokud nechcete, aby vaši domácí mazlíčci plundrovali vaše pokojovky, vyberte si domů takové pokojové rostliny, které jim nebudou vonět, a proto je nebudou lákat. Jde třeba o rozmarýn, eukalyptus, citrusy, kaktusy nebo třeba růže.

Pokud nechcete, aby vám vaši mazlíčci šňupali v květinách, kupte si takové, které jim nevoní, třeba citrusy
Pokud nechcete, aby vám vaši mazlíčci šňupali v květinách, kupte si takové, které jim nevoní, třeba citrusy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Přesuňte rostliny z jejich dosahu

Tím nejrychlejším řešením je odstranit pokojové rostliny z dosahu našich mazlíčků. Někdy stačí, když květináče s rostlinami umístíte na vyšší nábytek. V případě psa je to celkem efektivní řešení. Pomoci vám v tom mohou také různé stojany nebo také závěsné květináče. Pokud však máte doma kočku, může to být složitější, protože ta se často dostane i do celkem neočekávaných míst, pokud ji lákají.

Rychlým řešením může být i přesunutí pokojovek do výše
Rychlým řešením může být i přesunutí pokojovek do výše (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Udělejte pro ně pokojové rostliny neatraktivními

Další finta na mazlíčky je spojena s citrusovými slupkami. Vynikají totiž silnou vůní, kterou obvykle domácí mazlíčci zrovna nemusí. Zkuste je proto přidat na zeminu okolo rostlin. Na psy slupky ale příliš nefungují, zato na ně funguje kávová sedlina.

Neznámo proč, kočkám nevoní citrusy. Pokud vám okusují kytky, můžete citrusové slupky položit na zeminu, a tak je od okusování odradit. Pozor, na psy funguje zase něco jiného
Neznámo proč, kočkám nevoní citrusy. Pokud vám okusují kytky, můžete citrusové slupky položit na zeminu, a tak je od okusování odradit. Pozor, na psy funguje zase něco jiného (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Znepříjemněte jim to

Kočky mají citlivé tlapky, a tak rozhodně nepůjdou tam, kde by je to mohlo tlačit nebo popíchat. Pokud tedy nechcete, aby vám kočky chodily na vaše oblíbené pokojové rostliny, zkuste povrch půdy posypat jehličím, rozdrcenými šiškami, vaječnými skořápkami, kamennou drtí nebo štěpkou.

Kočky mají také citlivé tlapky, takže nelezou tam, kde by je něco tlačilo. A právě k tomu vám pomohou rozlámané šišky
Kočky mají také citlivé tlapky, takže nelezou tam, kde by je něco tlačilo. A právě k tomu vám pomohou rozlámané šišky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Začněte s tréninkem

Ano, i to je možné. Existuje hned několik různých způsobů, s nimiž můžete svého mazlíčka vycvičit, aby nechal vaše rostliny na pokoji. Nejprve můžete vyzkoušet klasický pozitivní a negativní posilovací trénink.

Ten je založen na tom, že důrazně řeknete “ne”, když se váš mazlíček blíží k pokojové rostlině, abyste na sebe upoutali jeho pozornost. Pokud od rostliny ucouvne, pochvalte ho laskavým tónem. Dopřát mu můžete i nějaký pamlsek nebo jeho oblíbenou hračku. Další možností je spojit trénink se zvukem. To se neobejde bez nainstalování chytré techniky s čidly aktivními na pohyb, která po přiblížení zvířete vydávají zvuk, jenž je od hraní s pokojovými rostlinami odradí.

Každý den jim měňte podestýlku

Mnoho koček chodí likvidovat pokojové kytky pouze proto, že jsou citlivé na svou podestýlku. Špinavá podestýlka jim ohromně vadí, a pokud ji nečistíte každý den, mohou se rozhodnout chodit jinam. Hledají místo, kde je to čistší a více příjemné. V té chvíli to pak schytají květináče s pokojovými rostlinami. Řešení je pak spojeno s udržováním podestýlky v čistotě. Pokud jim vadí stelivo, zkuste ho vyměnit za jiný typ.

Někdy kočky okupují pokojové rostliny jednoduše proto, že mají špinavou a zapáchající vlastní podestýlku
Někdy kočky okupují pokojové rostliny jednoduše proto, že mají špinavou a zapáchající vlastní podestýlku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Věnujte se jim

Mnoho z nich uzurpuje pokojovky proto, že se jednoduše nudí. Není jim věnována dostatečná pozornost. Pokud se jim tedy budete více věnovat, budete si s nimi více hrát, nějakým způsobem je zabavíte (dáte jim různá škrabadla, úkryty, krmítko pro ptáky za oknem, na které se budou moci dívat, schováte jim po domě pamlsky, dáte jim k dispozici kartonové krabice), nebudou mít na okusování vašich pokojovek ani pomyšlení. 

Pořiďte jim kočičí trávu

Pojídání rostlin je pro kočky normální, protože jim pomáhají s trávením. Pokud tedy nechcete, aby vám chodily na jiné pokojovky, dopřejte jim její vlastní rostlinu. Pořiďte jim květináč s kočičí trávou.

Dobrým řešením může být i pořízení kočičí trávy, kočka bude chodit na trávu a na ostatní pokojové rostliny jednoduše zapomene
Dobrým řešením může být i pořízení kočičí trávy, kočka bude chodit na trávu a na ostatní pokojové rostliny jednoduše zapomene (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zdroje: marthastewart.com; gardeningknowhow.com; urbanjunglebloggers.com; jenlovespets.com

Venčíte svoji domácí kočičku?

Publikováno: 10. 11. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová