reklama

S chřipkou v těhotenství lze bojovat bezpečně. Připravili jsme pro vás 4 tipy, jak si s tím poradit

Chřipka v těhotenství, zejména v prvním trimestru, může výrazně ohrozit plod a zvýšit riziko různých komplikací u nenarozeného dítěte. Pokud už nastane situace, že opravdu onemocníte, jak si s ní poradit co nejohleduplněji tak, abyste byla v pořádku vy i miminko? Těhotenství se řadí k těm nejkrásnějším obdobím života ženy, zároveň ale také k těm nejnáročnějším. Provázeno je každodenní radostí a těšením se na přírůstek do rodiny, ale i strachem o zdraví miminka.

S chřipkou v těhotenství lze bojovat bezpečně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Neexperimentujte

Pokud selžou všechny preventivní kroky, mezi které patří zejména zdravá strava, vyhýbání se místům s větší koncentrací lidí a pobyt na čerstvém vzduchu, a vy i přesto onemocníte, důležité je zachovat klid a hlavně neexperimentovat. Každá budoucí maminka má o své dítě přirozeně strach a nemoci se chce zbavit co nejdřív. Tím však můžete dítěti spíše uškodit.

Rozhodně se vyhněte samoléčbě nebo experimentům s alternativními léčebnými metodami. Vyhledejte obratem lékaře, který vám doporučí další postup. Některé přírodní byliny a léky s obsahem určitých látek totiž mohou být pro dítě, i když se to na první pohled nemusí zdát, více nebezpečné než samotná chřipka.

Každá budoucí maminka má o své dítě přirozeně strach a nemoci se chce zbavit co nejdřív
Každá budoucí maminka má o své dítě přirozeně strach a nemoci se chce zbavit co nejdřív (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zůstaňte v klidu

Pozorujete na sobě příznaky chřipky? Hlavně nemoc nepodceňujte. A v žádném případě se ji nesnažte přechodit. Při léčbě chřipky je důležité hodně odpočívat. Naordinujte si tedy klidový režim, kvalitní, pravidelný spánek a snažte se co nejméně fyzicky namáhat. Jen se zodpovědným přístupem se dá chřipka vyléčit tak, aby neměla následky. 

Při léčbě chřipky je důležité hodně odpočívat
Při léčbě chřipky je důležité hodně odpočívat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zdravý životní styl a dostatečný pitný režim

Naprostým základem je v případě onemocnění zvýšení konzumace ovoce a zeleniny, díky kterým se do těla dostávají vitaminy, které v tomto období organismus obzvlášť potřebuje. Nejúčinnější je právě vitamin C. Mezi jeho výborné přirozené zdroje patří zejména brambory, brokolice, paprika nebo třeba rybíz. S dostatečným množstvím vitaminů jde v ruku v ruce také pravidelný pitný režim, který je dobré si opravdu hlídat. Ideálně by se denní příjem tekutin měl pohybovat kolem 1,5 - 3 litrů, a to v závislosti na tělesné činnosti, ale také na počasí.

Naprostým základem je v případě onemocnění zvýšení konzumace ovoce a zeleniny
Naprostým základem je v případě onemocnění zvýšení konzumace ovoce a zeleniny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pozor na nadužívání vitaminů, pomůžou vám doplňky stravy pro těhotné

S konzumací některých vitaminů je potřeba být opatrná, a to především tehdy, pokud se rozhodnete k užívání potravinových doplňků. V takovém případě je dobré používat přípravky, které jsou určeny speciálně pro těhotné. Ty totiž obsahují takové množství vitaminů, jež je pro ženy v tomto období vhodné a doporučené.

Důležitost výběru správných doplňků stravy zdůrazňuje i MUDr. Karel Metyš, specialista na výživu těhotných: „Při výběru doplňků stravy v těhotenství je důležité dbát na to, jestli vybrané doplňky obsahují takové látky, které jsou pro těhotné vhodné, a naopak neobsahují ty, kterým by se maminky měly raději vyhnout. Je tedy dobré vybírat z těch, které jsou speciálně určeny těhotným ženám. Jedním z takových doplňků, díky kterým maminka i miminko dostanou to, co potřebují, je GS Mamavit Prefolin + DHA. Kromě omega-3 mastných kyselin, jež nejsou v běžné stravě jednoduše dostupné, obsahuje i dalších 23 vitaminů a minerálů včetně jódu, vápníku, železa, hořčíku, zinku a komplexu s obsahem kyseliny listové v přirozené formě.“

Používejte přípravky speciálně určeny těhotným ženám, jako je např. GS Mamavit Prefolin + DHA
Používejte přípravky speciálně určeny těhotným ženám, jako je např. GS Mamavit Prefolin + DHA (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pro ostatní máme recept na pivní sirup proti chřipce:

Publikováno: 5. 11. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce