reklama

Na sprchové sklo jděte zgruntu, leskem se vám odmění

Skleněné sprchové dveře a stěny nahradily v koupelnách sprchové závěsy a záclony. Není se čemu divit, vytváří totiž moderní estetický vzhled, tedy alespoň do doby, než jsou pokryty mýdlovou pěnou nebo skvrnami z vody. Je sice pravda, že v obchodech najdete komerční čističe, které slibují, že udrží sprchové dveře lesklé, v reálu tomu tak není vždy. A právě proto jsme se rozhodli podělit se o tipy a triky na čištění sprchového skla.

Poradíme vám, jak čistit sprchové skleněné dveře, aby i po letech vypadaly jako nové (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak často čistit sprchové sklo

Aby to ve vaší koupelně vypadalo pěkně, bylo by ideální, kdybyste sprchové sklo očistili po každém sprchování. Takové to následné rychlé čištění za použití čističe, s následným setřením stěrkou jednou týdne, vám velmi usnadní údržbu skel. Pokud připustíte, aby se na skle usadily mýdlové nečistoty, čeká vás mnohem náročnější uklízení jak na čas, tak i na energii.

Při úklidu koupelny a sprochových dveří nezapomínejte také na čištění oken v koupelně. 

Co na vyčištění sprchových skel budete potřebovat:

 • vodu
 • bílý ocet, citronovou šťávu
 • amoniak, prášek do pečiva
 • alkohol, peroxid vodíku
 • prostředek na mytí nádobí, prostředek na oplachování myčky nádobí
 • odpuzující déšť na čelní sklo
 • suchá a čistá prostěradla

Nástroje, které k tomu potřebujete

 • stěrku na okna
 • láhev s rozprašovačem
 • houbu na mytí
 • utěrku z mikrovlákna
 • kartáček na zuby
 • mikrovlnku
Pokud předejdete mýdlovým usazeninám na skle, čištění bude hračkou
Pokud předejdete mýdlovým usazeninám na skle, čištění bude hračkou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak vyčistit sprchové dveře octovým roztokem

Předem upozorňujeme, že tento způsob čištění není vhodný pro čištění skla tam, kde je podlaha (nebo stěny) z přírodního kamene. Čisticí prostředek si vyrobíte smícháním octa s vodou v poměru 1:1. Smíchaný roztok vložte v misce do mikrovlnné trouby a zahřejte. Roztok nalijte do láhve s rozprašovačem. Účinek umocníte, když do něj ještě přidáte několik kapek prostředku na mytí na nádobí. Samotné mytí sprchového skla začněte od shora a postupujte směrem dolů. Prostředkem nešetřete. Nechte působit 30 minut. Pak sklo vydrhněte měkkou houbou. Po vydrhnutí opláchněte dvířka vodou a osušte je hadříkem z mikrovlákna.

Jak vyčistit sprchové dveře citronovou šťávou

Pokud nemáte rádi ocet, zkusit to můžete s citrony. Čištění citronovou šťávou totiž funguje stejně, jako čištění s pomocí octa. I citronovou šťávu nepoužívejte tam, kde je přírodní kámen. Výhodou citronové šťávy je to, že není tak kyselá jako ocet a také lépe voní. Také ji nemusíte ze skla oplachovat, po pěti až třiceti minutách působení dveře pouze vysušte a vyleštěte hadříkem z mikrovlákna.

Navíc, citrony si můžete vypěstovat i v domácím prostředí.

Jemnějším a více voňavým prostředkem k čištění je citronová šťáva
Jemnějším a více voňavým prostředkem k čištění je citronová šťáva (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak čistit sprchové dveře čpavkem

Čpavek je skryt v různých čisticích prostředcích pod pojmem amoniak, hlavně tedy v těch na čištění skla. Velkým pozitivem čpavku je to, že nezanechávají šmouhy. Pozor, nikdy ho však nepoužívejte tam, kde také čistíte chlorovým bělidlem. Míchání čpavku a chlorového bělidla totiž může vytvářet smrtící výpary. K čištění skel v koupelně smíchejte jednu polévkovou lžíci domácího čpavku s jedním litrem teplé vody. Nalijte roztok do rozprašovače. Zajistěte v koupelně dobré větrání a potom nastříkejte na sklo roztok čpavku a nechte 5 minut působit. Pak dveře vydrhněte houbou a osušte utěrkou z mikrovlákna.

Jak čistit sprchové dveře peroxidem vodíku

Pokud hledáte ten nejlepší prostředek pro každodenní čištění sprchového skla, tak peroxid vodíku je tou nejlepší volbou. Abyste ho mohli použít, je nutné ho však nejprve naředit. Smíchat by se mělo 125 ml 3% peroxidu vodíku se 125 ml alkoholu a jednou polévkovou lžící tekutého oplachového prostředku do myčky na nádobí, jednou čajovou lžičku prostředku na mytí nádobí a 750 ml vody. Namíchaný roztok nastříkejte v horní části dveří a pomocí stěrky odstraňte ze skla kapky vody. Po setření nechte dvířka otevřená nebo použijte větrací ventilátor, aby dvířka rychle vyschla. To pak zabrání růstu plísní.

Jak vyčistit kolejnice sprchových dveří

Tam, kde není přírodní kámen, a nemáte bezrámový dveřní systém, může se dráha sprchových dveří pěkně zašpinit. Při čištění sprchových dveří je proto nutné vyčistit i tyto kolejnice. Mýdlo i špína se totiž hromadí v těchto dráhách a je dost viditelná, a také špatně dosažitelná. Velmi účinným prostředkem pro čištění těchto kolejnic je bílý ocet. K čištění použijte papírovou utěrku nebo starou látku. Nejprve jí ucpěte prostor vypouštěcího otvoru nebo štěrbin v dráze, ocet pak nalijte do drážek a nechte přes noc uležet. Po osmi hodinách pak dráhu vydrhněte důkladně zubním kartáčkem. Místo nakonec opláchněte vodou a osušte starým, ale čistým ručníkem.

Při čištění sprchového skla neopomíjejte také kolejnice sprchových dveří
Při čištění sprchového skla neopomíjejte také kolejnice sprchových dveří (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Aby sprchové dveře zůstaly déle čisté

Po každém použití sprchového koutu setřete ze dveří vodu. Každý den sprchu ošetřete sprejem z peroxidu vodíku. Pokud máte doma tvrdou vodu, přidejte do sprchy filtr na změkčování vody.

Přečtěte si také naše tipy, jak vyčistit sprchové dveře, aby se leskly!

Zdroje: mollymaid.com; mirashowers.co.uk; bhg.com; garretyglass.com; mydomaine.com; drench.co.uk; fantasticcleaners.com.au; apartmenttherapy.com; bigbathroomshop.co.uk; sunrisespecialty.com; annsentitledlife.com; harveywatersofteners.co.uk; muminthemadhouse.com; thespruce.com; housedigest.com; bondcleaningincanberra.com.au; info.glass.com; cleanmama.com; wortstroom.com; premiumclean.co.nz

Poraďte si s ucpaným odpadem:

TIP:

Vyzkoušejte přírodní a ekologické čistící prostředky. Například citron je skvělým pomocníkem při úklidu koupelny. 

Publikováno: 2. 11. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová