reklama

I když na nebi svítí sluníčko, u vás v koupelně se může blýskat

Krásná koupelna s nablýskaným sprchovým sklem, to je sen. Tvrdá realita však mnohdy bývá diametrálně odlišná. Díky každodennímu používání se sprcha velmi záhy může proměnit v špinavou díru. Nechcete, aby to byla vaše černá můra? Nezapomínejte během svého používání sprchové sklo pravidelně čistit.

Čisté sprchové sklo skutečně existuje, nenajdete ho pouze v pohádkách. A my vám prozradíme, jak toho docílíte i ve své vlastní koupelně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co se stane, když sprchové sklo pořádně nevyčistíte

Koupelna je tou nejvlhčejší místností v domácnosti. I když vlhkost odsáváte a větráte, nemusí to vždy stačit. Tato nadměrná vlhkost však může vést k celé řadě problémů. Podporuje to totiž množení bakterií a plísní nejen na vašem sprchovém skle. No a co si budeme povídat, plísně a bakterie na skle není nic pěkného a ani zdravého. I proto je zapotřebí sprchové sklo pravidelně uklízet. 

Jak často čistit sprchové sklo?

Skleněné sprchové dveře v každé koupelně působí elegantně, avšak pouze tehdy, pokud nejsou špinavé. Nečistoty, vodní skvrny a minerální usazeniny na skle vážně nevypadají velmi vábivě. Jestli toužíte po čistém skle, nejlépe uděláte, když si zvyknete sklo umývat po každém použití. Pokud ho vždy utřete, dokážete zabránit tvorbě usazenin tvrdé vody, s čímž je spojena i následné menší nutnost drhnutí koupelny a především sprchového skla.

Na skle se usazují hlavně vápenné a mýdlové usazeniny
Na skle se usazují hlavně vápenné a mýdlové usazeniny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proč se vodní kámen usazuje na skle?

Skvrny na skle jsou vlastně zbytky tvrdé vody. Tvrdá voda je bohatá na vápník a další minerály. Skladba vody je přitom u každé domácnosti rozličná, vše se liší v závislosti na oblasti, v níž žijete. Příliš tvrdá voda může nejen za skvrny, ale i poškození vašeho koupelnového skla. U něhož to funguje vesměs podobně jako u zanesení rychlovarných konvic, praček, kotlů nebo potrubí. I proto je velmi důležité sklo ve sprše pravidelně udržovat, protože tím můžete předejít mnohem větším nepříjemnostem.

Jak čistit sprchu po každém použití?

Po každém použití sprchy dveře stáhněte čistým hadříkem z mikrovlákna nebo chytrou houbičkou, nechte je pak ještě otevřené, aby se ve vlhké koupelně vyvětraly. Sprchové sklo je možné čistit různými prostředky. I zde platí, že nejdražší prostředek automaticky neplatí i nejlepší prostředek. Výběr toho správného čisticího prostředku je nicméně velmi důležitý, protože může ovlivnit jeho životnost. Pokud nechcete riskovat poškození skla, možná byste mohli sáhnout po domácích prostředcích, které jsou vysoce účinné a mnohdy fungují lépe než ty za velké peníze, zvlášť pokud jsou na octovém základě. Pomoci s úklidem vaší koupelny vám tak může i levný čistič vyrobený z jednoho šálku vody, ½ šálku octa, trochy saponátu na nádobí a 10 až 20 kapek oblíbeného esenciálního oleje. Roztok v rozprašovači naneste na sklo a utřete. Pozor, pokud máte kamenné dlaždice, do roztoku nedávejte bílý ocet.

Aby se vaše sprchové sklo blýskalo jako nové, je nutné ho po každém použití vyčistit
Aby se vaše sprchové sklo blýskalo jako nové, je nutné ho po každém použití vyčistit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jednou měsíčně sklo v koupelně důkladně vyčistěte

Co k tomu budete potřebovat:

  • rozprašovací láhev
  • houbu
  • bílý ocet
  • jedlou sodu
  • čistič skla
  • čistý hadřík

Začněte navlhčením sprchového skla rozprašovačem nebo sklo postříkejte vodou z kbelíku. Naplňte rozprašovač bílým octem a důkladně jím sklo pokropte. Nechte působit alespoň 10 minut. Pokud je hodně zaneseno, nechte ho působit ještě déle. Namočte houbu do jedlé sody a sklo vydrhněte. Jedlá soda působí brusně, ocet pak rozpouští skvrny od tvrdé vody a mýdlové pěny. Jakmile budete spokojeni, sklo opláchněte ještě čistou vodou. Nakonec vše osušte hadříkem z mikrovlákna a čističem na sklo dokončete obložení a věšáky na ručníky.

Co byste měli dělat, aby sprchové sklo zářilo čistotou

Aby zůstalo sklo u sprchy čisté, je důležité zabránit tomu, aby na něm voda uschla. Je proto důležité vždy mokré sklo utřít. Po vyčištění skla je důležité na sklo nanést přípravek proti vodním skvrnám. Nainstalujte změkčovač vody. Není to sice zrovna nejlevnější řešení, ale vyřeší to mnoho dalších problémů spojené s usazováním minerálů na skle a všem, co k sprše náleží (potrubí, sprchové hadice, hlavice a podobně). Když nemáte bílý ocet, můžete k tomu použít i citron.

Při čištění skleněných dveří nezapomeňte vyčistit také rukojeti a kolejnice
Při čištění skleněných dveří nezapomeňte vyčistit také rukojeti a kolejnice (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak vyčistit kolejnice sprchových dveří

Opomíjet byste neměli ani kolejnice od sprchových dveří. Je to ideální místo, kde se daří plísním a skvěle se tu zachytává mýdlová špína. Je proto nutné čistit i tuto část sprchy. Použijte k tomu zubní kartáček, jímž vydrhněte kovový rám sprchových dveří.

Podívejte se, jak můžete uklízet bez chemie:

Publikováno: 21. 9. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová