reklama

Potkan jako domácí mazlíček: Náramně inteligentní hlodavci

Někdo se jich bojí, jiný štítí, ale mnozí je naopak považují za miláčky hodné obdivu. Ať už patříte do kterékoli skupiny, některé informace o potkanech vás možná překvapí.

Do Evropy se dostal počátkem 18. století z bažinatých oblastní jihovýchodní Asie. Rychle se domestikoval a prvním známým „chovatelem“ byl paradoxně královský vrchní krysař Jack Black, který neobvykle zbarvené potkany choval, dál křížil a prodával mladým dámám u královského dvora jako mazlíčky. Naši současní potkánci, které doma chováme, byli domestikováni z potkanů laboratorních.

Potkan jako domácí mazlíček 3
Potkan jako domácí mazlíček 3 (Zdroj: pixabay.com)

Kousek z historie

  • Roku 1976 vzniká v Evropě pouze potkaní klub – National Fancy Rat Society.
  • V ČR vzniká první pouze potkaní klub v roce 2012, Český klub potkanů (Czech Fancy Rat Club), samotný chov ušlechtilých variet potkanů začíná v roce 2003, kdy Iveta Kendíková dovezla do republiky 8 zvířat s průkazem původu z holandské chovatelské stanice Blue Moon.
  • V současné době se v ČR každoročně pořádá několik výstav.
Potkan jako domácí mazlíček 2
Potkan jako domácí mazlíček 2 (Zdroj: pixabay.com)

Chov potkanů

  • Potkani se chovají v mnoha barvách rozdělených do barevných linií (např. ruská modrá, americká modrá, béžová), znalost genetiky je nezbytná. Rozlišujeme dva typy uší (dumbo a standard), několik druhů srsti (např. velveteen, rex, fuzz…) a znaků (jednobarevné potkany ve znaku solid, strakaté, např. varieberk, berkshire…).
  • Potkan je všežravec, k životu potřebuje kromě základní krmné směsi z obilovin i bílkoviny, ovoce a zeleninu, dostatek čerstvé vody.
  • Základní váha u samice je cca 300 až 500 g, u samců cca 500 až 900 g.
  • Průměrný věk jsou 2–3 roky.

Publikováno: 28. 10. 2020, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce