V bylinkách se ukrývá léčivá síla, kterou nám příroda nabízí. Poradíme vám, jak je zpracovat a na jaké neduhy je můžete využít. Pokud se pustíte do jejich pěstování na vlastní zahrádce, nebo využijete pro jejich sběr přírodní prostředí, vždy pletí jednoduchá zásada – sbírat jen takové, které známe a jsme si jimi absolutně jisti. Jakmile vyvstane pochybnost o správném určení rostliny, nesbírejte ji.
Rozhodně nesbírejte léčivé rostliny podél silnic, ani podél chemicky ošetřovaných polí. Sběr chráněných rostlin, jako je např. hořec, je zakázán, a v chráněných oblastech se rostliny nesmí sbírat vůbec. Nikdy také nevysbírejte na jednom místě všechny rostliny. U kopřiv a pampelišek můžete naopak nasbírat neomezené množství. Nejběžnějším způsobem skladování je sušení bylin. Existuje ale celá řada dalších možností, jak bylinky zpracovat.
Bylinkový olej
Nejznámější je olej mátový, levandulový, třezalkový, koprový, tymiánový, meduňkový a rozmarýnový. Rostlinné silice jsou v oleji rozpustné a nejčastěji je používán olej olivový nebo slunečnicový. Připravují se z 1 litru oleje, do kterého se přidá velká hrst suchých bylin a nechá se 2-3 týdny na slunci macerovat. Následně se olej scedí a byliny prolisují přes jemné síto. Oleje jsou ideální pro masáže, jako přísada do koupele, nebo k zevnímu mazání. Pokud do oleje přidáte zahřátý včelí vosk nebo parafín, získáte léčivou mast.
Kloktadlo
Používejte především šalvěj, mátu a meduňku vylouhované ve slunečnicovém oleji. Pomáhají při onemocnění dásní, uvolňování zubů a proti zápachu z úst
Bylinková pálenka, likér či žaludeční hořká
Naši dědečkové přímo vynikali v tomto oboru. Po vydatném jídle bylo na tyto výrobky spolehnutí. Příprava je jednoduchá – na 1 litr extraktu se používá 1 hrst sušených bylin (připravte si směs z meduňky, máty, libečku, třezalky, plodů trnky, arniky, rozmarýnu, tymiánu a špetky pelyňku) se zalije 30% pálenkou z hroznů, nebo žitnou. Směs se nechá 3 týdny na slunném místě. Poté se scedí a přelije do suchých lahví. Pokud chceme získat bylinkový likér, doplní se extrakt cukrem svařeným s vodou.
Léčivá a kořeněná vína
Pro jejich přípravu se hodí mařinka vonná, rozmarýn, bazalka, meduňka, pelyněk, šalvěj, levandule, heřmánek a další. Do 1 litru vína (bílého nebo červeného) vylitého do keramické či skleněné nádoby dáme hrst bylin (asi 30-40 g) a postavíme na tmavé místo při pokojové teplotě. Po týdnu obsah nádoby scedíme a víno je hotové. Pokud jde o trvanlivost – vydrží domácí vína i několik let.
Lisované čerstvé bylinkové šťávy
Používají se jako léčebná kúra. Mezi nejznámější patří čerstvá šťáva z kopřiv. Pro jarní kůru se používá potočnice, sporýš, bedrník anýz a různé plevele jako např. kokoška, hluchavka, chmel, řepík, smetanka a další. Šťávy se připravují rozmixováním a následným vymačkáním rostlin. Pokud si vyrobíme do zásoby větší množství, konzervuje se nejlépe zmrazením do kostek. Rostlinné šťávy se před požitím ředí minerálkou, mlékem, jogurtem nebo kefírem.
Léčivé masti, balzámy a krémy
Využívají se k zevnímu použití na zmírnění bolesti. Masti se připravují z čerstvých i sušených bylin. Suroviny se rozpustí a přefiltrují v sádle, mandlovém oleji, lanolinu a podobně.
Babiččina měsíčková mast
200 g vepřového sádla rozpusťte v hrnku při nízké teplotě. Přidejte hrst květů měsíčku, dobře promíchejte a zchlaďte. Po 24 hodinách hmotu znovu roztavte a přeceďte přes plátno. Mast se využívá především na léčbu křečových žil, pohmožděnin a opruzenin. Pozor, masti uchovávejte v chladničce, mají pouze několikatýdenní trvanlivost!
Kašovité obklady
Jitrocel kopinatý, majoránku, tymián, česnek, cibuli, mrkev, brambory a listy bílého zelí rozdrťte. Touto hmotou potřete čistý ubrousek. Obkladem se léčí otlaky, pohmožděniny a výrony. Nepřikládat na otevřené rány.
Přísady do koupele
Tento způsob využití představuje asi to nejpříjemnější využití léčivých rostlin. Je možné použít jeden druh, ale i kombinaci podle vlastní vyzkoušené receptury. Dávkování: 50-100 g bylin na nálev pro jednu koupel.
- kozlík lékařský - při nespavosti a nervozitě
- heřmánek – při kožních chorobách a hemoroidech
- levandule - při nervozitě a pro uklidnění
- meduňka - při nervozitě a srdeční neuróze
- rozmarýn - při nízkém krevním tlaku, proti revmatizmu a pro všeobecné povzbuzení
- tymián - při onemocnění dýchacích cest
- mezi další oblíbené bylinky patří řebříček, máta a další.
Mimo všechny způsoby využití, které jsme uvedli, preferovaly naše babičky konzumaci čerstvě utržených částí bylin, především mladých listů. Pro zlepšení zažívání a získání chuti k jídlu se využívaly lístky máty, meduňky, šťovíku nebo brutnáku. Pro okamžité zahnání hladu postačilo několik semeníků slézu. Proti rýmě pak rozemnuté listy šalvěje k vdechování silice. Pozor ale, některé bylinky mohou při dotyku u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci, k takovým bylinám patří třeba routa vonná, řimbaba, pyl zlatobýlu nebo fenykl.
Třezalkový olej je vhodný k péči o popáleniny:
Publikováno: 21. 10. 2021, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková