Zvažujete, jakou rostlinu byste mohli doma pěstovat? Pěstujte doma eukalyptus, je to velmi výhodné, dokáže totiž osvěžit vzduch, jelikož jeho listy příjemně voní. Usnadňuje tím dýchání a napomáhá lidem s nemocnými dýchacími cestami.
Eukalyptus neboli blahovičník je tropickou rostlinou, která se vyznačuje intenzivní mentolovo-citronovou vůní. Jeho silice blahodárně působí na horní cesty dýchací, pomáhají s léčbou nachlazení, astmatem a účinný je i na deprese. Hojně se proto využívá nejen v lékařství, ale i v kosmetice. Jeho domovinou je Austrálie a Tasmánie. Existuje na 700 různých druhů, které rostou jako stromy, venkovní keře a byliny, a pak jsou i formy, které se pěstují jako pokojové rostliny.
Některé její druhy patří k těm největším stromům na světě, protože dorůstají až stometrové velikosti. Jednotlivé druhy a odrůdy se od sebe liší také svým tvarem a velikostí listů. Pěstuje se asi v 90 zemích světa. Eukalyptus je i u nás stále oblíbenější. Není se čemu divit, protože krásně vypadá. Pěstovat ho u nás můžete jak na zahradě, tak i jako pokojovou rostlinu.
Pěstujte eukalyptus jako pokojovou rostlinu
Nejčastějším pěstovaným druhem eukalyptu je blahovičník Gunnův, který oplývá pěknými stříbřito-modrými listy a který je znám také pod jménem Azura. Hojně pěstovaný je rovněž i blahovičník citronový, který se vyznačuje silnou citronovou vůní. Tento druh nejlépe zvládá evropskou zimu. Pokud se rozhodnete pro pěstování eukalyptu v domě, vězte, že i ji můžete letnit. Na podzim se pak z venkovního prostředí přenáší dovnitř, radikálně se seřízne a zazimuje. V zimě preferuje chladnou místnost, kde se teplota pohybuje mezi 5 až 10 °C. Hodí se proto do zimní zahrady nebo do studeného skleníku.
Jak pěstovat eukalyptus
Blahovičník je možné vypěstovat si ze semen. V takovém případě je nutné s jejich výsevem začít v únoru až v březnu na povrch substrátu, který je nutné udržovat vlhký, ale ne přemokřený. Teplota pro klíčení by se měla po dobu dvou týdnů pohybovat okolo 18 °C. Aby se rostlině dařilo, namíchejte zeminu v poměru 60% zahradnického substrátu a 40% rašeliny.
Půda
Jednou za dva roky pak rostlina potřebuje přesadit do větších květináčů. K svému životu potřebuje totiž dost místa. Přesazujte ji vždy na jaře a dejte si pozor, abyste nepoškodili kořeny, protože by vám pak mohla rostlina zajít. V době vegetace (tedy od dubna do konce srpna) pak potřebuje jednou za 14 dní přihnojit hnojivem pro pokojové rostliny.
Množení
Množí se velmi snadno, uříznuté výhonky ve vodě velmi rychle pouští kořeny. Každý rok v březnu se eukalyptus zastřihuje, což mu zajistí hezký a košatý vzhled.
Umístění
Rostlině se daří nejlépe na chladném místě s rozptýleným světlem. Ideální je pro něj východní nebo západní okno. Rozhodně eukalyptus nedávejte tam, kde svítí přímé slunce. Tam, kde je tma, tak se velmi rychle vytahují. Výhony však nemají příliš mnoho listů.
Zálivka
V létě eukalyptus potřebuje bohatou zálivku, nikoliv však přemokření. Od jara do podzimu nesmí vůbec vyschnout. Jinak začnou nově nasazené listy okamžitě usychat. V zimě je však nutné zálivku výrazně omezit. Zemina by měla vyschnout, ale nepřeschnout. I zde však platí, čím větší je pokojová teplota, tím častější by měla být i zálivka. Vodu při zalévání můžete lít na půdu i do misky. Rostlina ale nesmí stát ve vodě příliš dlouho. Nesoulad v potřebě a dodávce vody poznáte záhy podle tmavnutí jejich listů.
Eukalyptus krásně kvete
Blahovičník má krásné, nadýchané květy krémově bílé až nažloutlé barvy. Blahovičník rudokvětý se pak vyznačuje nádhernými ohnivě červenými květy. Bohužel eukalyptus kvete pouze za dodržení ideálních podmínek a tak se květů dočkáte spíše jen výjimečně.
Choroby a škůdci
Eukalyptus ve své podstatě netrpí chorobami, ani škůdci, pokud není postaven na nesprávné místo. Jinak ho mohou napadnout svilušky. Pokud se tomu tak stane, ihned rostlinu izolujte od ostatních a proveďte 2× postřik speciálním přípravkem proti roztočům. Na spodní straně listů se pak mohou usadit i červci, kterých se pak zbavíte s pomocí vaty namočené v lihu. Setřete je s ní z listů.
Podívejte se, které léčivé rostliny je vhodné pěstovat v bytě:
Publikováno: 21. 10. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová