Malinový ocet je méně známým druhem ovocných octů. Přesto by vám doma v kuchyni neměl rozhodně chybět, protože to je skvělá ingredience do salátů jako dresink nebo jej lze přidávat do dezertů. Zkuste s ním vylepšit třeba Pavlovu a uvidíte, že už se bez něj neobejdete. Nemusíme jej ovšem používat jen v kuchyni, ale také třeba jako oplachovou péči nebo kondicionér na vlasy.
Vaše pokožka vám také poděkuje. A jeho výroba je velmi jednoduchá, takže se můžete při nejbližší příležitosti pustit do jeho přípravy. Na výrobu malinového octa budeme samozřejmě potřebovat především maliny. Ostružiník maliník (Rubus idaeus), který se také někdy nazývá maliník obecný, je téměř 2 metry vysoký listnatý opadavý keř s prutovitými výhony, náležející do čeledi růžovitých.
Maliny jsou velmi ceněny u pěstitelů i konzumentů, především z důvodu jejich chuti. Maliny také obsahují vitamíny a jsou skvělými antioxidanty, proto by jejich zvýšenou konzumaci měli zvážit například kuřáci nebo lidé s problémy s alkoholem. V domácích podmínkách se maliny zpracovávají především zamrazováním nebo konzervací jako kompoty, případně marmelády nebo dřeně. Sušení malin je neefektivní. Kromě těchto klasických metod zpracování malin si můžeme vyrobit malinový ocet.
Bude se nám výborně hodit nejen v kuchyni (dresink do salátů nebo na přípravu dezertů), ale můžeme si díky němu vyživit vlasy a pleť. Opláchněte si po mytí vlasy malinovým octem a uvidíte, jak budou nádherně lesklé. Kromě toho působí malinový ocet jako přírodní kondicionér, vlasy jsou po jeho použité silné a dobře se rozčesávají, vyrovná se vám pH pokožky a zbavíte se lupů. Co víc si ještě přát?
Návod na výrobu malinového octa
Co budeme potřebovat:
- 300 g malin
- cca 0,5 l vinného nebo jablečného octa
Výroba malinového octa je nesmírně jednoduchá. Použijte velkou sklenici o obsahu minimálně 1 l s širokým hrdlem. Nasypte do ní maliny a zalijte vinným, případně jablečným octem. Samozřejmostí by měly být maliny v bio kvalitě, nejlépe z vlastní zahrady.
Maliny musí být octem zalité tak, aby byly zcela ponořené. Plody, které zůstanou nad hladinou, budou mít tendenci plesnivět a zahnívat. Láhev potom dobře zavíčkujeme a necháme ocet s malinami pracovat po dobu šesti týdnů. Je nutné denně láhev dobře protřepat. Po uplynutí stanovené doby malinový ocet přecedíme přes jemné sítko nebo plátýnko a hotový ocet nalijeme do čisté láhve.
Oplachová péče
Malinový ocet používejte jako oplachovou péči na vlasy. V misce smíchejte 200 ml vody a 3-5 polévkových lžic malinového octa. Umyté vlasy touto směsí opláchneme a již nesmýváme vodou. Vaše vlasy si potřebují na tuto péči zvyknout, takže se nenechte odradit, pokud zpočátku nebude kýženého efektu dosaženo.
V případě, že si vaše vlasy a pokožka na malinový ocet nezvyknou, malinový ocet použijte v kuchyni do salátů nebo při pečení zákusků a výrobě ovocných dezertů.
Ze zbytku malin připravte malinový cheesecake:
Publikováno: 23. 10. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová