reklama

Vzducholoď proti zapomínání aneb šikovná nástěnka nejen pro prvňáka

Co má společného vzduchloď a zapomínání? Když tou vzducholodí budeme myslet nástěnku, na kterou si školák připíchne rozvrh hodin, rozpis kroužků, mapu a důležité úkoly, určitě vám to bude hned jasné. Samozřejmě, že to nemusí být zrovna vzducholoď, tvar si vyberete sami, protože s námi si takovou nástěnku jednoduše vyrobíte.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.
nástěnka 10
i (Zdroj: Pavel Zeman)
nástěnka 10

Na výrobu šikovné nástěnky je vhodná hobra - tedy dřevovláknitá deska - materiál, který se dobře opracovává a při tom se do něj jednoduše dají napíchat špendlíčky. Ke zpracování nám stačí přímočará pilka, brusný papír, štětec s barvou, akuvrtačka a samozřejmě fantazie.

Jak na to

1. krok

Vybraný tvar si nejprve nakreslíme na papír jako šablonu, u vzducholodi jsme si k symetrii pomohli tím, že půlku předkresleného tvaru jsme ohnuli a překreslili na druhou část papíru. Podobně si vyrobte šablonu na balon, loď nebo třeba panenku se širokou sukní.

nástěnka 1
i (Zdroj: Pavel Zeman)
nástěnka 1

2. krok

Vystřiženou šablonu položíme na desku hobry a obkreslíme, můžeme si ji přišpendlit, aby se nám šablona nepohnula.

nástěnka 2
i (Zdroj: Pavel Zeman)
nástěnka 2

3. krok 

Tvar budoucí nástěnky vyřízneme z hobry přímočarou pilkou. Materiál je docela měkký, dáváme pozor, abychom si nástěnku nezlomili. Hobru si podložíme blízko místa řezu a o přečnívající části se neopíráme silou. Opatrně řežeme oblé tvary.

nástěnka 3
i (Zdroj: Pavel Zeman)
nástěnka 3

4. krok 

Sebeostřejší plátek pilky bude trochu vytrhávat materiál, proto celý okraj nástěnky najemno obrousíme brusným papírem na špalíčku nebo houbičce.

nástěnka 4
i (Zdroj: Pavel Zeman)
nástěnka 4

5. krok 

Celý povrch nástěnky natřeme krycí barvou, můžeme použít jakoukoliv akrylátovou vodouředitelnou barvu. Pečlivě natřeme i okraje nástěnky, aby z nich původní materiál „nevykukoval“.

nástěnka 4
i (Zdroj: Pavel Zeman)
nástěnka 4

6. krok 

Podle tvaru nástěnky si ještě plochu dokreslíme konturami odlišných barev. Kontury nástěnku oživí, neměly by však být příliš výrazné ani jich být zbytečně mnoho, aby pak nerušily při pohledu na připnuté poznámky.

nástěnka 6
i (Zdroj: Pavel Zeman)
nástěnka 6

7. krok 

Naše vzducholoď musí mít samozřejmě místo pro pasažéry - gondolu, která bude zavěšena na provázku. Do obou částí si vyvrtáme akuvrtačkou dírky na provlečení provázku.

nástěnka 7
i (Zdroj: Pavel Zeman)
nástěnka 7

8. krok 

Provázek provlékáme střídavě košem a vzducholodí, nastavujeme patřičné délky provázku. Na podvěšenou část si školák může přišpendlit ty nejdůležitější poznámky.

nástěnka 8
i (Zdroj: Pavel Zeman)
nástěnka 8

9. krok

Celou nástěnku na závěr přestříkáme bezbarvým lakem, jednak zafixuje barvu proti otěru, jednak zpevní povrch, aby jej špendlíky neponičily zbytečně brzo.

nástěnka 9
i (Zdroj: Pavel Zeman)
nástěnka 9

Tvar šikovné nástěnky si můžeme vymyslet zcela podle svých představ, nebo ještě lépe podle představ toho, komu  bude sloužit. Jen by měla být dostatečně veliká, aby se na ni vešlo všechno potřebné.

Publikováno: 8. 10. 2017, Autor: Pavel "Kutil" Zeman, Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman