reklama

Podzimní deprese klepou na dveře. Náladu může zlepšit cozy nebo hygge

Podzim sebou nese nejen padající listí a nižší teploty, ale také méně slunce a více deště, ranní mlhy a nevlídno. Spousta lidí pak díky počasí a končícímu létu propadá depresím. Přitom i během podzimu si můžeme udržet dobrou náladu. Stačí jen vědět, jak na to. Slyšeli jste někdy o cozy či hygge?

Podzimní deprese klepou na dveře. Jak si zlepšit náladu? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proč s končícím létem nastupují podzimní deprese?

Patříte také do té skupiny lidí, kteří milují slunce a léto, a jakmile se roční cyklus přehoupne do podzimu, smaže se vám úsměv z tváře a nastoupí splín a špatná nálada? Říká se tomu podzimní deprese, ačkoliv to se skutečnými depresemi nemá vcelku nic společného. Podzim nás většinou oblaží krátícími se dny, klesajícím počtem dnů slunečných a teplých, na každém kroku vnímáme přírodu, jak se začíná ukládat k zimnímu spánku.

Typické příznaky podzimní deprese jsou zvýšená únava díky nedostatečnému slunečnímu záření. Dále je charakteristický snížený celkový zájem o cokoliv, skleslost, změny nálad, přecitlivělost, ale i poruchy spánku. Dostavují se taktéž pocity nechutenství, plačtivost nebo bolesti hlavy. 

Přitom ale není nutné na podzim propadat trudomyslnosti jen proto, že se blíží zima a léto už definitivně skončilo. I na podzim si můžeme nalézt celou řadu věcí a podnětů, které nám zlepší náladu. Je to všechno jen na nás a na tom, jak si to nastavíme  hlavě.

Uvařte si dobrou kávu nebo čaj a uvolněte se
Uvařte si dobrou kávu nebo čaj a uvolněte se (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co nám může zlepšit náladu?

Oblečení:

Odstraňte ze svého šatníku tmavé oblečení. Není přeci nutné, celý podzim a zimu strávit v černém kabátu nebo šedé bundě. Nahraďte tmavé oblečení světlým a barevným a uvidíte, že se vám bude radostněji se oblékat do práce, třebaže je za okny ještě tma a nevlídno. A možná svým veselým outfitem zlepšíte náladu i svému okolí.

Vitaminy:

Slunce nás zásobuje celoročně vitaminem D. S nástupem deštivých dnů je dobré se poohlédnout po náhradním přísunu nejen vitaminu D, ale i těch ostatních. Dopřejte si i na podzim čerstvé ovoce a zeleninu, klidně si z toho udělejte malý večerní rituál a místo brambůrků a krekrů si k televizi vezměte misku s nakrájeným jablkem nebo okurkou. Uvidíte, že se po pár dnech budete cítit lépe.

Káva a zapálený krb vás prodchnou atmosférou útulnosti
Káva a zapálený krb vás prodchnou atmosférou útulnosti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Péče o sebe:

V létě jsme často cestovali a užívali si dovolených. Na podzim bychom se ale měli opět začít věnovat sami sobě. Připravte svou pleť či vlasy na nadcházející chladné období a zajděte si ke kadeřnici, na kosmetiku, navštivte manikérku nebo jděte do sauny. A pokud vám chybí aktivní pohyb a venku zrovna prší, zajděte na aerobik, do posilovny nebo se zapište do tanečních. Uděláte tím hodně pro své tělo a navíc nezůstanete sami.

Vůně:

Milujete vůni čerstvé trávy, sladkých jahod nebo mořský ozón? Kupte si je jako vůni do bytu. Nejrůznější ozonizéry, difuzéry nebo pohlcovače pachu s oblíbenou letní vůní vám navodí doma příjemnou atmosféru. Nezapomeňte ani na aromatické svíčky, které vám nadto zútulní večerní pohodu a mihotavý plamínek ohně vám připomene letní táboráky.

Uvařte si dobrou kávu nebo čaj a uvolněte se
Uvařte si dobrou kávu nebo čaj a uvolněte se (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Květiny:

Díky dovozu zboží ze zámoří máme po celý rok k dispozici čerstvé květiny. Pravda, kvůli podmínkám, za kterých jsou k nám květiny dováženy, moc dlouho čerstvé a krásné nevydrží, ale to nevadí. Prostě si koupíme novou kytici oblíbených růží nebo kopretin a jejich barvy a vůně nás přenesou zpět do rozzářeného léta. A pokud zrovna v květinářství nenajdete vaší oblíbenou kytičku, udělejte si procházku do přírody a přinesete si domů kytici barevných listů.

Nasbírejte si domů barevné podzimní listí a rozzařte si byt barvami podzimu
Nasbírejte si domů barevné podzimní listí a rozzařte si byt barvami podzimu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vyzkoušejte nový styl Hygge

Hygge je norský a dánský styl, vyjadřující pohodový přístup k životu, spjatý s pohodlným bydlením a uměním najít si něco krásného v každém okamžiku. Tento způsob života je často spojován s tím, že Dánové jsou podle výzkumů jedním z nejšťastnějších národů na světě. Najít něco výjimečného v každém okamžiku, vytvořit si příjemnou atmosféru i ve zdánlivě obyčejných všedních dnech, užívat si chvilky se svými blízkými a radovat se ze života – to se dá považovat za hygge.

Hygge je nenáročný a pohodlný způsob bydlení
Hygge je nenáročný a pohodlný způsob bydlení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ztlumte světla, zapalte si svíčky nebo rozdělejte oheň v krbu. Vypněte počítače a mobilní telefony a pořádně vyvětrejte. Uvařte si kávu nebo čaj, uvařte si oblíbené jídlo, kupte si kvalitní čokoládu nebo značkový koňak. Pusťte si film, který máte rádi nebo se zaposlouchejte do tónů vážné hudby či oblíbeného interpreta. I takové zdánlivě obyčejné věci, pokud se správně načasují a vytvoří se správná atmosféra, vás dokážou vytrhnout z nepříjemné reality podzimu.

Pokud k tomu ještě hodíte za hlavu všechny neúspěchy a prohry, nebudete se zaobírat úkoly, které vás čekají, nebudete řešit nepříjemnosti, které vás obklopují, ale naopak se budete těšit z okamžiku, který ve vás vyvolává příjemné pocity, poznáte, že je úplně jedno, že za okny je tma a lije jako z konve. Přítomnost milované osoby je důležitější než cokoliv jiného. Nemračte se proto na svého partnera, protože nechat ve sprše na zemi mokrý ručník. Nepeskujte děti za to, že vás ruší a nechtějí spát. Udělejte si společně příjemný večer, vyprávějte si pohádky nebo navzájem naslouchejte těm druhým. Zapomeňte na chvíli na to, že jste úspěšný manažer nebo naopak neúspěšný sportovec, vždyť zítra může být všechno jinak.

Procházky v padajícím listí vás mohou nabít pozitivní energií stejně jako letní slunce
Procházky v padajícím listí vás mohou nabít pozitivní energií stejně jako letní slunce (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Natural Cozy

Se stylem Natural Cozy si pozvete domů klid a pohodu přírody. Vsází na přírodní barvy, hodnotné materiály a kvalitní zpracování. Bydlet Natural Cozy znamená nechat na sebe působit blahodárné účinky přírody. Zastavte se na chvíli a rozhlédněte se okolo sebe, v čem a jak bydlíte. Možná že právě samotné uspořádání bytu nebo jeho vybavení je důvodem, proč máte špatnou náladu. Není okolo vás příliš mnoho umělého? Nemáte doma víc plastů než sběrné suroviny? Musíte mít opravdu všechno, čím se obklopujete?

Zkuste se na svůj byt podívat jinýma očima. Možná je na čase změnit barvy nebo materiály. Příjemný styl cozy vás přenese zpět do přírody. Vsaďte na jednoduchou útulnost přírodních tónů a oprostěte se od příliš výrazných a agresivních barev. Uvidíte, že se zklidní i vaše emoce a vaše mysl. 

Najděte si na každém okamžiku něco pozitivního
Najděte si na každém okamžiku něco pozitivního (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Slovo cozy znamená v překladu útulný a o útulnosti to je. Moderní doba nevsází jen na módní doplňky, ale dbá právě na útulnost. Obklopte se příjemnými a přírodními materiály a omezte plasty ve vašem okolí. Možná se pak přesunete v myšlenkách do dob, kdy jste prázdniny trávili u babičky na venkově a kdy vás nic netrápilo. Vždyť i díky takové maličkosti, jako je měkká vlněná deka na křesle, čajník s prasklinou na okraji nebo zapálená svíčka, vám dokáží zlepšit náladu. 

Přírodní tóny jsou hlavním atributem cozy stylu
Přírodní tóny jsou hlavním atributem cozy stylu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Konec léta a nástup podzimu není tedy důvodem ke špatné náladě, naopak. Je důvodem k tomu, abychom se o sebe víc starali a dělali sobě i svým blízkým drobné radosti. Neodbývejte se. A právě proto, že nyní nemáte dovolenou, myslete víc na sebe, své zdraví a především na svou pohodu. A podzimní deprese nechte za dveřmi.

Zdroj: Wikipedie

Dobrou náladu můžete podpořit i bylinkami:

Relaxujte a věnujte se svým blízkým, chmury nechte stranou
Relaxujte a věnujte se svým blízkým, chmury nechte stranou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Publikováno: 2. 10. 2021, Autor: Martina Pilzová